Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lenka za mřížemi vyměnila závislosti, drogy nahradil běh a maraton

  14:05aktualizováno  14:05
Lenka, Sandra a Pamela. Tato trojice žen nebývala pro společnost zrovna vzorem. Své hříchy si nyní odpykávají ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Zároveň tu trénují. V květnu se zúčastní pražského maratonu. Během něj chtějí upozornit na obtíže se sháněním práce po propuštění.

Lenka, Sandra a Pamela (zleva) trénují už měsíc. Ve věznici mají k dispozici 350 metrů dlouhou trať. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lence je 37 let. V dětství tíhla ke sportu, jenže pak se její život vydal jiným směrem. Sklouzl k drogám, distribuci pervitinu, neplacení výživného. A nakonec i k vězení.

Teprve v něm se osud Lenky začíná obracet. „Vyměnila jsem jednu závislost za druhou. Drogy nahradil běh,“ říká naprosto otevřeně sympatická černovláska.

Yellow Ribbon Run

  • Cílem projektu, který pořádá Věznice Světlá nad Sázavou, Business Leaders Forum a RunCzech, je upozornit a řešit stav, při kterém až 70 procent bývalých vězňů nesežene práci. Je to jeden z faktorů, proč se vracejí zpět do věznic.
  • Hlavní část spočívá v účasti na Volkswagen maratonu, který se koná 8. května v Praze. Poběží ho i štafetové týmy složené z vězňů, bývalých odsouzených, příslušníků vězeňské služby, zástupce kanceláře ombudsmana a ředitelé i zaměstnanci velkých firem.
  • Porci více než 40 kilometrů si mezi sebe rozdělí čtyři běžci, kdy tři osoby poběží každý po 10 kilometrech. Na čtvrtého čeká 12 kilometrů.

Lenka se stala součástí týmu v projektu Yellow Ribbon Run, který v květnu poběží Pražský mezinárodní maraton. Jako jedna z členů štafet se žlutou stužkou chce zbořit předsudky a upozornit veřejnost na to, že i přes záznam v rejstříku trestů mohou být bývalí vězni dobrými zaměstnanci.

Ve světelské ženské věznici je Lenka přibližně čtvrt roku. Trest jí vyprší za rok a půl. Za tu dobu se jí běh stal, bez velkého přehánění, novým smyslem života.

„První den jsem myslela, že nedoběhnu. Strašně těžké bylo i chodit po schodech, jak mě všechno bolelo,“ popisuje.

„Ale teď je to něčem jiném. Vidím, jak se mi zlepšila kondička. A dokážu si tu, na rozdíl od mnoha jiných holek, udržet postavu,“ říká.

S cigaretami se běh příliš neslučuje, ale udrží postavu

Na pražský maraton se ve světelské věznici připravují tři vězeňkyně. Lenka, která je ze skupinky nejstarší, pak dvacetiletá Pamela a čtyřiadvacetiletá Sandra. V Praze každou z nich 8. května čeká desetikilometrový úsek. Trénovat začaly asi před měsícem.

Ve věznici se mohou odsouzené ženy přihlásit na sportovní aktivity. Vychovatelka Zuzana Matlachová, jež je má na starosti, vybrala společně s vedením věznice tři adeptky, které by účasti byly schopny a u nichž by zároveň neexistovalo žádné bezpečnostní riziko.

„Byla jsem ráda a okamžitě souhlasila,“ nadšeně vypráví Lenka.

Po měsíci tréninku je ještě nadšenější. Nevzdala to, jako mnohé její spolubydlící. Pracuje na své postavě i fyzičce.

„Byla jsem roky zvyklá kouřit, ale zjistila jsem, že s během se to neslučuje. Cigarety jsem omezila na minimum a věřím, že je brzy odhodím úplně,“ popisuje.

Musí ignorovat posměšné poznámky spoluvězeňkyň

Celý tým chodí do práce nebo do školy a má naprosto běžný vězeňský režim jako ostatní. Jen ve svém volném čase místo procházek běhá, cvičí, posiluje. A snaží se ignorovat posměšné poznámky jiných vězeňkyň. „Neuvědomují si, že to děláme i pro ně,“ tvrdí.

Pamela, Sandra a Lenka (zleva) s vychovatelkou Zuzanou Matlachovou.

Pamela, Sandra a Lenka (zleva) s vychovatelkou Zuzanou Matlachovou.

„Proč běháte? Proč si radši nesednete? Kam běžíte? Takové poznámky tu slýcháváme často,“ pokrčí rameny Sandra.

Čtyřiadvacetiletá blondýnka si trest za podvody odpyká v září. „To je dříč. To je nejlepší sportovkyně, kterou jsem tady kdy měla,“ mluví o ní s uznáním vychovatelka.

Skupinka trénuje třikrát týdně odpoledne v době svého volna. „V areálu věznice jsme jim vyměřili trať o délce 350 metrů a v tréninkovém plánu jsou zahrnuty i další druhy cvičení pro zvýšení fyzické kondice a za doprovodu zaměstnance věznice i trénink na běžeckém oválu ve městě,“ popisuje mluvčí věznice Jana Rajdlová.

Zaměstnavatelé rejstřík trestů zneužívají, nemusí ho vidět

Všechny tři odsouzené ale shodně tvrdí, že je pro ně důležitý jiný aspekt účasti na pražském maratonu - obtížné hledání práce bývalých vězňů. „Zaměstnavatel vidí záznam v trestním rejstříku a hned ho odmítne. Ani si nezjistí, co je to za člověka, jaký je a jak umí pracovat,“ zdůrazňuje Sandra.

„Byla tu slečna, která neměla rodinné zázemí, nesehnala práci a tak šla velice brzy zpět. Ve vězení se za krádeže znovu objevila po 28 dnech. I to pro mě byl impulz, bojovat za šanci na nový start,“ rychle dodává Lenka.

„Podmínka čistého trestního rejstříku je v některých oborech, třeba bankovnictví nebo státní správě, daná už zákonem. Ale mnozí další zaměstnavatelé toho zneužívají a požadují ho, i když by to dělat nemuseli,“ podotkl vedoucí oddělení výkonu vazby a trestu světelské věznice Vladimír Jirák.

Lenka, Sandra i Pamela se v běhu zlepšují. Po měsíci tréninku dají bez větších obtíží deset koleček vězeňským areálem. Věří, že svých deset kilometrů v květnu zvládnou. Ale i ony vědí, že to pro ně bude nejspíš mnohem snazší úkol, než se o pár měsíců později vrátit do běžného života.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Najdete na iDNES.cz