Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie uzavřela třebíčské vraždy, soud čeká i člena kapely Masový Wrazi

  17:55aktualizováno  17:55
Kriminalisté ukončili prověřování dvou vražd, které se staly v Třebíči od posledního dne minulého roku. K soudu tak míří pachatel březnové vraždy po manželské hádce i opilý člen kapely Masový Wrazi, který na Silvestra bodl soka nožem do zad.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před několika dny kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy čtyřicetileté ženy, která zemřela po manželské hádce 11. března v rodinném domku v Tkalcovské ulici. K činu se o den později přiznal její jedenačtyřicetiletý muž Dušan U.

Šel se sám udat na policii poté, co doma strávil ještě víc než den s tělem. Manželé měli kromě dospělých dětí z předchozích vztahů ještě dvě malé děti společné. Ty podle informací MF DNES skončily u příbuzných.

„Spis ve čtvrtek viděl Dušan U., ještě mají možnost do něj nahlédnout zástupci poškozené strany. Je otázka, zda to využijí. Příští týden bude spis předložen státnímu zástupci. Došlo tam nakonec ke změně právní kvalifikace, s ohledem na výsledky vyšetřování byla trestní sazba snížena,“ uvedl krajský vyšetřovatel z Jihlavy Pavel Kubiš.

Nyní podle něj pachateli hrozí trest 10 až 18 let. Předtím se vyšetřovatelé přikláněli k právní kvalifikaci, při níž hrozilo 15 až 20 let, případně výjimečný trest, který se uděluje za zvlášť brutální provedení vraždy. „Protože je to rodinná tragédie, nebudeme to s ohledem na pozůstalé děti víc komentovat,“ řekl Kubiš.

Dušan U. je zatím ve Vazební věznici Brno. Obhájce Rostislav Kovář k případu říká, že jeho klient nevydržel strasti a trampoty, které měl s manželkou.

„Bouchly saze, ona ho něčím vyprovokovala. Popisuje, že si nepamatuje, co se v té chvíli stalo. Najednou měl tmu před očima, probral se a paní ležela v krvi na zemi. Vražda v afektu, jak se říká. V rámci neutěšených rodinných vztahů. Je vyslechnuta celá řada svědků, jejich výpovědi mluví ve prospěch pana U.“

Kamerový záznam jako důkaz

V současnosti čeká taky v brněnské vazební věznici na říjnový soud člen třebíčské kapely Masový Wrazi, dvaatřicetiletý Marek T., který si říká El Marón. Ten po krátké rozepři nad ránem loni 31. prosince bodnutím do zad zabil Třebíčana Lukáše H. Stalo se tak ve dveřích baru Sandra poblíž Karlova náměstí.

Celou šarvátku bez zvuku zachytily kamery, které jsou v baru nainstalované. Lze předpokládat, že video se nakonec bude přehrávat i u soudu, kam už případ poslal státní zástupce. Markovi T. hrozí rovněž 10 až 18 let za mřížemi.

„Celá situace byla podle nás vyprovokována chováním poškozeného, což dokazuje unikátní kamerový záznam. Poškozený fyzicky napadal mého klienta, který schytal několik ran, dokonce hlavičku do obličeje. Dlouho do sebe nechal bušit. V závěru, kdy konflikt končil, vytáhl nůž a bodl poškozeného,“ řekl obhájce Rostislav Kovář, který zastupuje právě i Marka T. Myslí si, že jsou objektivní skutečnosti tohoto charakteru, které by soud mohl zohlednit.

„Poškozený měl 2,5 promile, Marek T. měl 2,8 promile alkoholu v krvi. Byla to nešťastná souhra náhod, setkali se dva opilci ve špatný čas na špatném místě,“ dodal.

„Nebudu to komentovat. Obviněný i obhájce mají právo se k věci vyjadřovat, vysvětlovat ji, jak chtějí. Pak bude na soudu, zda obhajobu přijme, nebo ne,“ uvedl stručně vyšetřovatel Pavel Kubiš.

Případ mrtvého novorozence se stále vyšetřuje

Kriminalisté podle něj stále pracují na případu mrtvého kojence, z jehož smrti je obviněn sedmadvacetiletý přítel jeho matky Daniel K. Neštěstí se událo 26. června v bytě na třebíčském sídlišti, kam se rodina nedávno přistěhovala z Liberecka.

Muž hlídal chlapce a jeho zhruba tříletou sestru v době, kdy matka nebyla doma. Chlapec plakal, muž ho vytáhl z postýlky a prudce s ním několikrát zatřásl. Přivolanému lékaři se ani po desítkách minut nepodařilo dítě resuscitovat. Pachateli hrozí za ublížení na zdraví dítěte s následkem smrti osm až šestnáct let vězení.

Daniel K., který byl v době smrti chlapce v podmínce za loupež, se pod tíhou důkazů k činu doznal. Podle informací MF DNES existuje podezření, že ani se sestrou zabitého chlapce nezacházel v rukavičkách. Víc ukáže vyšetřování.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Najdete na iDNES.cz