Starostové v Pacově a Ždírci si prožívají sen, dostali přes 60 procent

  17:11aktualizováno  17:11
Starostové dvou měst na Vysočině - Lukáš Vlček v Pacově a Jan Martinec ve Ždírci nad Doubravou - mohou jen s klidem pozorovat, jak se v ostatních městech vedou horečnatá povolební jednání. Jejich nezávislá sdružení totiž dostala tak velkou voličskou podporu, že by vyjednávat s nikým ani nemuseli.

Starosta Pacova Lukáš Vlček. Před dvanácti lety se stal nejmladším starostou města v republice. Od té doby funkci neustále obhajuje. Letos jeho uskupení nezávislých získalo 64 procent hlasů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nezávislé sdružení starosty Vlčka v Pacově obdrželo skoro 64 procent hlasů. Má tím pádem deset míst v patnáctičlenném zastupitelstvu. „Přesto se nechceme uzavírat, hodláme vytvořit schopný tým i s dalšími stranami,“ popsal Vlček.

Před dvanácti lety byl nejmladším starostou města v Česku, tehdy mu bylo 24 let. V pětitisícovém Pacově jej lidé podporují.

„Máme velmi konkrétní výsledky, hodně s lidmi komunikujeme,“ vysvětlil Vlček svoji oblibu.

Jednoduchá je i situace v třítisícovém Ždírci nad Doubravou. Sdružení nezávislých kandidátů starosty Jana Martince a místostarosty Bohumíra Nikla převálcovalo všechny konkurenty a obsadilo se skoro dvaašedesáti procenty dvě třetiny míst v zastupitelstvu.

„Domluvíme se, zda nějaké místo v radě města nabídneme i jiným uskupením,“ pronesl dosavadní starosta Jan Martinec.

On sám už starostou dále nebude a kandidovat nehodlá ani na post místostarosty. Město bude řídit Bohumír Nikl, kdo mu bude krýt záda, zatím není jisté.

Téměř jistě budou pokračovat starostové Mládek, Kamarád i Tůma

V nejmenším městě žďárského okresu - Svratce - dali voliči jasný mandát hnutí Starostové pro občany. Sedmapadesát procent tak znamená pokračování současného tandemu František Mládek a Martin Mudroch.

„Přál bych si, aby pětičlenná rada zůstala stejná. S tím, že tři naše kandidáty by doplnili po jednom zástupci lidovců a hnutí Pro Svratku,“ vyslovil se starosta František Mládek.

Výsledky komunálních voleb na Vysočině

Jasno je o dalším uspořádání radnice v Přibyslavi. ODS utvoří blok společně s KDU-ČSL, jak tomu bylo v minulých třech letech.

„Už jsme se tak dohodli. Ještě je otázka, jestli do rady přizveme zástupce dalších uskupení,“ uvedl lídr ODS a starosta Martin Kamarád. Právě on bude na postu starosty města pokračovat následující čtyři roky. Stejně tak i lidovecký místostarosta Michael Omes.

Podobně rozhodnuto, i když ještě ne podepsáno a definitivně ujednáno, je v Ledči nad Sázavou. Zisk 7 mandátů z 15 zaručuje starostovi Zdeňku Tůmovi pokračování ve funkci.

Jeho SNK pro Ledeč bude o koalici teprve vyjednávat. Stačí mu jediný partner. A toho by mohl najít v dalším nezávislém uskupení Zelená pro Ledeč, za nějž uspěl i dosavadní místostarosta Jan Drápela. „Ve sportu se říká, že vítězná sestava se nemění,“ naznačil Tůma.

Ve Velké Bíteši se „poperou“ nezávislí starosty Vlčka s lidovci

V Bystřici nad Pernštejnem se schyluje k pokračování současné koalice ČSSD, Sdružení za rozvoj bystřického regionu a KSČM. Dohromady dají většinu 14 z 23 hlasů. „Myslím si, že koalice bude na stejném základě,“ reagoval starosta Karel Pačiska. Jeho ČSSD vyluxovala bezmála 27 procent hlasů.

Karty jsou rozdány ve Světlé nad Sázavou. Jen si tam možná prohodí role místostarosta Josef Hnik a starosta Jan Tourek. Hnikovi nezávislí ve volbách vyhráli, získali 6 mandátů z 21. Dosavadní partner, lidovci v čele s Tourkem, skončili druzí a obsadí pět křesel.

Ke změně možná dojde ve Velké Bíteši. Současný starosta Milan Vlček se svým Sdružením za zdravé město bez kamionů prohrál s lidovci. Ti získali 6 mandátů z celkových 21, Vlček pouze pět. A zatím to vypadá na souboj kdo z koho.

Vítězové voleb podle svého prohlášení usilují o co nejširší koalici. „Současný starosta se s námi zatím nechce bavit a sestavuje koalici proti nám,“ uvedl lidovecký kandidát na starostu, advokát Aleš Koubek.

Aby lidovci v Bíteši sestavili koalici, musí sehnat pět dalších zastupitelů, což by zaručila například dohoda se třemi sociálními demokraty a dvěma zastupiteli TOP 09 nebo ODS.

Suverén Šmarda nehodlá v Novém Městě ostatní válcovat

Starosta Nového Města na Moravě a dvojka vysočinské kandidátky ČSSD Michal...

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (vlevo) je i přes pokles preferencí své ČSSD nesmírně populární. Ve volbách jeho uskupení dalo hlas 38 procent voličů.

Zatímco na většině míst Česka sociální demokraté v boji o radnice propadli, v Novém Městě na Moravě zaznamenali fenomenální úspěch. Starosta Michal Šmarda v čele kandidátky Lepší Nové Město (ČSSD a nezávislí) dosáhl s 38 procenty hlasů ještě výraznějšího výsledku než minule.

„Posílili jsme o jeden mandát, ale beru to s pokorou. Byl bych rád, kdyby se nám znovu povedlo obnovit půdorys co nejširší koalice,“ konstatuje Michal Šmarda. Prostor v radě chce nabídnout všem stranám.

Poslední čtyři roky bylo v radě i Sdružení nezávislých kandidátů pro obce, lidovci, TOP 09 a ANO. „Snažili jsme se o maximální shodu mezi všemi relevantními politickými proudy. Neberu to jen jako naše vítězství, ale jako vítězství tohoto stylu politiky. Jde o to, abychom spolupracovali, a ne aby jedna půlka města válcovala druhou,“ vysvětluje Šmarda.

I když si Šmarda na sociální sítě pověsil fotku s palcátem v ruce, vládnout tvrdě a silou nehodlá. „Společnost se mění, hrubne, navrch získávají křiklouni, kteří vyhledávají konfrontaci. Jsem rád, že na Novoměstsku to neplatí,“ říká.

Kromě 10 kandidátů uskupení Lepší Nové Město uspělo také Sdružení nezávislých kandidátů pro obce místostarosty Stanislava Marka (4 mandáty), ODS (3), ANO, lidovci a TOP 09 (se Svobodnými) mají po dvou křeslech, pod čarou zůstali Piráti a KSČM+SPOZ. 

Autoři: , ,


Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Češi nejsou Francouzi. Chtějí kozí mléko, ale bez aroma, směje se farmář

Manželé Dvorští se rozhodli pro chov hnědých koz, které nejsou v Česku tak...

Před třinácti lety dokončili manželé Dvorští rekonstrukci bývalého statku v Olešence u Přibyslavi a začali ekologicky...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

„Zradili. Jdou s úhlavním nepřítelem,“ zlobí se na TOP 09 brodští lidovci

Místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Zrada! Spojení úhlavních nepřátel! Ostrá slova jsou od konce minulého týdne slyšet z úst politiků v Havlíčkově Brodě....

Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.

Najdete na iDNES.cz