Ve Střížově na Vysočině se volí v místní hospodě (10. října 2014)

Ve Střížově na Vysočině se volí v místní hospodě (10. října 2014) | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Vybrat nějaké ženy a koupit víno. Ve Střížově se volí v hospodě

  • 4
Je pátek půl druhé odpoledne. V malebném Střížově, vísce přidružené k větší Vladislavi na Třebíčsku, finišuje příprava na volby. Hasičárnu, kde se volilo dřív, vystřídala hospůdka v domě Věry Doležalové. Ještě přišroubovat vlajku, místnost označit, vyhodit pavouka z urny, zapečetit ji může se začít.

„Ve Střížově máme třiašedesát voličů, kteří volí do patnáctičlenného zastupitelstva. Obvykle se komunálek u nás ve vsi účastní přes 60 procent voličů. Většina ale dorazí až navečer, teď nával nečekejte,“ říká Doležalová. Ví, o čem mluví, sedí totiž ve volební komisi.

S úderem druhé cosi zašramotí na schůdcích. Dovnitř vchází důchodkyně Marie Nejedlá se svým jezevčíkem. Nafasuje volební lístek, obálku a instrukce, vybírá se ze tří kandidátek.

Za plentou důkladně prochází jména a křížkuje. Než odevzdává obálku do urny, chvíli to trvá.

„No tak měli by tam být naši lidi ze Střížova, pak nějaké ženy, že jo a pak ti, co jsou mi sympatičtí,“ glosuje svůj dlouhý a rozvážný výběr. „A Věru, vezmu si dvojku červenýho a cigára,“ prohodí pak směrem k Doležalové.

V hasičárně byla strašná zima

Věra Doležalová dřív hospůdku provozovala několikrát do týdne. Od roku 2010 ji ale zavřela, nebyli zákazníci, pro těch pár ze vsi se to nevyplácelo. Prostory teď vísce slouží pro společenské akce, naposledy tu bylo veselo o pouti na konci srpna. A taky pro volby.

„Ty jsou tu snesitelnější než v té hasičárně, která je špatně odizolovaná podlaha a strašná zima,“ říká Doležalová.

Za prvních šedesát minut komunálních voleb se objevují celkem tři důchodkyně. Po 15. hodině přicházejí manželé v důchodu, Jaroslava a Zdeněk Pulkrábkovi, kteří se podle svých slov účastní úplně všech voleb.

Ve Střížově na Vysočině se volí v místní hospodě (10. října 2014)

Pak vchází jejich syn Jaroslav s manželkou, který je zároveň jedním ze tří místních kandidátů do zastupitelstva. Kandiduje na šestém místě za KSČM. A nakonec se zvedá, aby odevzdal svůj hlas i předseda volební komise, jednadvacetiletý Jaroslav Pulkrábek mladší.

„Naše rodina je v tomto aktivní,“ směje se, když hází obálku do urny. Není složité odhadnout, komu dal křížek.

Co by například Pulkrábkovi rádi ve své malé vesnici vylepšili? „Určitě rybník. Už si ani nepamatuju, kdy jsem se v něm naposledy koupal. Je to samé bahno,“ říká Jaroslav Pulkrábek mladší.

„Potřebujeme lepší místní komunikace a dopravní obslužnost,“ podotýká Jaroslav Pulkrábek starší.

Pít určitě nebudeme, dušuje se komise

Blíží se 16. hodina. Před volební místností zatím pusto a prázdno, jen sousedi naproti opravují komín, druzí zateplují fasádu a za rohem vrčí bagr. Co budou členové volební komise dělat, aby se do deseti hodin večer a v sobotu do dvou odpoledne neukousali nudou?

„Asi něco do práce. Možná přijde na řadu knížka. Alkohol určitě žádný,“ dušují se.

Zapisovatel, Petr Jelínek z Vladislavi, si přinesl notebook. Budoucí vědec v oboru fyziky plazmatu zatím studuje v Brně na Masarykově univerzitě. Zhruba tisícovka za tuhle brigádu jako přilepšení ke stipendiu se mu hodí.

„Kdysi jsem se přihlásil, že volby odsedím v komisi, pak jsem to neprozřetelně zapomněl zrušit. A tak už se mnou automaticky počítali,“ vysvětluje.

Ve Vladislavi a jejích integrovaných obcích Střížově a Hostákově jsou sestavené tři kandidátky: KSČM, KDU-ČSL a sdružení současného starosty Jana Havleny s názvem Vladislav - Hostákov - Střížov. Je malým paradoxem, že právě ze Střížova na posledně jmenovaném seznamu nefiguruje ani jedno jméno.