Mlýnek ve Víru slaví úspěch i přesto, že jde o kopii. Původní originál je v

Mlýnek ve Víru slaví úspěch i přesto, že jde o kopii. Původní originál je v depozitáři. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vírský mlýnek láká na tančící pár i pána sedícího na kadibudce

  • 0
Unikátní zmenšenina mlýnku s pohybujícími se dřevěnými postavičkami je jedním z velkých lákadel Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Toto dílo už slavnostně vstoupilo do nové sezony. Lidem se líbí třeba vodník, kovář klepající do kovadliny nebo figurky posilující svaly.

I letos se mlýnek dočkal úprav. "Prodloužili jsme šindelovou střechu. Zakryla se tak část ve směru k mlýnskému kolu tam, kde se vynořuje vodník," řekla vedoucí Horáckého muzea Jitka Svojanovská.

Naopak doplnění figurek v nejbližší době vzhledem k jejich současnému počtu v plánu není. Lidi tak i v této sezoně zřejmě nečastěji zaujme pán sedící na kadibudce.

"Nově máme také v nádrži, která se nachází kolem mlýnku a z níž jeho čerpadlo bere vodu, rybičky," doplnila další pracovnice muzea Sylva Tesařová.

Slavnostní spuštění mlejnku z Víru na dvorku muzea doprovodila děvčata ze základní umělecké školy tanečním vystoupením Červánky.

Mlýnek se v sezoně spouští každou půlhodinu na vyžádání návštěvníků. Celé představení trvá čtyři minuty. Během nich uvidíte například dva kováře klepající do kovadlinky, postavičky posilující svaly či "stloukače" másla.

Velký úspěch slaví mlýnek i přesto, že jde o kopii. Původní originál, který postavil Vincenc Navrátil z Víru dětem na potoku u své chalupy, je v depozitáři. Během čtyřicátých až sedmdesátých let 20. století zde s pomocí svého syna Adolfa vytvořil rozsáhlý figurální soubor inspirovaný místním prostředím.