Odpůrci skladů Penny Marketu slavili ve Velkém Beranově hned dvakrát

  11:23aktualizováno  11:23
Na poli kousek od dálnice D1 a u budoucího obchvatu Velkého Beranova mělo vyrůst nové logistické centrum obchodního řetězce Penny Market. Ale nevyroste. Stavbu skladů místní obyvatelé odmítli v referendu.

Sčítání hlasů v komunálních volbách ve Velkém Beranově. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Proti projektu logistického centra u Velkého Beranova na Jihlavsku bylo 417 lidí z celkových 671 hlasujících. To je první úspěch iniciátorů referenda ze sdružení S lidmi o lidech. Stejné uskupení navíc se ziskem bezmála čtyřiceti procent hlasů vyhrálo v obci komunální volby. Skupina v čele s podnikatelem Jaroslavem Kokejlem tak mohla o víkendu slavit hned dvakrát.

„Důležité je především to, že se referendum o výstavbě skladů uskutečnilo a že lidé měli možnost se vyjádřit. Je to věc, která přesahuje nejen jedno volební období, ale také několik generací,“ vysvětluje Kokejl. Adept na nového beranovského starostu zároveň doplnil, že výsledek hlasování o logistickém centru je takový, jaký si přáli.

„Zabírala by se zemědělská půda. A jsou tam poblíž vodní zdroje. Nejsem pro stavbu skladů,“ svěřil se redaktorovi iDNES.cz také pan František. Své příjmení nechtěl uvádět.

Sklady by byly schované za obchvatem, míní podporovatelé stavby

V hlasování o skladech Penny Marketu se ale našli i lidé, kterým by areál poblíž D1 nevadil. Bylo jich celkem 250.

„Nikdo by o něm nevěděl. Sklady by byly schované za náspem obchvatu Velkého Beranova. Byly by tam pracovní příležitosti,“ řekl jeden z účastníků referenda Tomáš Prokeš.

Fotogalerie

„Mzdy tady zatím nejsou nic moc. A pracovní místa? Zemědělské družstvo zde taky moc velké není,“ poznamenala paní Jana, důchodkyně. Podle účetní závěrky za loňský rok mělo družstvo 45 zaměstnanců.

„Investoři mají zájem o to místo u dálnice. Nákladní auta by ‚vypadla‘ na D1, nejezdila by směrem na Velký Beranov,“ uvedl Petr Ullmann, další z těch, kteří přišli hlasovat.

Jedinou velkou stavbou v příštích letech tak zřejmě pro Velký Beranov bude obchvat obce. Vyjít má přibližně na čtvrt miliardy korun, jeho investorem bude Kraj Vysočina.

Obec samotná se moc s investicemi „rozšoupávat“ nemůže - každoročně hospodaří přibližně se 14 miliony korun, na případné investice z toho zbývají zhruba dva miliony.

„To je možná pro soukromou osobu velká částka, ale pro obec to není nic. Všechny větší investiční akce jsou závislé na dotacích,“ řekl Jaroslav Kokejl, adept na příštího velkoberanovského starostu.

Odpůrce logistického centra se nejspíš stane novým starostou

Jako lídr vítězného uskupení zatím nechtěl říkat, zda půjde do koalice se sdružením SNK - Prosperující a klidný Velký Beranov, v jehož řadách je kandidoval dosavadní starosta Ján Plevčík, nebo s SNK - Zdravý a bezpečný Velký Beranov.

„Je krátce po volbách. Ani jedna z kandidátek se ještě nesešla, aby si udělala nějakou strategii a vize. A pak je to o povolebním vyjednávání, jak to všechno dopadne,“ vysvětloval pro iDNES.cz v neděli dopoledne.

Pokud bude dál platit takové nepsané beranovské pravidlo od roku 1989, stane se Kokejl starostou. Osobně by si přál, aby se situace v obci po předvolební rozjitřené době uklidnila.

„Před volbami dochází k názorovým střetům, což je logické. Teď už je po volbách, bylo by dobré, aby se to všechno smázlo. Je totiž důležité, aby obec fungovala, tak jak má - ať v jejím vedení bude sedět kdokoli. Záleží na protistraně, zda k tomu přistoupí podobně. Pokud by nastávaly konflikty, tak nejvíc na tom bude bitá obec,“ pravil Kokejl.Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Dárek ke sto letům. Hra Horáckého divadla prozkoumá kult svatého Václava

Hlavní postavou inscenace je mladý pražský arcibiskup, který se rozhodl, že...

Druhou autorskou inscenací, která by mohla být nejspíš i vrcholem celé sezony Horáckého divadla v Jihlavě, je jevištní...

Najdete na iDNES.cz