Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thunderbolty dosedly, v Náměšti začalo česko-americké cvičení návodčích

  16:44aktualizováno  16:44
Příletem čtyř letounů A-10 Thunderbolt z 354. stíhací letky vzdušných sil USA dislokované v Německu začal na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou výcvik českých předsunutých leteckých návodčích. Cvičení potrvá týden, létat se začne ve čtvrtek.

Cvičení nazvané POP UP A-10 CAS se uskuteční bez použití ostré letecké munice v prostorech standardně využívaných pro výcvik blízké vzdušné podpory v širším okolí Třebíče. Potrvá do 17. dubna. Oznámila to mluvčí základny Jana Skřivánková.

Stroje dosedly na plochu náměšťské základny kolem 14. hodiny. Od čtvrtka by měly začít lety. „Létat se bude v pracovních dnech nejdříve od 9 hodin, nejpozději však do 23 hodin. Lety v nočních hodinách budou omezeny jen na nezbytný počet,“ uvedla Skřivánková.

Fotogalerie

Podle mluvčí rozvíjejí vzdušné síly Armády České republiky spolupráci s USA v této oblasti dlouhodobě. „Čeští piloti a návodčí si při podobných cvičeních předávají zkušenosti ze soudobých operací, zejména v oblasti blízké vzdušné podpory jednotek pozemních sil v dotyku s protivníkem,“ konstatovala mluvčí.

Přítomnost letounů A-10 Thunderbolt při výcviku by měla rozšířit schopnosti českých leteckých návodčích při využití nejmodernějších prostředků zjišťování a sledování cílů.

Vojáci budou nacvičovat také činnost v noci za použití prostředků nočního vidění. „Neméně významný je i rozvoj komunikačních schopností, kdy návodčí komunikuje rádiem v angličtině s rodilými mluvčími,“ dodala mluvčí.

V Náměšti se podobné cvičení odehraje letos ještě jednou

Další významnou stránkou výcviku by mělo být udržení a rozvoj schopností 22. základny vrtulníkového letectva v poskytnutí logistické podpory pro pětašedesátičlennou americkou jednotku. Podpora zahrnuje zabezpečení stravování, ubytování a pracovního zázemí, zabezpečení pohonnými hmotami včetně zajištění komunikačního a informačního spojení mezi cvičícími.

Nácviku sladění činností předsunutých leteckých návodčích s posádkami letounů taktického a vrtulníkového letectva při provádění přímé letecké podpory jednotek pozemních sil v operacích se bude letos věnovat také národní cvičení Ample Strike 2015. Ve spolupráci s členskými státy NATO se uskuteční 31. srpna až 22. září. Už začátkem roku potvrdilo účast šestnáct členských států NATO.

Loni se cvičení Ample Strike uskutečnilo na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a 21. základně taktického letectva v Čáslavi na území ČR poprvé. Scénáře se odehrávaly také ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá.

Do cvičení se zapojilo téměř 1300 vojáků z dvanácti členských států NATO včetně Česka. Úkoly cvičení plnilo 29 letounů a 50 kusů pozemní techniky. Výcvik navazoval na předchozí cvičení Flying Rhino a Ramstein Rover, která se v ČR uskutečnila v minulých letech.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz