Letos na přelomu jara a léta si lidé ve Žďáře stěžovali na neposekanou trávu. Kvůli protahujícímu se výběrovému řízení se seč opozdila. To by se do budoucna už nemělo opakovat.

Letos na přelomu jara a léta si lidé ve Žďáře stěžovali na neposekanou trávu. Kvůli protahujícímu se výběrovému řízení se seč opozdila. To by se do budoucna už nemělo opakovat. | foto: Facebook Jiřího Dobřichovského

Do Žďáru bude jezdit sekat trávu firma z Prahy, jednatel čelí exekuci

  • 0
O 8 880 stromů a 116 hektarů travnatých ploch ve Žďáře se budou starat pražské firmy. V kritizovaném výběrovém řízení nabídly výrazně nižší ceny než místní. Radnice si slibuje milionové úspory. Pochyby však vyvolává skutečnost, že jednatel jedné z vítězných firem je od května v exekuci.

Žďárští radní loni dali výpověď místní firmě Zahrada Vysočina, jež se o zeleň dlouhodobě starala. Město dosud za tyto služby platilo kolem deseti milionů korun ročně.

Sečení trávy by měla nově zajišťovat společnost GFP service z Prahy za částku 2 530 750 korun bez daně, nejnižší cenu na údržbu ostatní zeleně nabídla jiná pražská firma Purum - 1 713 091 korun bez DPH.

„Úspora bude v řádu milionů. Myslím, že je to jasná odpověď všem kritikům toho, že jsme si dovolili ověřit cenu, jakou město platilo za údržbu zeleně v minulosti. Takto ušetřené prostředky mohly být už v minulosti použity pro další rozvojové plány města,“ prohlásil starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město).

Podle šéfa neúspěšné firmy nové ceny neodpovídají realitě

Kritériem soutěže, která měla být hotová už v březnu, aby plynule navázala na roční výpovědní dobu, byla jak cena, tak i kvalifikační předpoklady zohledňující odbornost, vybavení a reference firem.

K podpisu smluv dojde podle radnice do konce srpna, dosud běžely zákonné odvolací lhůty. Nikdo z poražených však výsledky elektronické aukce ani přes kritické názory nenapadl.

Žďárská sídliště v květnu

„Proč rušit něco, co roky fungovalo za průměrné ceny v Česku? Ty vysoutěžené neodpovídají tomu, za co se dají tyto práce reálně udělat,“ reagoval jednatel Zahrady Vysočina Karel Uhlíř, jenž vidí problém v nejasném zadání výběrového řízení.

Podle radnice místní firmy nenabídly konkurenceschopné ceny. V případě sečení u jednotlivých intenzitních tříd se cena nakonec dostala až o 50 procent níže, než byla dosud. „Na podobnou cenu šly přitom v aukci tři nebo čtyři další firmy. Tím jsme si i maličko ověřili, že se to za takovou cenu dá realizovat,“ poznamenal místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

V případě druhé části zakázky zvítězila firma Purum s cenou přibližně o čtvrtinu nižší.

Jednatel vítěze soutěže čelí od května exekučnímu řízení

Lidé ze Žďáru hned po zveřejnění výsledků elektronické aukce uváděli v diskusi na sociálních sítích fakt, že může jít v případě GFP service o problematickou firmu, jelikož její jednatel čelí exekuci.

Podle radnice to ovšem není důvodem k vyřazení společnosti z výběrového řízení. „Podle zákona o veřejných zakázkách uzavíráme smlouvu s GFP service s. r. o., tedy právnickou osobou, která v žádné insolvenci není. Kdybychom ji neuzavřeli, mohla by nás firma naopak zažalovat, že se snažíme výběrové řízení obejít,“ reagoval Navrátil.

Exekuce zanesená do obchodního rejstříku na portálu ministerstva spravedlnosti zmiňuje postižení obchodního podílu jediného jednatele zmíněného „eseróčka“, tedy fyzické osoby. Exekuční příkaz nabyl podle webu Justice.cz právní moci 23. května letošního roku.

Podle starosty přesto bude radnice v dalších krocích ostražitější. „Budeme jednat, musí nám tyto věci vysvětlit,“ dodal Navrátil.

Velkou opatrnost radí i opozice. „Výběrové řízení vnímám s rozpaky, důvěryhodně to nevypadá,“ reagovala předsedkyně finančního výboru města a bývalá starostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD). „Na výběrových řízeních zeleně už se spálila i jiná města,“ dodává opoziční zastupitelka.

Firmy si město v praxi prověří ještě v letošním roce

„Obě firmy si budeme moci v praxi vyzkoušet a následně posoudit ještě v letošním roce. Tím si ještě před zimou občané ověří, zda se jedná o kvalitní dodavatele požadovaných služeb,“ reagoval starosta Navrátil s tím, že smlouvy o dílo mají nastavené dostatečné záruky.

Jak velká úspora bude, nejde nyní podle vedení města přesně vyjádřit. „Záleží, o jakou seč a kterou intenzitní třídu se jedná. Každá se seče jinak často,“ vysvětluje Navrátil. Počet sečí ovlivňuje počasí během sezony a vždy záleží na konkrétní objednávce. Firma má podle starosty povinnost reagovat do 24 hodin po objednávce.