Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o jihlavské kanalizace je zlatý důl. Právníci inkasují statisíce

  11:05aktualizováno  11:05
Čelní politici z Jihlavska nejsou schopni se už roky dohodnout v takzvaném kanalizačním sporu. Moc v této věci odevzdali právníkům. A to se stále víc prodražuje. Jihlavská radnice platí advokátským esům dva tisíce korun na hodinu a zaplatila už statisíce. Sdružení obcí výdaje za právníky tají.
Během sporu Jihlavy a SVAK o síť vodovodů a kanalizací už právníkům natekly statisíce korun. Ilustrační snímek

Během sporu Jihlavy a SVAK o síť vodovodů a kanalizací už právníkům natekly statisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nejprve to vypadalo jako úsměvný moment. Starosta Telče Roman Fabeš (SNK) zkusil, jestli by šlo dostat se do výhodnější pozice proti "nepříteli".

MF DNES totiž Fabeše požádala o informaci, kolik platí svým právníkům Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) ve sporu s vedením krajského města. Starosta Telče dělá ve svazu placeného místopředsedu. Stejný dotaz dostala protistrana, tedy vedení magistrátu v čele s primátorem. Z radnice přišla rychlá odpověď i s uvedenou částkou.

Jihlavsko versus město Jihlava

* O vystoupení ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko rozhodli zastupitelé v polovině roku 2009.

* Město pak koncem roku 2012 skutečně vystoupilo. Důvodů bylo více, jeden z těch hlavních je ten, že SVAK nedotáhl do zdárného konce půlmiliardový projekt modernizace vodovodů a kanalizace v Jihlavě. A vniveč tak šla i tučná evropská dotace.

* Problémy byly ovšem i v evidenci majetku. Po vystoupení Jihlavy pokračují právní spory - zejména ohledně toho, jaký majetek vlastně komu patří.

Když se Fabeš dozvěděl, že z Jihlavy už finanční údaje v MF DNES přistály, tak se redaktora zeptal: "Asi byste mi nemohli poslat, co jste dostali od Jihlavy, že?"

Dostal odpověď, že se to před uveřejněním opravdu nedozví. Právníci SVAK pak za tichého Fabešova souhlasu rychle oznámili, že nezveřejní sumu, kterou od roku 2010 v tomto sporu dostali z veřejného rozpočtu.

"Finanční podmínky této smlouvy jsou interní záležitostí obou subjektů a ani jedna strana je nebude zveřejňovat," uvedla pražská advokátní kancelář Oldřicha Chudoby.

Kancelář zastupuje SVAK od jara roku 2010 nejen ve sporu s Jihlavou. Fabeš se s utajováním částky pro advokáty smířil. "Můj názor není podstatný. Ctím to, že nás v této věci zastupuje právní kancelář a ta poskytuje informace. To je také důvod, proč se v médiích já osobně k celé záležitosti vůbec nevyjadřuji," uvedl Fabeš.

Jenže starostka Vysokých Studnic Arnoštka Ženčáková (nezávislá) soudí, že náklady na právníky by měly být zveřejněny. "Patří to do veřejných rozpočtů. Tyto náklady jsou ale vyvolané konáním města Jihlavy, které si jako první vzalo právníky," uvedla.

Podobný pohled má i starostka Rantířova Renata Menšíková (nezávislá). Podle ní by měly SVAK i magistrát říct, kolik dávají advokátům. "Lidé by to měli vědět. Hlavně bychom ale chtěli, aby se ta celá nepříjemnost už rozumně uzavřela a srovnala," poznamenala Menšíková.

Politici už jen přihlížejí právní bitvě a ve sporu se neorientují

Vedení jihlavské radnice bylo před lety první, které si v kanalizačním sporu vzalo advokáta. Představitele SVAK to překvapilo a ptali se, proč už dál není možná dohoda bez právníků. Od té doby kauza postupně eskaluje.

Dnes už je celý případ v tak absurdní rovině, že politici na jihlavském zastupitelstvu většinou jen přihlížejí právní bitvě.

Mnozí ze zastupitelů Jihlavy už se v kauze vůbec neorientují, což někteří i otevřeně přiznávají. Dokonce i primátor Jaroslav Vymazal (ODS) raději předává na veřejnosti slovo právníkům, aniž by postoje města říkal v této věci srozumitelně sám.

Pro radnici pracuje brněnský advokát Radek Ondruš. Za kauzu SVAK už od města obdržel 190 tisíc korun fakturací. Dostává dva tisíce na hodinu.

"Samozřejmě dávám městu slevy," uvedl Ondruš. Odhaduje, že SVAK dává advokátům více, protože pražské kanceláře si účtují většinou vyšší sumy. Podle něj protistrana nechce sumu zveřejnit z obavy, aby nevyšlo najevo, že platí právníkům víc než radnice.

SVAK se zveřejnění nákladů na právníky stejně nevyhne

Pokud bude Radek Ondruš v tomto sporu nakonec plně úspěšný, dostane další odměnu z náhrady nákladů řízení. Tyto peníze už by ale neplatilo město, nýbrž SVAK.

A ten bude muset nakonec stejně zákonnou cestou zveřejnit, kolik advokátům platí. "Smlouva a zejména ujednání o odměně nemůže být chráněná informace, takže ji SVAK bude muset poskytnout. Advokátní kancelář do toho nemá co mluvit," uvedl Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy.

Účast ve vodovodních organizacích je pro politiky i zajímavé vylepšení rodinných rozpočtů. Třeba Roman Fabeš loni dostal za funkci ve SVAK 25 tisíc korun. Dalších 192 tisíc obdržel mimo plat starosty za členství ve vedení Vodárenské akciové společnosti.

A současný předseda SVAK Jiří Vlach v době, kdy byl ještě komunistickým starostou Dobronína, si "vodofunkcemi" dokázal přivydělat k platu na radnici bezmála půl milionu za rok.

Třeba v roce 2010 obdržel bezmála 200 tisíc za jednatelství ve Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí. Dalších 156 tisíc získal za práci v dozorčí radě Vodárenské akciové společnosti. Za předsednictví Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko měl 138 tisíc korun.

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Opilý koledník v centru Jihlavy brutálně napadl mladého muže

napadení kluka partou mladíků

Mladého muže v centru Jihlavy bezdůvodně napadl podnapilý mladistvý útočník. Opakovaně ho povalil na zem, bil ho a...

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Najdete na iDNES.cz