Krankenhaus - bývalý židovský špitál v Třebíči

Krankenhaus - bývalý židovský špitál v Třebíči | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vybydlený krankenhaus v Třebíči má nového majitele. Postaví v něm byty

  • 1
Zchátralá bývalá židovská nemocnice v Třebíči z roku 1852, zvaná krankenhaus, se dočkala nového majitele. Zastupitelé města schválili její prodej firmě Kapucín. Ta plánuje v památkově chráněném domě v židovské čtvrti, která je v seznamu UNESCO, do roku 2012 vybudovat menší byty nebo studentské koleje.

Kolem krankenhausu bylo "veselo" už pár měsíců. Dům hyzdí židovské ghetto kvůli nepřizpůsobivým nájemníkům. Než se jich město zbavilo, zůstala z krankenhausu zdevastovaná "barabizna".

Letos na jaře připravili radní prodej, navrhli minimální cenu dva miliony. Zastupitelé se však postavili proti. Na obnovu budovy totiž bude potřebovat nový majitel obrovskou sumu. Proto se shodli na minimální kupní ceně 600 tisíc korun.

Krankenhaus

Špitál či krankenhaus nechala židovská obec postavit v roce 1852 coby obecní nemocnici pro 24 pacientů. Sloužil židovským chorým.

V minulém století se z něho stal činžovní dům, patřil radnici a vybydleli ho nepřizpůsobiví nájemníci.

Ze tří zájemců zbyl jeden, radní chtěli tendr zrušit

Radnice prodávala krankenhaus obálkovou metodou. Přihlásily se tři firmy. Dvě z nich v létě couvly poté, co si krankenhaus jejich zástupci prohlédli. Ve hře tak zůstal jen místní Kapucín. Ten nabídl 601 tisíc korun. Což bylo méně, než nabídli zbývající dva uchazeči.

"Ty dvě firmy odstoupily. Jelikož zůstala jen jedna, tak se rada usnesla, aby se krankenhaus neprodával a bylo vyhlášeno nové výběrové řízení. To aby byl prodej čistý," shrnul místostarosta Stanislav Mastný.

Zvedla se vlna odporu. Většina zastupitelů nechápala, proč rušit tendr. "Že ty dvě firmy odstoupily, je přece jejich věc. Neměly peníze. Kapucín má peníze. Ověřil jsem si to, už má dojednaný i úvěr. Když teď soutěž zrušíme a vypíšeme novou, tak nám ten barák spadne na hlavu nebo ho zapálí bezdomovci, kteří se tam stahují," argumentoval zastupitel Miroslav Zahrádka (KSČM), jemuž se líbí plán s byty.

Radní bránili svoje stanovisko. Oháněli se tím, že by mohlo město získat víc peněz za naprosto zdevastovaný barák. Neuspěli.

Opravy zchátralého domu vyjdou na desítky milionů

Firma Kapucín už má za sebou opravy domů v židovském ghettu. "Patří k těm, kdo v Židech odvedli kus práce na obnově. Umějí to s památkami. Přece jsme cenu 600 tisíc stanovili jako spíše symbolickou. Opravy budou stát desítky milionů korun. Všichni chceme, aby byl krankenhaus opravený a sloužil," zamyslel se Pavel Heřman (HZNR).

Zazněly i spekulace, že vedení města nechce prodat krankenhaus právě "Kapucínům", protože mezi některými radními vládne nevraživost vůči jednateli firmy Milanu Šťastnému. Ten byl v minulosti opozičním zastupitelem a patřil mezi hlasité kritiky vládnoucí radniční garnitury. Nakonec ale krankenhaus dostal a začne s obnovou.