Exstarosta kandidoval hned po opuštění vězení, u voličů však pohořel

  9:20aktualizováno  18:35
Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký, kterého nedávno na podmínku propustili z vězení, kandidoval v komunálních volbách. Za mřížemi si odpykával trest za zneužití pravomoci a podvody, kterých se dopustil v čele města. Voliči ho znovu do zastupitelstva nepustili.

Bývalý starosta lipnice Ladislav Horký ve volební místnosti. Ačkoliv byl jen před několika dny podmínečně propuštěn z vězení, v komunálních volbách kandiduje. Starostou se však dle rozhodnutí soudu znovu stát nesmí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ještě na začátku minulého týdne žil Ladislav Horký, někdejší starosta Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, v nejistotě. I když měl podanou kandidátku do tamního zastupitelstva, nevěděl, zda bude v době konání voleb vůbec na svobodě.

Ve vězení si totiž odpykával čtyřletý trest uložený v roce 2016 za úvěrový podvod, dotační podvod a zpronevěru. Dopustil se jich v době, kdy Lipnici vedl jako starosta.

Soud však koncem září vyhověl jeho žádosti a podmíněně ho propustil na svobodu. Horký se tak mohl ucházet o návrat do lipnického zastupitelstva.

Kandidoval jako jediný na své vlastní kandidátce. Proti němu stálo šest dalších uskupení. Z každého se do zastupitelstva dostal alespoň jeden kandidát. Samotný Horký však pohořel. Získal pouhých 3,66 procent hlasů.

Obyvatelé Lipnice přijímali kandidaturu odsouzeného bývalého starosty se smíšenými pocity. „Hlava mi to nebere. Nechápu, jak může znovu kandidovat,“ nechala se slyšet jedna z místních obyvatelek, která v pátek odpoledne vycházela z volební místnosti.

„Nevidím na tom nic kuriózního. Situace kolem pana Horkého mi přijde naprosto normální. Lidi, kteří ho tady znají, s ním nemají nejmenší problém. Myslím si, že byl odsouzený dost tvrdě. Osobně jsem ho volil,“ pronesl naopak jiný z místních občanů.

Kauza bývalého starosty obec rozdělila na dva nesmiřitelné tábory

Jméno však ani jeden z oslovených nechtěl sdělit. Situace kolem někdejšího starosty totiž obec, v níž žije okolo 700 obyvatel, dlouhodobě rozděluje.

Zastánci tvrdí, že za jeho úřadování Lipnice vzkvétala, pořád se v ní něco dělo a budovalo. Horký kdysi dokázal díky svým stykům pro obec sehnat 80 milionů korun.

Výsledky voleb v Lipnici i ve Vašem městě nebo obci najdete zde

Zařídil renovaci náměstí, plynofikaci, sportovní a sociální zázemí u fotbalového hřiště. Nechal postavit domov pro seniory. Teď se naopak prý z Lipnice stalo mrtvé místo.

Podle Horkého odpůrců je to proto, že ves stále doplácí na činnost bývalého starosty. Na dodatečných daňových odvodech a penále musela obec zaplatit čtrnáct milionů korun. Jelikož tolik peněz neměla, zadlužila se.

„Museli jsme si vzít úvěr, ročně je to zhruba milion a půl na splátkách,“ upřesňuje současný místostarosta Marek Hanzlík.

Na návrat se připravoval i za mřížemi, vydával svůj občasník

Sám Horký po svém propuštění s médii komunikovat nechce. Když v pátek kolem třetí odpoledne přišel volit, žádost o rozhovor odmítl. „Kandiduji proto, že chci očistit svoje jméno,“ pronesl jen.

Na návratu do komunální politiky pracoval i v době, kdy byl ve vězení. Díky pomoci svých příznivců vydával občasník Listy Jindřicha z Lipé, které obyvatelům chodily do schránek.

Fotogalerie

Po prominutí zbytku trestu dokonce zahájil i předvolební kampaň. Velmi krátkou, měl na ni zhruba deset dní. Během nich obcházeli jeho přívrženci Lipnici a přemlouvali lidi, aby dali Horkému hlas.

„Ještě dnes dopoledne se za mnou stavovali a snažili se mě přemluvit,“ uvedl v pátek jeden z místních voličů.

Cestu zpátky do politiky bývalému starostovi zkomplikoval fakt, že byl na kandidátce sám. To v obci, kde je devítičlenné zastupitelstvo, znamená, že místo maximálně devíti hlasů, dostal pouze jeden. I to mohlo hrát velkou roli.

I kdyby volby na Lipnici dopadly zcela opačně, Ladislav Horký měl už dopředu jednu jistotu. Starostou se letos znovu stát nemohl. Od soudu má totiž stále uložený zákaz vykonávat funkci starosty či primátora.

Volby v Lipnici nad Sázavou:Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Češi nejsou Francouzi. Chtějí kozí mléko, ale bez aroma, směje se farmář

Manželé Dvorští se rozhodli pro chov hnědých koz, které nejsou v Česku tak...

Před třinácti lety dokončili manželé Dvorští rekonstrukci bývalého statku v Olešence u Přibyslavi a začali ekologicky...

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz