Na Vysočině ve druhém kole uspěli starostové, exministr Herman propadl

  16:30aktualizováno  16:30
Na Vysočině uspěli ve druhém kole senátních voleb starostové Jan Tecl z ODS a Hana Žáková z hnutí STAN. Své protikandidáty Daniela Hermana z KDU-ČSL a Miroslava Michálka z ANO porazili výrazným rozdílem. Oba těžili z podpory voličů neúspěšných kandidátů z prvního kola.

Starosta Havlíčkova Brodu a nový senátor Jan Tecl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zatímco první kolo senátních voleb na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku bylo bojem čtyř mužů až do sečtení posledních hlasů, druhé kolo bylo jasnou záležitostí. Jan Tecl získal 13 365 hlasů - což byl třetí nejvyšší počet hlasů v celé republice - a tím téměř 64 procent.

„Tak velká podpora je pro mě obrovský závazek. Z toho, kolik jsem dostal hlasů, jsem opravdu dojatý. Všem děkuji,“ konstatoval nový senátor a zároveň starosta Havlíčkova Brodu.

„Zjevně mne podpořili voliči i jiných stran, kteří v prvním kole dali hlas někomu jinému. Ale tak má politika vypadat. Vždy by mělo jít o shodu několika stran napříč celým spektrem,“ konstatoval.

Proti němu ve druhém kole kandidoval bývalý ministr kultury Daniel Herman, který není z regionu, žije v Praze.

„Co rozhodlo? Těžko říci. Pravděpodobně osobnost pana starosty Tecla, to, že je ODS na vzestupu, regionální vazba i další vlivy, každopádně je dobojováno,“ hledal slova poražený Herman.

„Pan Tecl si zaslouží gratulaci a držím mu palce, aby byl dobrým senátorem obvodu číslo 44,“ řekl Herman těsně před úplným sečtením všech hlasů. Nyní se soustředí na práci místopředsedy KDU-ČSL a přípravě březnového sjezdu strany.

Senátorem už je, teď Tecla čeká jednání o koalici v Brodě

Jan Tecl sledoval sčítání hlasů s přáteli v brodské Radniční vinárně. Odpoledne pak zamířil do volebního štábu ODS do Prahy. „Hned se tam přihlásím Miloši Vystrčilovi do klubu,“ smál se. Vystrčil je předsedou senátorského klubu ODS.

Výsledky senátních voleb v obvodu Chrudimsko a Havlíčkobrodsko

Žádné velké slavení se ale konat nebude. Hned v neděli Jana Tecla, i coby lídra v brodských komunálních volbách vítězné ODS, čeká vyjednávání o sestavení koalice na brodské radnici. Tecl by měl vedle nového senátorského postu totiž zároveň pokračovat jako starosta Havlíčkova Brodu.

„Mám rád vše řečené na rovinu, proto jsem hned na úvod své volební kampaně oznámil, že bych rád zastával obě funkce. Zjišťoval jsem si u kolegů, kteří to tak mají, zda je to možné a zda to stíhají. Zjistil jsem, že to je jen ku prospěchu, že člověk má pak větší kontakt s reálným životem,“ pravil Tecl.

„Slíbil jsem, že Havlíčkův Brod ani po případném zvolení senátorem neopustím. A tento slib dodržím,“ ujistil.

Známé regionální političce nemohl vyzyvatel Michálek vzdorovat

I na Třebíčsku zvítězila starostka. Hana Žáková roky vedla obec Koněšín, zároveň ji lidé znají jako předsedkyni sdružení obcí Horácko. To podle jejího soupeře v druhém kole Miroslava Michálka rozhodlo.

Hana Žáková - STAN (Třebíč)

Hana Žáková - STAN (Třebíč)

„Paní Žákové gratuluji. Je to úspěšná regionální politička, která má dostatek zkušeností, kontaktů, je v regionu velice známou a dokáže se v politice dobře orientovat,“ vyjmenoval hlavní výhody své soupeřky.

Hana Žáková výsledky sledovala s rodinou, přáteli, svým týmem i podporovateli, kterým tím chtěla poděkovat za podporu a úsilí před senátními volbami. „Musím poděkovat všem voličům, ale i panu Michálkovi za korektní souboj,“ pravila.

Už teď Žáková počítá s úkoly, které v Senátu dostane. Ona sama by na půdě v horní komoře pomohla prosadit urychlenou dostavbu pátého bloku dukovanské jaderné elektrárny. „To bude prvořadé. Chtěla bych se ale zaměřit i na podporu spolků a dobrovolníků,“ vzkázala.

Žáková v Koněšíně jako starostka končí

I ona si prožije hektický povolební týden bez odpočinku. Jako starostka v Koněšíně končí, obec bude předávat. Ve volbách její sdružení nezávislých těsně podlehlo lidovcům. Ve vedení Koněšína tak dojde ke změně.

Výsledky senátních voleb v obvodu Třebíč

„Teď to vnímám tak, že komunální volby u nás dopadly nejlépe, jak mohly. Jsem zvyklá dělat vše naplno a na obci nás bude čekat řada velkých investic do čistírny odpadních vod, přípravy pozemků pro výstavbu a položení optické sítě. U toho všeho starosta musí být. Jsem proto tak trochu ráda, že to nebudu muset kombinovat,“ poznamenala.

Pro Miroslava Michálka byl velkým úspěchem už samotný postup do druhého kola. „V tom druhém to byla drtivá porážka. Možná jsem čekal vyrovnanější výsledek, ale žádné přehnané ambice jsem neměl,“ podotkl.

Smutný z porážky nebyl. „Získal jsem nevšední zkušenosti, nahlédl jsem do úplně jiného světa,“ usmívá se.

Tyto zkušenosti zúročit v politice ale zatím nehodlá. „Je to příliš čerstvé. Spíš se vrátím k pedagogické činnosti a psaní. A taky snad budu mít čas na mé oblíbené šachy,“ poznamenal třebíčský advokát.

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Horácké divadlo uvede Školu základ života. Hru, na niž studenti nesměli

Kdo by neznal záškoláka Ádu Čuřila, septimána a buřiče Jindru Benetku,...

Herci Horáckého divadla v Jihlavě se vrátí do školních lavic. V sobotu bude mít na velké scéně premiéru komedie Škola...

Světlá chce vrátit historickému domu na náměstí jeho původní podobu

V minulosti několikrát přestavovaný historický dům na náměstí ve Světlé čeká...

Až začne velká přeměna náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou, budou se stavební práce týkat i jednoho ze zde...

Zákaz stání zůstal v Jihlavě i po opravě mostu, lidé v ulici nezaparkují

Po obou stranách ulice Dlouhá stezka se od rekonstrukce Brněnského mostu nedá...

Po rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě zůstala lidem z ulice Dlouhá stezka nepříjemná „památka“ - značky zakazující...

Najdete na iDNES.cz