Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První rentgen spustil náměšťský lékař „lidumil“. Chudé léčil zadarmo

  9:44aktualizováno  9:44
O počátky diagnostiky pomocí tajuplných paprsků X se zasloužil progresivní praktický lékař z Náměště nad Oslavou, o němž nyní vydali knihu. Byť František Dreuschuch ordinoval v relativně odlehlém městě, rozhodně věděl, jaké žhavé novinky ve světě hýbou jeho oborem.

Lékař František Dreuschuch. | foto: archiv rodiny Hrubých

Tak se tedy stalo, že krátce poté, co Wilhelm Conrad Röntgen objevil paprsky pronikající lidským tělem, zaujal tento objev i Dreuschucha. A ne zrovna málo.

„Ve své ordinaci si sestrojil rentgenový přístroj, který již před rokem 1900 běžně používal ve své praxi, a to pouze pět let po objevu rentgenových paprsků,“ řekla Zuzana Valová, spoluautorka knihy o Dreuschuchovi.

Protože zařízení bylo drahé, rozhodl se Dreuschuch zakoupit pouze lampu a zbytek přístroje si vyrobit sám. S pomocí místních řemeslníků a techniků vybudoval v Náměšti miniaturní elektrárnu, zařízení zkompletoval a ­úspěšně spustil. Světlo světa pak spatřil první rentgenový snímek na Moravě. Zachytil Dreuschuchovu nohu.

Fotogalerie

V Čechách už v té době jeden rentgen fungoval. Protože však tehdy ještě nebyla známa zhoubnost nekontrolovaného působení paprsků X, používal tento rentgen jistý pražský hoteliér pro pobavení hostů. I na Slovensku jedno zařízení bylo. Tam ovšem sloužilo medicíně: přístroj vlastnil Spolek spišských lékařů a lékárníků.

Na Moravě byl však Dreuschuch první, protože v olomoucké a brněnské nemocnici instalovali první rentgeny až rok po něm.

„Jeho osoba mě začala fascinovat už tehdy, když jsem studovala historii a mohla jsem se seznámit s rodinou Hrubých, kteří jsou potomky Františka Dreuschucha. Uchovávají množství jeho dobových fotografií, unikátních starých rentgenových snímků i dalších materiálů, z nichž bylo možné knihu sestavit,“ uvedla Valová.

Velkým povzbuzením se pro Františka Dreuschucha stal fakt, že Röntgen byl za své objevy jako vůbec první fyzik oceněn Nobelovou cenou.

Významným spolupracovníkem Dreuschucha byl potom náměšťský fotograf Ondřej Knoll, který lékařovy snímky vyvolával. Tím se nechtěně stal jedním z ­prvních tuzemských rentgenologických laborantů.

„Uměl dokonce i snímky rentgenem pořídit. Když si Dreuschuch způsobil frakturu ramene, pořizoval pro něj její snímek sám Knoll,“ prozradila hlavní autorka knihy Zuzana Valová.

Rod lékařů a ranhojičů

Dreuschuch se narodil v roce 1855 v­ Třebíči, medicínu vystudoval na Lékařské fakultě c. k. Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. „Na univerzitě poslouchal mimo jiné přednášky dalšího slavného rodáka z ­Moravy, experimentálního fyzika Ernsta Macha. Již za studií působil jako elév v ústavu patologické anatomie u profesora Edwina Klebse, do jehož vědeckých publikací kreslil ilustrace,“ podotkla Zuzana Valová.

Podle ní byl Dreuschuch vynikajícím kreslířem, a tak přispíval ilustracemi i do vysokoškolských učebnic a lékařských časopisů. „Byl i zástupcem univerzity na mezinárodních medicínských kongresech, členem Zemské moravské zdravotní rady a místopředsedou Moravské lékařské komory,“ uvedla Valová.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Venkovský rentgenolog z Náměště byl také propagátorem očkování a za první světové války se zasloužil i o zmírnění následků zhoubné sněti slezinné – anthraxu.

Náměšťský lékař na obor, kterému zasvětil kus svého života, paradoxně – ale po svou dobu v podstatě typicky – doplatil vlastním zdravím. „Na prstech levé ruky se mu vytvořila chronická radiodermatitida, která nakonec vyústila v rakovinu kůže s výraznými výrůstky. Ti, co jej znali, vzpomínají, že jej vlastně ke konci neviděli bez černé kožené rukavice. V posledních letech už byly bolesti tak veliké, že profesor Jedlička – jeden z ­našich předních chirurgů – jako jediné řešení viděl amputaci některých článků,“ napsal v příspěvku o Dreuschuchovi před dvěma lety Zpravodaj obce Střítež.

František Dreuschuch se však nakonec radikálního chirurgického zákroku nedožil, zemřel ve svých třiaosmdesáti letech v­ roce 1938. Kromě zásluh na odborném poli byl i ­ctěným lékařem „lidumilem“: chudé pacienty prý léčíval zdarma. A u některých dokonce při návštěvě nenápadně nechával peníze na přilepšenou.

Ranhojiči a lékaři jsou doloženi celkem v šesti generacích Dreuschuchova rodu – v jeho stopách šel i jeho syn František, který byl významným rentgenologem v Praze a v Brně.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Najdete na iDNES.cz