Vladimír Chadalík.

Vladimír Chadalík. | foto: Archiv MAFRA

Tam a zpět přes železnou oponu. Pilot záhadné mise čestným občanem nebude

  • 8
Na radnici v Havlíčkově Brodě přišla nezvyklá žádost. Navrhovala, aby se čestným občanem města stal Vladimír Chadalík. V roce 1968 býval jedním z velitelů letiště. Za záhadných okolností po srpnové okupaci odletěl vrtulníkem na Západ a zase se vrátil. Radní ho nakonec ocení jinak.

V roce 1968 měl Chadalík hodnost podplukovníka, byl jednou z hlavních postav na havlíčkobrodském vojenském letišti. Jeho tajemný příběh, který s odkazem na dobové zdroje či rozhovory s pamětníky popsal Petr Tvrdý z Klubu vojenské historie, se začal psát 21. srpna 1968 brzy ráno.

Ačkoliv byl od noci vyhlášen bojový poplach kvůli spojenecké invazi, všechny stroje musely zůstat v hangárech a garážích.

Ihned po příchodu na letku, velice časně ráno, měl Chadalík několik důležitých telefonátů. Po nich si urychleně nechal připravit vrtulník a s výmluvou na potřebu lepšího signálu z vysílačky do něj v půl páté nasedl.

Letěl směrem na západ, s mezipřistáním pro tankování doletěl do bavorského Straubingu. Mapu a doklady před přistáním odhodil do řeky. U německých kasáren žádal o vydání jugoslávským úřadům.

Předal důležité dokumenty ministru zahraničí?

Nejprve však Chadalíka v Mnichově vyslýchala americká CIA. Dostal nabídku spolupráce i zaměstnání u Lufthansy, Američané chtěli citlivé vojenské informace.

V Německu se o něj starali jako o cenného uprchlíka. Pilot ale vše odmítl, trval na předání do Jugoslávie.

Za tři dny byl předán jugoslávskému atašé a odcestoval do Bělehradu. Tam navštívil československou ambasádu, kde se setkal rovněž s ministrem zahraničních věcí Jiřím Hájkem.

Co se na schůzce dělo a zda Chadalík předal nějaké dokumenty, jak historici spekulují, není dodnes známo. Poté se Chadalík na falešné doklady vrátil zpět do Československa.

„Nejpravděpodobnější je, že úkol spočíval v doručení informací o činnosti sovětských vojsk na území ČSSR do 21. srpna 1968 Jiřímu Hájkovi. Ten následně vystoupil v Radě bezpečnosti OSN, aby přednesl další důležité argumenty proti okupaci republiky,“ domnívá se Tvrdý.

Proč Vladimír Chadalík riskantní let podnikl a jaký měla celá jeho anabáze důvod, nikdy neprozradil.

„Manžel to až do své smrti neprozradil. Jediné, co mi sdělil, bylo, že cítil povinnost to udělat,“ zmínila před osmi lety pro Havlíčkobrodský deník vdova Alena Chadalíková.

Přišel o pozici velitele, pak ho úplně propustili z armády

Jisté však je, že jeho čin se při normalizaci armádním špičkám hrubě znelíbil. Na počátku roku 1970 byl Chadalík zbaven velitelské funkce, o půl roku později byl degradován na vojína a propuštěn z armády.

A v roce 1974 jej dokonce zatkli a odsoudili na tři a půl roku za protistátní činnost. Zemřel v roce 1987.

Po pádu komunismu byl Vladimír Chadalík rehabilitován a byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

Čestným občanem Havlíčkova Brodu se však pilot nestane, s navrhovateli se radní domluvili jinak.

„Dosud se nestalo, že bychom čestným občanem jmenovali někoho in memoriam,“ konstatoval starosta Jan Tecl.

Podle něho město osobnost a čin Vladimíra Chadalíka ocení jiným způsobem.

„Vhodnou formou si ho připomeneme. Nabízí se rok 2018 a výročí padesáti let od srpnových událostí,“ poznamenal starosta.

O formě ocenění ještě není rozhodnuto. Jednou z variant může být ocenění v rámci udílení cen města.

Čestným občanem v Havlíčkově Brodě je například veterán z druhé světové války Imrich Gablech. Město jej ocenilo při příležitosti jeho devadesátin na podzim 2005.