Na Vysočině přibývají města, kde vítězové voleb musí odejít do opozice

  15:26aktualizováno  15:26
Radost střídá zklamání. Sociální demokraté byli spokojení, že v době pro ně nepříznivé vyhráli v čtyřtisícových Jaroměřicích na Třebíčsku volby. Přesto v následných jednáních nezískali většinu. A s Jaroslavem Soukupem, který tam byl starostou posledních osm let, odcházejí do opozice.

Jaroslav Soukup už nebude starostou Jaroměřic nad Rokytnou. Ačkoliv vyhrál volby, odchází do opozice. Snímek je z roku 2012, kdy si Soukup spolu s dalšími starosty vyzkoušel biatlonovou střelnici v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„My už jsme další jednání zastavili, přestože jsme výrazně zvítězili,“ řekl dosluhující jaroměřický starosta, který dostal od obyvatel nejvíc hlasů. Kdo ho ale nahradí, to se ještě nedozvěděl.

Všemu podle něj předcházelo, že ČSSD letos opustil jeho stranický exkolega Zdeněk Chroust. Ten šel do jaroměřických voleb s novým nezávislým sdružením a skončili na třetím místě. A Chroust nechce jít se Soukupem do koalice.

Ve městě dosud vládla ČSSD s komunisty a nezávislými. Nyní se formuje spojenectví mezi ODS, lidovci a dalšími sdruženími nezávislých.

Starosta Soukup už proto počítá s tím, že bude opět pracovat v krajské správě a údržbě silnic.

Velká Bíteš: starosta si zkusil spolupráci s lidovci a už nechtěl

Vítěz voleb byl odsunutý do pozadí také v pětitisícové Velké Bíteši na Žďársku. Vyhráli tam lidovci. Na druhém místě skončilo Sdružení za město bez kamionů místního starosty Milana Vlčka. A přestože spolu poslední roky vedli město, nyní starosta skládá koalici bez vítězné KDU-ČSL.

„I když jsme dělali maximum pro to, aby složení rady města odpovídalo vůli voličů, nepodařilo se to,“ uvedli lidovci ve svém prohlášení. Podle dohody stran má zůstat starostou Vlček a místostarostkou se stane Alena Malá (ODS). Koalici budou podporovat i dva členové zvolení na kandidátce ČSSD. Spolu s lidovci jde do opozice i TOP 09.

Výsledky komunálních voleb na Vysočině

Vlček, jehož sdružení skončilo ve volbách druhé, už nebyl s lidovci jako s koaličním partnerem spokojený. Chtěl, aby bylo jasnější, kdo bude dávat Velké Bíteši směr v dalších letech. „To neznamená, že jsme vykopali příkop mezi námi do budoucna,“ doplnil Vlček.

Tato dvě menší města kopírují model, který se utváří i v krajské Jihlavě. Tam se nyní jedná bez vítězného hnutí ANO. Stejně tak i v Třebíči je mimo hru vítězné sdružení Třebíč Občanům!

To v Pelhřimově má vítězná ODS tvorbu koalice ve svých rukou. Dává se dohromady s TOP 09 a KDU-ČSL. Starostou bude s velkou pravděpodobností Ladislav Med (ODS). V pondělí se ještě jednalo o tom, jestli tuto koalici doplní sociální demokraté.

Jůzl už chtěl v Brodě končit, ale bude dál pokračovat

Jasněji už je po senátních volbách i v Havlíčkově Brodě. Měla by pokračovat středopravá koalice složená z ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a nezávislých uskupení Broďáci a Společně pro Brod. Celkem má v pětadvacetičlenném zastupitelstvu 14 mandátů.

„Ono zas tolik jiných možností, aby to vycházelo, není. Je tu koalice, která dobře funguje už dvanáct let. Letos dokonce dostala o dva mandáty víc než před čtyřmi roky,“ konstatoval lidovec Čeněk Jůzl.

Protože se nedostal do zastupitelstva lídr jejich kandidátky Ondřej Pavlas, právě Jůzl by v případě sestavení koalice měl pokračovat v pozici místostarosty.

„Už jsem chtěl skončit, ale asi budu muset pokračovat. Dostal jsem třetí nejvyšší počet hlasů ze všech zastupitelů, to je velký závazek,“ řekl.

Příliš se nepočítá s ČSSD. I proto, že sociální demokraté ve volbách pohořeli, získali jen jeden mandát pro dosavadní místostarostku Ivanu Mojžyškovou a bez toho se koalice snadno obejde.

„Už si tu píšu životopis a hledám si práci,“ podotkla v pondělí odpoledne Mojžyšková.

V Jeníkově se vrací bývalý starosta, chotěbořský nejspíš skončí

Jasno už je v Golčově Jeníkově. Ve volbách zvítězila ODS, která se spojí s nezávislým uskupením GJ 365 a lidovci. Dohromady budou mít devět z patnácti zastupitelů.

Znamená to, že do křesla starosty se po čtyřech letech vrátí lídr ODS Pavel Kopecký. Vystřídá v něm Vlastimila Marušáka, který s uskupením Otevřené město Golčův Jeníkov skončil druhý.

„Odcházím do opozice. Mrzí mě to, ale zároveň se mi velice ulevilo,“ prohlásil.

Obrys nové koalice se začíná rýsovat v Chotěboři. Vítěz voleb, uskupení Pojďme to změnit (PTZ), jedná o jejím sestavení s lidovci a jedním z dvojice ČSSD a ODS. S jedním i druhým partnerem by koalice měla dvanáct hlasů z jednadvaceti.

„Už se mluví i o postech. Jako vítěz voleb bychom chtěli starostu. Jsme ale ochotni z toho požadavku ustoupit, pokud by to dávalo smysl. Pozici místostarosty nabízíme koaličním partnerům,“ vzkázal lídr PTZ a kandidát na starostu David Šafránek.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Další z rubriky

Rodičky po císařském řezu zbaví lékaři bolesti zablokováním nervů

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Ženám po císařském řezu uleví v havlíčkobrodské nemocnici od bolesti novou technikou anestezie. Spočívá v zablokování...

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Při běhu se psem si zranila obratle, přesto vydržela. A dál vozí medaile

Po nedávném úspěchu na mistrovství světa v Polsku, kde skončila stříbrná v...

Canicross a bikejöring jsou sportovní disciplíny, kde kromě fyzické kondice hraje velkou roli především souhra člověka...

Najdete na iDNES.cz