Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výsměch genderovým kvótám. Na Vysočině sestavili kandidátky podle pohlaví

  11:56aktualizováno  11:56
Na první pohled to vypadá jako dívčí válka. V Herálci na Havlíčkobrodsku a ve Víru na Žďársku proti sobě stanou kandidátky, které jsou složené na jedné straně ze samých mužů a na druhé ze samých žen. Z obou obcí však zní, že to není žádný souboj pohlaví.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

„U nás to není žádná novinka. Takhle to máme nastavené od začátku,“ říká starosta Herálce Jiří Ulrich.

V čele obce stojí od roku 1994. Tehdy poprvé se ve vsi proti sobě postavila dvě uskupení nezávislých kandidátů, která byla složená čistě podle pohlaví - tedy muži a ženy. „Ani nevím, jak přesně to tehdy vzniklo. Byl to spontánní nápad,“ vrací se o téměř čtvrt století dozadu starosta.

Od té doby se v každých komunálních volbách podařilo v Herálci sestavit kandidátku mužů i žen. V praxi to znamená sehnat patnáct lidí, kteří budou ochotní nechat se zapsat na kandidátní listinu.

„A přesvědčit patnáct žen, aby šly do voleb, není úplně jednoduchý úkol. Já jsem nebyla sice tím hlavním driverem, ale máme naštěstí více duší, které se angažují a burcují,“ popisuje podnikatelka Alexandra Kasperová. Ta je pro letošní rok v Herálci lídryní kandidátky, která má lakonický název: Ženy.

Zatím vždy zvítězili Muži, Ženy před čtyřmi lety skončily druhé

Rozdělení kandidátů podle pohlaví nevnímá Kasperová jako genderový zápas. Nemá ani pocit, že by v obci byly ženy nějak diskriminované a musely se angažovat v komunální politice, aby dokázaly uhájit svá práva

Nejstarší a nejmladší

Nejstarší osobou, která bude v letošních komunálních volbách na Vysočině usilovat o hlasy voličů, je Vlasta Finková. Je jí 91 let a nachází se na 19. místě kandidátky SPD v krajské Jihlavě. V kolonce povolání uvádí, že je kulturní referentkou.

O místa v zastupitelských sborech jednotlivých samospráv zároveň usiluje celkem 23 osob, které v době konání voleb dosáhnou nejnižšího možného věku, tedy 18 let.

„Je to spíš projev toho, že v obci je více nestraníků, kteří se však chtějí starat o veřejné záležitosti a angažovat se a zároveň nejsou součástí nějakého zájmového spolku, jako jsou Sokol nebo hasiči. Myslím, že v Herálci už to má tradici, je to cesta, která byla několikrát vyzkoušena,“ zamýšlí se.

Ve volbách před čtyřmi lety vyhráli v Herálci Muži - ostatně stejně jako ve všech předchozích volbách. V patnáctičlenném zastupitelstvu získali pět křesel. Ženy skončily druhé a mají čtyři zastupitelky. Jsou to jediné čtyři ženy v zastupitelském sboru obce. Čtyři zastupitele má také Sokol a dva získali v roce 2014 komunisté. Až na poslední jmenovanou stranu mají všechna uskupení své lidi i v obecní radě.

„Ale žádné velké rozpory mezi Muži a Ženami nemáme. Je ovšem samozřejmé, že ženy mají trochu jiné priority než muži a některé věci vidí trochu jinak. Většinou se však dohodneme,“ ujišťuje starosta Ulrich.

Starosta Víru: Sestavili jsme dvě nekorektní kandidátky

Zatímco v Herálci sestavují genderově monotónní kandidátky už 24 let, ve Víru na Žďársku s tím začali teprve před čtyřmi lety. A také zde se tento model zjevně osvědčil a budou v něm pokračovat i letos. „Máme pocit, že to funguje dobře,“ přitakává starosta Ladislav Stalmach.

Ten stojí v čele kandidátní listiny s názvem Sdružení nezávislých kandidátů Muži pro Vír. Na prvním místě uskupení Sdružení nezávislých kandidátů Ženy pro Vír zase figuruje jméno současné místostarostky Jarmily Havlové.

Hlavní motiv, proč se ve vsi, která má okolo 700 obyvatel, začaly sestavovat kandidátky mužů a žen, byl podle Stalmacha prostý: „Přišlo nám nedůstojné, aby zde byla pouze jediná kandidátka nezávislých kandidátů. Takhle si mohli lidé alespoň vybrat,“ říká.

Zároveň však přiznává, že je za tím i chuť trochu provokovat. „Je to takový náš výsměch různým genderovým kvótám. Sestavili jsme dvě naprosto nekorektní kandidátky,“ směje se.

Aby zkusily kandidovat, přemlouval ženy sám starosta

Ani ve Víru se však neodehrává žádný tuhý boj dvou pohlaví. Naopak obě uskupení fungují v dokonalé souhře. To potvrzuje i Havlová, která původně už letos kandidovat nechtěla.

„Mám už svůj věk. Ale řada spoluobčanů mě přesvědčila, abych do toho ještě šla. Přemlouvat další ženy na kandidátku se mi už ale nechtělo. Naštěstí to udělal starosta. Sestavil tak vlastně kandidátku jak Mužů, tak i Žen,“ prozrazuje.

Podle její vlastní zkušenosti není zrovna jednoduché přesvědčit patnáct žen, aby šly do voleb. „Před čtyřmi lety se to některým manželům moc nelíbilo a brblali,“ usmívá se.

Nakonec se však do obecního zastupitelstva dostalo pět „Žen“, „Mužů“ hned osm. Zbylá dvě místa obsadili komunisté (muži). Letos se kromě těchto tří uskupení pokusí získat hlasy ještě kandidátka s názvem Vize Vír 2022.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

ČSSD nebo ODS? Politické osobnosti značky svých stran raději schovaly

Radovan Necid, bývalý starosta Velkého Meziříčí

Michal Šmarda a Radovan Necid. Tyto dvě politické osobnosti v desetitisícových městech nekandidují v letošních...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Najdete na iDNES.cz