Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vhodný pozemek pro stavbu přehrady našlo ministerstvo už i v Brodě

  12:25aktualizováno  12:25
Čtyřiadvaceti měst a obcí na Vysočině by se v budoucnu mohlo dotknout plánované stavění přehrad v Česku. V kraji by podle dosavadních propočtů ministerstva zemědělství měly vyrůst přehrady dvě. Stavba by zasáhla převážně města a obce na Havlíčkobrodsku.

Vytipovaných lokalit pro stavbu přehrady je na Vysočině dohromady 24. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Jedná se o lokalitu Klanečná na Úsobském potoce a Štěpánov na řece Svratce. Jde o záměr, který výhledově mapuje lokality akumulace povrchových vod. Přestože se rozhodlo o tom, že by tam mohly přehrady stát, je to plán do hodně daleké budoucnosti," vysvětlil Jaroslav Mikyna z krajského oddělení vodního hospodářství.

Koho se to týká

Bačkov, Borek, Březník, Dešov, Habry, Havlíčkova Borová, Havlíčkův Brod, Heřmanice, Hurtova Lhota, Chrtníč, Kladruby nad Oslavou, Kostníky, Květinov, Kraborovice, Krásné, Kuroslepy, Mohelno, Leština u Světlé, Lípa, Michalovice, Police, Rouchovany, Sázavka, Žižkovo Pole

Ať už se na těchto místech přehrada v budoucnu stavět bude, nebo ne, už teď musí jejich starostové a obyvatelé počítat s některými omezeními.

S polovinou obce se již například pomalu smiřovali ve Štěpánově, který patří pod Leštinu u Světlé. Zatopeno tu mělo být třicet domů. "Vyvolali jsme přes stavební úřad ve Světlé nad Sázavou a posléze i další instituce jednání na ministerstvu zemědělství a oni nám díky bohu vyšli vstříc. Hráz posunuli v plánech před obec," upozornil starosta Leštiny Jaromír Vadinský.

Přesto i tady museli upustit od některých projektů. Plánovala se zde například propojka na dálnici D1. "Na druhou stranu by nám však přehrada mohla přinést i rozvoj turistického ruchu a vznik další rekreační oblasti. To by znamenalo více pracovních příležitostí," zauvažoval nad pozitivy leštinský starosta.

Na vytipovaných místech nesmí vznikat velké stavby

Obce, kterých by se možná výstavba přehrady dotkla, nemohou počítat s velkými stavbami. "Týká se to například větší výstavby. V lokalitách by se neměly stavět velké průmyslové parky, lomy, štěrkovny nebo dálnice. O žádných takových záměrech ale nemáme informace, takže by se ani plánovaná přehrada neměla výrazně měst a obcí dotknout," upozornil Mikyna.

Podobně to vidí i samy obce. "Samozřejmě o tomto plánu víme, ale nás se to zas až tak moc nedotkne. Za prvé jsme na kopci, takže zasažena by byla jen jedna budova a za druhé se k nám ani teď investoři příliš nehrnou, na to jsme moc malá obec," podotkl Pavel Novotný, starosta Michalovic se 130 obyvateli.

Podle propočtů ministerstva zemědělství by nemělo dojít k zatopení ani části obcí na Vysočině.

S přehradou počítají i v Havlíčkově Brodě, kde však zatím nelze podle starosty říci, kolika domů by se dotkla. "Pro nás je tato informace poměrně nová a seznamujeme se i s dalšími podrobnostmi. Proto ani nemohu říci, kolika domů se to dotkne. Navíc podoba, kterou nyní vydalo ministerstvo zemědělství, určitě není konečná a dala by se připomínkovat," uvedl starosta Jan Tecl.

Podle něj by přehrada měla dopad na podobu územního plánu. Zda by ale její stavba byla pozitivní, nebo negativní, nechtěl zatím říci.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

V honosném secesním domě našel nový vlastník poklad z dob renesance

Dům s číslem popisným 64 na žďárském náměstí vyniká na první pohled svou...

Z chátrající budovy někdejšího slavného hotelu Veliš s hospodami a hernou je díky novým majitelům opět skvost náměstí...

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz