Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thunderbolty dosedly, v Náměšti začalo česko-americké cvičení návodčích

  16:44aktualizováno  16:44
Příletem čtyř letounů A-10 Thunderbolt z 354. stíhací letky vzdušných sil USA dislokované v Německu začal na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou výcvik českých předsunutých leteckých návodčích. Cvičení potrvá týden, létat se začne ve čtvrtek.

Cvičení nazvané POP UP A-10 CAS se uskuteční bez použití ostré letecké munice v prostorech standardně využívaných pro výcvik blízké vzdušné podpory v širším okolí Třebíče. Potrvá do 17. dubna. Oznámila to mluvčí základny Jana Skřivánková.

Stroje dosedly na plochu náměšťské základny kolem 14. hodiny. Od čtvrtka by měly začít lety. „Létat se bude v pracovních dnech nejdříve od 9 hodin, nejpozději však do 23 hodin. Lety v nočních hodinách budou omezeny jen na nezbytný počet,“ uvedla Skřivánková.

Fotogalerie

Podle mluvčí rozvíjejí vzdušné síly Armády České republiky spolupráci s USA v této oblasti dlouhodobě. „Čeští piloti a návodčí si při podobných cvičeních předávají zkušenosti ze soudobých operací, zejména v oblasti blízké vzdušné podpory jednotek pozemních sil v dotyku s protivníkem,“ konstatovala mluvčí.

Přítomnost letounů A-10 Thunderbolt při výcviku by měla rozšířit schopnosti českých leteckých návodčích při využití nejmodernějších prostředků zjišťování a sledování cílů.

Vojáci budou nacvičovat také činnost v noci za použití prostředků nočního vidění. „Neméně významný je i rozvoj komunikačních schopností, kdy návodčí komunikuje rádiem v angličtině s rodilými mluvčími,“ dodala mluvčí.

V Náměšti se podobné cvičení odehraje letos ještě jednou

Další významnou stránkou výcviku by mělo být udržení a rozvoj schopností 22. základny vrtulníkového letectva v poskytnutí logistické podpory pro pětašedesátičlennou americkou jednotku. Podpora zahrnuje zabezpečení stravování, ubytování a pracovního zázemí, zabezpečení pohonnými hmotami včetně zajištění komunikačního a informačního spojení mezi cvičícími.

Nácviku sladění činností předsunutých leteckých návodčích s posádkami letounů taktického a vrtulníkového letectva při provádění přímé letecké podpory jednotek pozemních sil v operacích se bude letos věnovat také národní cvičení Ample Strike 2015. Ve spolupráci s členskými státy NATO se uskuteční 31. srpna až 22. září. Už začátkem roku potvrdilo účast šestnáct členských států NATO.

Loni se cvičení Ample Strike uskutečnilo na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a 21. základně taktického letectva v Čáslavi na území ČR poprvé. Scénáře se odehrávaly také ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá.

Do cvičení se zapojilo téměř 1300 vojáků z dvanácti členských států NATO včetně Česka. Úkoly cvičení plnilo 29 letounů a 50 kusů pozemní techniky. Výcvik navazoval na předchozí cvičení Flying Rhino a Ramstein Rover, která se v ČR uskutečnila v minulých letech.

Autor:Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Najdete na iDNES.cz