Vodní nádrž Vír I dosáhla maxima a vodohospodáři nechali kvůli měření téct vody

Vodní nádrž Vír I dosáhla maxima a vodohospodáři nechali kvůli měření téct vody přes vrchní přeliv hráze. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Podívejte se, jak vodohospodáři naplnili až po okraj Vírskou nádrž

  • 0
Vodní nádrž Vír I dosáhla svého maxima. Vodohospodáři nechali kvůli měření téct vodu přes vrchní přeliv. Po hrázi dolů se až do 2. dubna bude valit masa vody podobně, jako tomu je o povodních.

Hladina přehrady je nyní na svém maximu. "Nechali jsme nádrž naplnit záměrně, abychom mohli provést speciální měření, která se dělají jednou za tři až pět let a trvají asi týden," vysvětlil hrázný Antonín Hájek s tím, že se využilo dobré hydrologické situace, kdy už roztál sníh, přítoky se stabilizovaly a  nehrozí ani žádné zásadní srážky.

Pohled na vodní dílo je proto v těchto dnech ojedinělý. "Návštěvníkům se tak naskytne zajímavý pohled asi až do pondělí 2. dubna, kdy bude voda přetékat přes přeliv, tedy betonovou, nejvýraznější část přehrady. Podobný obraz mohli lidé vidět naposledy v roce 2009," popsala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Vír naplnili až po okraj

Měření při největším zatížení se na hrází pravidelně opakují. "Jsou to nutná měření, která se jednou za čas musejí uskutečnit v plném zatížení," doplnil Hájek s tím, že výsledky měření vyhodnocuje takzvaný technicko-bezpečnostní dohled.

Vodní dílo nyní zaměřují geodeti, kteří umístili nivelační značky na nádrži i mimo ni. "Pak se měří takzvaný náklon hrázových bloků na hrázových kyvadlech, vztlakový systém, drenážní systém, deformace a spousta dalších věcí," vysvětlil hrázný.

Když hráz naplnila velká povodeň

Odborníci mimo jiné zjišťují, zda se těleso přehrady nějak nepohnulo a také to, jestli se nějak nemění jeho podloží.

Podobné měření se na Víru koná asi počtvrté. Do roku 1995 se totiž kvůli problematickému levému břehu nedala přehrada zcela naplnit.  V souvislosti s povodněmi byla hladina přehrady na svém maximu jen v roce 1997.

"Přepadu jsme dosáhli v pátek 23. března. Do 2. dubna se budou konat měření a v dalším týdnu začneme vodu pozvolna vypouštět přes elektrárnu zpět na zásobní hladinu, aby zůstal retenční prostor zase prázdný, tedy asi o dva a půl metru," popsal hrázný Hájek s tím, že se jedná zhruba o pět milionů metrů kubických vody. Ve středu odpoledne jí bylo ve vodní nádrži přes 53 milionů kubíků.

Boje o přehradu pokračují

Vodní nádrž Vír I chtějí obce v okolí, včetně Víru samého, vrátit rybářům i turistům. Starostové se proto rozhodli postupovat společně s dalšími obcemi v blízkosti přehrad.

Stanovisko Povodí Moravy je ovšem neměnné. "Pitná voda je příliš vzácná surovina, nechceme ji jakkoli ohrozit," řekl už dřív ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

,