Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci kraje dostali vitamíny od VZP. Hejtman předsedá správní radě

  15:57aktualizováno  15:57
Tisíc korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny na doplňky stravy pro každého zaměstnance krajského úřadu i pro politiky ve vedení kraje, to je nový benefit na Vysočině. Opozice ho kritizuje, upozorňuje i na možný střet zájmů u hejtmana Jiřího Běhounka. Ten je totiž i předsedou správní rady VZP.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek je zároveň i poslancem, předsedou správní rady VZP a v Pelhřimově i lékařem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Peníze na nákup doplňků stravy pro své zaměstnance i uvolněné politiky dostal kraj od Všeobecné zdravotní pojišťovny z programu Zdravá firma.

„Ten program VZP se má věnovat prevenci, byl ale vyměněn za tisícovku pro zaměstnance a uvolněné zastupitele jako jakýsi předvánoční dárek na doplňky stravy či co,“ uvedl lídr opoziční ODS Ota Benc.

„Asi se to dává a pan ředitel Kadlec (šéf krajského úřadu - pozn. red.) říká, že přece o nic nejde. Zaměstnanci a uvolnění zastupitelé to dostali a rozhodně jim to neuškodí. Ale možná, že zmizelo 330 tisíc korun z dotačního programu VZP, z veřejného zdroje, a určitě by ho uměla nějaká firma využít lépe,“ zmínil Benc.

K němu se v kritice přidal i jeho stranický kolega, senátor Miloš Vystrčil. Ten by nic neměl proti tomu, kdyby byl příspěvek čerpaný třeba na preventivní prohlídky nebo na rehabilitační či rekondiční programy.

„Nic z toho se ale nestalo. Tady se sešli někdo z VZP a někdo z krajského úřadu v říjnu či listopadu 2015 a dohodli se, že v tom fondu zůstává volných 330 tisíc korun, že se za to budou moct nakoupit nějaké balíčky různých vitamínů, léků a podobně. To si myslím, že není dobrý příklad pro kohokoli dalšího. Nemyslím si, že by se tímto způsobem kraj nebo krajský úřad měl chovat,“ pronesl Vystrčil.

Je to standardní program, brání se nařčení krajský úřad

„Je to standardní program, který využívají různí zaměstnavatelé, zejména větší firmy. Byl nám nabídnut,“ reagoval ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

„Bavili jsme se o roku 2016. A když nám VZP řekla, že by zaměstnankyně a zaměstnanci mohli čerpat ještě v roce 2015, tak jsme přistoupili k tomu rychlému řešení,“ dodal.

„Snažili jsme se volit takové prostředky, které skutečně mohou někomu prospět. Konzultovali jsme to se zástupci jihlavské nemocnice a nakonec pořídili ty prostředky z nemocniční ústavní lékárny. Jednak proto, abychom nepřihrávali nějaké zisky do soukromého sektoru, a jednak proto, aby to bylo nejsnáze realizovatelné, nejblíž, aby to nevyžadovalo další náklady,“ zdůvodnil Zdeněk Kadlec.

V podobné formě získává Kraj Vysočina zaměstnanecký benefit i od dalších zdravotních pojišťoven. Bonus od VZP čerpají jen ti, co jsou u ní pojištění, a stejné je to i u druhých pojišťoven.

„Podepsal jsem jako hejtman. A nemá cenu to rozmazávat“

Občanští demokraté v souvislosti s tímto bodem jednání zastupitelstva otevřeli ještě i jiné téma: zda nenastal u hejtmana Jiřího Běhounka (nestraník za ČSSD), jenž podepisoval smlouvu s VZP, střet zájmů.

Běhounek je totiž zároveň i předsedou správní rady pojišťovny. Za tuto funkci pobral podle posledního dostupného majetkového přiznání za rok 2014 částku 319 tisíc korun.

„Žádný střet zájmů není, je třeba znát strukturu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Předseda správní rady není žádný výkonný orgán, nepodepisuje žádné smlouvy ani nejedná jménem pojišťovny. Pouze řídí její správní radu. Za VZP jedná management a ředitelé poboček. Já jsem smlouvu podepsal zcela normálně jako hejtman Kraje Vysočina,“ ujistil Jiří Běhounek.

„Materiál byl předložen a schválen v radě kraje. To znamená, že podpis pana hejtmana je zde výrazem formálním, protože někdo musí za kraj jednat. Pokládali jsme za vhodné dostát ustanovení zákona o krajích a nechat to podepsat pana hejtmana, aby se nemuselo složitě dokládat Všeobecné zdravotní pojišťovně jiné oprávnění k jednání. Druhé možné řešení by bylo schválit v radě kraje zmocnění pro někoho jiného a potom to dokládat VZP,“ popsal Zdeněk Kadlec.

Ohledně podobného programu v tomto roce bude kraj s pojišťovnami teprve jednat. Není proto jisté, zda benefit bude pokračovat v této či jiné podobě, nebo se neuskuteční.

Do programu Zdravá firma se zapojilo v rámci působnosti regionální pobočky Brno celkem 35 firem nebo institucí. MF DNES to sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Podle Běhounka byly v balíčku prostředky na podporu imunity a prevenci proti chřipkovým onemocněním. „Já myslím, že nemá cenu to dál rozmazávat,“ pravil.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz