Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pelhřimov v tendru pochybil. Státu má vracet více než padesát milionů

  16:15aktualizováno  16:15
Modernizace čistírny odpadních vod je největší investicí v historii Pelhřimova. Téměř celou ji měly pokrýt dotace. Jenže teď to vypadá, že se pořádně zapráší i v městské pokladně. Kvůli pochybení při výběrovém řízení má město vracet přes 50 milionů. Proti verdiktu se chce odvolat k Evropské komisi.
Čistírna odpadních vod. Ilustrační snímek

Čistírna odpadních vod. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ve čtvrtek si město Pelhřimov definitivně převezme zmodernizovanou čistírnu odpadních vod. A zároveň začne počítat a podávat žádosti, aby se nejdražší stavba v novodobé historii města neprodražila ještě víc. Hrozí totiž, že bude muset vrátit část dotace, konkrétně 25 procent.

Ve výpočtech, kolik přesně to činí v korunách, však zatím panují rozpory.

„Pelhřimov při zadání veřejné zakázky na stavební práce postupoval v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, za což mu byla stanovena korekce ve výši 25 procent, tedy 50 579 266 korun,“ tvrdí Veronika Štefková ze Státního fondu životního prostředí, který byl poskytovatelem dotace.

Dalších více než 700 tisíc korun bude muset město vrátit také za to, že porušilo pravidla při výběrovém řízení na služby technického dozoru stavby.

O kolik vlastně město přijde? 20, 34, 44 nebo 50 milionů?

Podle vedení Pelhřimova však jde o pouhý odhad, přesná částka bude prý známa až poté, co všechny faktury projdou účetnictvím. „Padesát milionů je podle mého ale špatně,“ tvrdí místostarosta Ladislav Med (ODS). Připustil však, že suma bude zřejmě vyšší než 44 milionů korun.

O výši korekce se vedou spory už několik měsíců. Ještě loni v září se mluvilo o tom, že by měla činit zhruba 20 milionů. Pak se na veřejnost dostala informace, že to bude 34 milionů. Nyní se už mluví o 50 milionech.

„Částka se zvyšovala také kvůli vícepracím, které se musely dělat. Jde například o úpravy silnic a přemostění,“ vysvětluje Med, který však doufá, že nakonec bude korekce nižší.

„Vedení radnice stále mluví o tom, že se proti korekci odvolá k Evropské komisi, ale odvolání stále ještě nebylo poslané,“ nevěří moc slibům Pavel Hájek, zastupitel z opoziční Změny pro Pelhřimov.

Budeme hledat viníka, slíbil pelhřimovský místostarosta

„Čekali jsme s tím na předání stavby. Rada už žádost o snížení korekce odsouhlasila a v tomto týdnu by dopis měl odejít,“ oponuje místostarosta. A jakmile bude známo, kolik přesně bude muset Pelhřimov vracet, chce podle Meda začít hledat viníka.

Čistírna odpadních vod je největší pelhřimovskou investicí. Náklady na její modernizaci přesahují 230 milionů korun. Původní tendr u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozporovalo sdružení firem, které z něj bylo vyloučeno. U jedné z referencí totiž uvedlo dvě finanční hodnoty.

Podle ÚOHS měla radnice místo vyloučení požádat o písemné vysvětlení dat, protože bylo zřejmé, že jedna z hodnot je chybná.

Současná mechanicko-biologická čistírna odpadních vod pochází z roku 1969 a poslední rekonstrukcí prošla před více než deseti lety. V poslední době nevyhovovala nejnovějším předpisům, především ve zpracování fosforu a dusíku.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Najdete na iDNES.cz