Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci kraje dostali vitamíny od VZP. Hejtman předsedá správní radě

  15:57aktualizováno  15:57
Tisíc korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny na doplňky stravy pro každého zaměstnance krajského úřadu i pro politiky ve vedení kraje, to je nový benefit na Vysočině. Opozice ho kritizuje, upozorňuje i na možný střet zájmů u hejtmana Jiřího Běhounka. Ten je totiž i předsedou správní rady VZP.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek je zároveň i poslancem, předsedou správní rady VZP a v Pelhřimově i lékařem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Peníze na nákup doplňků stravy pro své zaměstnance i uvolněné politiky dostal kraj od Všeobecné zdravotní pojišťovny z programu Zdravá firma.

„Ten program VZP se má věnovat prevenci, byl ale vyměněn za tisícovku pro zaměstnance a uvolněné zastupitele jako jakýsi předvánoční dárek na doplňky stravy či co,“ uvedl lídr opoziční ODS Ota Benc.

„Asi se to dává a pan ředitel Kadlec (šéf krajského úřadu - pozn. red.) říká, že přece o nic nejde. Zaměstnanci a uvolnění zastupitelé to dostali a rozhodně jim to neuškodí. Ale možná, že zmizelo 330 tisíc korun z dotačního programu VZP, z veřejného zdroje, a určitě by ho uměla nějaká firma využít lépe,“ zmínil Benc.

K němu se v kritice přidal i jeho stranický kolega, senátor Miloš Vystrčil. Ten by nic neměl proti tomu, kdyby byl příspěvek čerpaný třeba na preventivní prohlídky nebo na rehabilitační či rekondiční programy.

„Nic z toho se ale nestalo. Tady se sešli někdo z VZP a někdo z krajského úřadu v říjnu či listopadu 2015 a dohodli se, že v tom fondu zůstává volných 330 tisíc korun, že se za to budou moct nakoupit nějaké balíčky různých vitamínů, léků a podobně. To si myslím, že není dobrý příklad pro kohokoli dalšího. Nemyslím si, že by se tímto způsobem kraj nebo krajský úřad měl chovat,“ pronesl Vystrčil.

Je to standardní program, brání se nařčení krajský úřad

„Je to standardní program, který využívají různí zaměstnavatelé, zejména větší firmy. Byl nám nabídnut,“ reagoval ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

„Bavili jsme se o roku 2016. A když nám VZP řekla, že by zaměstnankyně a zaměstnanci mohli čerpat ještě v roce 2015, tak jsme přistoupili k tomu rychlému řešení,“ dodal.

„Snažili jsme se volit takové prostředky, které skutečně mohou někomu prospět. Konzultovali jsme to se zástupci jihlavské nemocnice a nakonec pořídili ty prostředky z nemocniční ústavní lékárny. Jednak proto, abychom nepřihrávali nějaké zisky do soukromého sektoru, a jednak proto, aby to bylo nejsnáze realizovatelné, nejblíž, aby to nevyžadovalo další náklady,“ zdůvodnil Zdeněk Kadlec.

V podobné formě získává Kraj Vysočina zaměstnanecký benefit i od dalších zdravotních pojišťoven. Bonus od VZP čerpají jen ti, co jsou u ní pojištění, a stejné je to i u druhých pojišťoven.

„Podepsal jsem jako hejtman. A nemá cenu to rozmazávat“

Občanští demokraté v souvislosti s tímto bodem jednání zastupitelstva otevřeli ještě i jiné téma: zda nenastal u hejtmana Jiřího Běhounka (nestraník za ČSSD), jenž podepisoval smlouvu s VZP, střet zájmů.

Běhounek je totiž zároveň i předsedou správní rady pojišťovny. Za tuto funkci pobral podle posledního dostupného majetkového přiznání za rok 2014 částku 319 tisíc korun.

„Žádný střet zájmů není, je třeba znát strukturu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Předseda správní rady není žádný výkonný orgán, nepodepisuje žádné smlouvy ani nejedná jménem pojišťovny. Pouze řídí její správní radu. Za VZP jedná management a ředitelé poboček. Já jsem smlouvu podepsal zcela normálně jako hejtman Kraje Vysočina,“ ujistil Jiří Běhounek.

„Materiál byl předložen a schválen v radě kraje. To znamená, že podpis pana hejtmana je zde výrazem formálním, protože někdo musí za kraj jednat. Pokládali jsme za vhodné dostát ustanovení zákona o krajích a nechat to podepsat pana hejtmana, aby se nemuselo složitě dokládat Všeobecné zdravotní pojišťovně jiné oprávnění k jednání. Druhé možné řešení by bylo schválit v radě kraje zmocnění pro někoho jiného a potom to dokládat VZP,“ popsal Zdeněk Kadlec.

Ohledně podobného programu v tomto roce bude kraj s pojišťovnami teprve jednat. Není proto jisté, zda benefit bude pokračovat v této či jiné podobě, nebo se neuskuteční.

Do programu Zdravá firma se zapojilo v rámci působnosti regionální pobočky Brno celkem 35 firem nebo institucí. MF DNES to sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Podle Běhounka byly v balíčku prostředky na podporu imunity a prevenci proti chřipkovým onemocněním. „Já myslím, že nemá cenu to dál rozmazávat,“ pravil.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Jihlavská zoo bude mít nového ředitele, v bývalé Modetě chce akvárium

Zoolog Jan Vašák.

Novým ředitelem jihlavské zoologické zahrady bude její současný zoolog Jan Vašák. Od 1. července vystřídá Elišku...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Najdete na iDNES.cz