Co pes, to originál. | foto: Věznice Světlá nad Sázavou

Odsouzené pomohly postiženým, vyrobily dva tisíce ponožkových psů

  • 5
Odsouzené ženy z věznice ve Světlé nad Sázavou se zapojily do projektu na pomoc lidem se zdravotním postižením. Tři měsíce vyráběly ve svém volném čase „ponožkové psy“, jejichž následný prodej by mohl zajistit peníze na výcvik jednoho asistenčního psa.

Smysluplnou zábavu zajistila odsouzeným ředitelka světelské věznice Gabriela Slováková. „Všemožně se snaží, aby ženy u nás měly pořád nějakou činnost. Aby prostě jenom neležely,“ hlásí mluvčí věznice Eva Hodná.

„Aktuálně je u nás nějakých 750 vězňů, jenže ne všem jsme schopni sehnat práci. No a tohle je jedna z možností, jak zařídit, aby byly užitečné i další ženy,“ dodává.

O výrobu „ponožkových psů“ byl podle ní velký zájem. „Zapojilo se zhruba osmdesát žen, které ve svém volném čase vyrobily během tří měsíců přesně 1 980 pejsků z froté ponožek,“ prozrazuje Hodná.

Každého z nich se následně organizace Pestrá společnost pokusí prodat na předem naplánovaných trzích. „Dostali jsme opravdu moc krásné psy. Všem, kteří se na jejich výrobě podíleli, chceme moc poděkovat,“ poslaly do věznice vzkaz Martina Evjáková a Kateřina Grausová z vedení společnosti s tím, že každý vyrobený „ponožkový pes“ má hodnotu sto korun.

Stačí materiál a další výroba může začít

„Což znamená, že díky našim odsouzeným ženám se může vybrat bezmála dvě stě tisíc korun. A to je přesně částka, kterou stojí osmiměsíční výcvik jednoho asistenčního psa,“ upozorňuje mluvčí věznice.

Velký zájem o výrobu měly podle ní odsouzené ženy i proto, že před časem dorazily do věznice ve Světlé nad Sázavou trenérky asistenčních psů se svým programem.

„Předvedly u nás ukázky svojí práce, na níž bylo jasně vidět, co všechno takoví psi umí a jak moc jsou pro lidi se zdravotním postižením užiteční,“ vysvětluje Hodná.

A užitečné se nyní snaží být právě i vězeňkyně. „Pokud nám některá organizace dodá materiál, není problém zajistit výrobu jakýchkoliv předmětů,“ přesvědčuje mluvčí. „Nedávno jsme například dělali hračky pro havlíčkobrodskou nemocnici nebo dárky do tomboly na karneval pro postižené děti,“ doplňuje Hodná.