Ministr obrany Alexandr Vondra na vojenské základně v Náměšti nad Oslavou

Ministr obrany Alexandr Vondra na vojenské základně v Náměšti nad Oslavou | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vojenské piloty u Náměště trápí nejistota, bojí se zrušení základny

  • 8
Na vojenském letišti u Náměště nad Oslavou panuje špatná nálada. Mezi piloty kolují zvěsti, že nejsou peníze na letecký petrolej či diety, a dokonce hrozí zrušení letecké základny. Podle ministerstva vnitra ale zase tak zle není, i když růžově také ne.

"Jednak docházejí peníze na diety, na které máme nárok, pokud se podílíme na leteckém výcviku. Navíc netušíme, jak je to s leteckým petrolejem, když v armádě nejsou peníze na kdeco. A šíří se dokonce zvěsti, že bitevní vrtulníky Mi-24 letos končí, armáda je zakonzervuje a prodá. Jak potom budou cvičit předsunutí letečtí návodčí, což je jedna z hlavních činností základny, to fakt nevím," popsal technik, který pracuje na údržbě cvičných letadel Albatros.

Podobně hovoří i další výše postavený voják. Oba si přáli zůstat v anonymitě. Oba taky narazili na fakt, že vláda stále nerozhodla, které ze čtyř vojenských letišť ukončí činnost v rámci úspor.

"V české armádě je možné úplně všechno. Doufáme, že nepůjdeme z kola ven my tady u Náměště, kam se investovaly miliardy a částečně i peníze NATO. Pořád věříme, že skončí letiště Bochoř u Přerova a tamní útvar i s transportními vrtulníky Mi-17 se přesune k nám," uvedl voják.

Létat se bude a paliva je dostatek, uklidňuje ministerstvo

Podle armádních směrnic mají nárok na bezplatnou stravu piloti, letušky, technici, aktivní výsadkáři, vojáci ve čtyřiadvacetihodinových směnách a všichni vojáci během vojenského cvičení. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek finanční problémy svého resortu připouští, létat se ale podle něj bude i nadále.

"Armádní velení nyní dělá vše pro zajištění peněz na letecký výcvik a provoz letiště. K ukončení leteckého provozu na konci května nedojde, základna bude pokračovat v plnění hlavních úkolů," ujišťuje mluvčí.

Zároveň přiznává, že finanční situace v armádě je kritická. "Nemáme například na přezutí ze zimních gum na letní. Je to vinou škrtů v rozpočtu ministerstva obrany. Všechny vojenské útvary se potýkají s nedostatkem financí, šetří se, kde se dá, základna u Náměště není výjimkou." Podle něj měla armáda v roce 2009 rozpočet skoro sedmdesát miliard, loni a letos jen 43 miliard korun.

Pejšek naopak popřel spekulace, že nejsou peníze na letecké palivo. "Je to komodita, které je dostatek. Ministerstvo obrany se předzásobilo leteckým petrolejem už loni na celý rok 2012."

Mluvčí ministra Vondry připouští, že bude zřejmě utlumen provoz bojových vrtulníků Mi-24, ale zejména kvůli výcviku leteckých návodčích se s nimi pro letošní i příští rok počítá. Řada těchto specializovaných příslušníků armády se účastní misí v Afghánistánu.

U Náměště se proinvestovaly miliardy

Vláda měla projednávat rušení jednoho ze čtyř vojenských letišť už loni v září. Zatím ale neobdržela materiál od ministra obrany, a tak se bod nemohl dostat do programu jednání. K tomu mluvčí Pejšek poznamenal, že se na přípravě dokumentu pracuje, a dodal, že z armádní analýzy vyplynul jako nejméně potřebný Přerov. Ukončením jeho provozu by se ročně ušetřilo tři sta milionů korun.

Mnohé naznačil už loni při červencové návštěvě náměšťského letiště Alexandr Vondra. "Konečně by měly vyhrávat logické věci. U Náměště se proinvestovaly miliardy korun na modernizaci. Nikdo si ani omylem nemůže myslet, že tyto prostředky vyletí komínem," prohlásil tehdy.

V zákulisí se hovoří o tom, že za zdržováním rozhodnutí stojí politické lobby. Zájem na zachování přerovského letiště měl mít v minulosti ostravský rodák Mirek Topolánek, v současnosti sám premiér Petr Nečas, který pochází ze Zlínského kraje. Reakci předsedy vlády na tuto spekulaci se ovšem MF DNES nepodařilo získat ani po několika dnech.

Ke klidu vojákům nepřidávají ani zprávy, že se v rámci úspor připravuje propouštění a rušení některých útvarů. "Kolují různé černé zvěsti. Ale oficiálně se v tuto chvíli můžu k pouhým zvěstem těžko vyjadřovat," uvedl Jan Pejšek.

Letecká základna u Náměště spadá vzhledem k blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany do pohotovostního systému a je zařazena mezi záložní letiště protivzdušné obrany NATO. Zdejší vojáci mají za úkol mimo jiné pomoci civilnímu obyvatelstvu při mimořádných událostech. Pracuje zde víc než osm set lidí včetně civilních zaměstnanců. Základna je vyzbrojena devíti letouny L-39 Albatros a čtyřiadvaceti bojovými vrtulníky Mi-24/35.