Moazzam Begg na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Moazzam Begg na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Týrali nás i světlem a hlasitou hudbou, vzpomínal vězeň z Guantánama

  • 28
Návštěvníci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se mohli setkat s mužem, který strávil téměř dva roky ve vězení pro teroristy. V zaplněném sále kina Dukla s Moazzamem Beggem debatovali více než hodinu a půl.

Představte si malou celu, ve které se sotva dá hnout. Není v ní žádné okno a naopak tu pořád svítí světlo. Pět dní vás třeba nenechají spát a týrají i velmi hlasitou a "tvrdou" muzikou skupiny Marilyn Manson. Takové je podle britského aktivisty a spisovatele islámského původu Moazzama Begga světově proslulé vězení pro lidi podezřelé z terorismu Guantánamo.

V tomto místě na ostrově Kuba, které patří Spojeným státům, strávil Begg skoro dva roky. Dnes byl jedním z významných hostí letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který se koná v Jihlavě. Návštěvníci festivalu měli v kině Dukla příležitost k diskuzi s tímto britským aktivistou a spisovatelem islámského původu. Ten byl v České republice podle svých slov vůbec poprvé.

Věznice Guantánamo

Věznicí na Guantánamu prošlo od začátku tohoto století 775 cizinců podezřelých z terorismu, z nichž drtivá většina nebyla nikdy obviněna a roky neměla ani přístup k právníkům. Pod tlakem veřejnosti a některých vlád urychlily USA v roce 2007 výslechy a většinu zadržených propustily, nebo předaly justici. Podle posledních zpráv agentury ČTK z tohoto místa ze září 2013 bylo na Guantánamu ještě 164 mužů, z nichž 84 by podle úřadů mohlo být předáno do své vlasti. Ale Washington považuje 46 vězňů za příliš nebezpečné, než aby byli propuštěni, ale pro nedostatek důkazů je nemůže soudit.

Moazzama Begga zatkli v Pákistánu v únoru 2002 tamní policisté a předali jej Američanům. Ti měli informace, že Begg má kontakty s lidmi z radikálního Talibanu nebo teroristické organizace Al-Káida.

"Na důvod, proč jsem byl vězněn, se mě lidé po světě ptali mnohokrát. Já odpovídám, že na Guatánamu zadržovali téměř osm set lidí jako mě a stále není jasné, co ti lidé provedli. Ze skutečného teroristického činu obvinili jen asi tři nebo čtyři vězně," uvedl Moazzam Begg v Jihlavě.

Britové mu řekli, že důvodem pro zadržení bylo, že měl kontakt s člověkem, který byl spojený s terorismem. "Proti tomu jsem se ohradil," uvedl bývalý vězeň. Napsal knihu s názvem Enemy Combatant, kde sepsal svůj příběh a názory. Ve vězení napsal rovněž několik básní, jednu v Jihlavě i zarecitoval.

"Na Guantánamu jste většinu času na samotce. Mluvit smíte jen s vyšetřovateli nebo strážci. V cele vás neustále sledují," popsal praxi z věznice pro teroristy Moazzam Begg. V zaplněném sále kina Dukla diskutoval v angličtině zhruba hodinu a půl.

Otázky se týkaly například jeho mládí a životních plánů. Begg hovořil i o své rodině. Také ale přišla řeč třeba na to, jak pomoci zemím s nedemokratickými vládami. "Nebudu u této široké otázky předstírat, že vím, jak na to. Zkuste v těch zemích rok dva žít, pak je každý uvidíte ze své perspektivy. Pokrok je do budoucna možný, ale neuděláte jej silou. Tou nic neporazíte," uvedl v Jihlavě mimo jiné Begg.