Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většina přechodů ve Velkém Meziříčí nesplňuje předpisy

  8:37aktualizováno  8:37
Většina z více než čtyř desítek přechodů ve Velkém Meziříčí nevyhovuje současným bezpečnostním normám. Je potřeba je zrušit nebo upravit. To je výsledek kontroly žďárského dopravního inspektorátu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zmizet z vozovky by měla zebra u Jednoty na ulici Třebíčská, ale také například sedm přechodů pro chodce v Čechových sadech, v oblasti, kde je rychlost vozidel omezena na 30 kilometrů v hodině.

Kompletně zkontrolovaných je v Meziříčí zatím třináct přechodů. Mezi nimi například ty v Čechových sadech, na ulici Oslavická, na Čermákově, Hornoměstské nebo u pošty na Sokolovské. Spokojeni ale nebyli inspektoři ani s jedním z nich.

"Neodpovídají dnešním předpisům. U některých chybí osvětlení, některé zase nemají správnou šířku přecházejícího prostoru, u mnohých chybí vodicí pásy pro nevidomé a slabozraké, někde je příliš krátká rozhledová vzdálenost," uvedl několik často kritizovaných nedostatků vedoucí žďárského oddělení dopravní inspekce Jan Kostečka.

Dalších 31 přechodů ještě na inspekci čeká. Vzhledem k tomu, že se od těch zkontrolovaných nijak výrazně neliší, je ale jasné, že u mnoha z nich přijde od policie stejné doporučení. Tedy zrušit nebo co nejrychleji rekonstruovat.

Mezi těmito přechody budou určitě ty na ulicích Karlova, Komenského nebo Třebíčská, kde musí lidé překonávat frekventovanou silnici II/602. Nutné opravy se ale budou týkat i přechodů přes silnici II/360 na ulicích Pod Strání, K Novému nádraží, Nábřeží, Příčí nebo mezi obchodními domy Peny.

Město si nechá zpracovat dopravní studii

Zpráva dopravního inspektorátu pro město znamená, že do nápravy nedostatků musí investovat peníze. "Chceme si nechat zpracovat dopravní studii všech přechodů přes silnici II/602. Těch, které ještě neprošly rekonstrukcí, je celkem jedenáct. Chceme také vědět, na kolik peněz by nás nutné opravy mohly přijít, proto teď vybíráme firmu na dodávku projektové dokumentace," uvedl starosta Radovan Necid.

Zatím mají radní na stole tři nabídky, každou přibližně za 130 tisíc korun. Vítěz, který bude znám do konce ledna, by pak kromě projektu oprav měl předložit také jejich cenovou kalkulaci.

"Je nám jasné, že ta částka nebude zanedbatelná a bez dotací ji těžko sami zvládneme. Dotaci ale máme šanci získat, pokud bude v projektové dokumentaci zahrnuto všechno, co současná legislativa vyžaduje," řekl starosta.

Ze studie stavu přechodů může podle něj vyplynout i to, že bude třeba některé přechody zrušit, jinde zase vybudovat úplně nové. "Tyto změny nepředpokládáme na šestsetdvojce. Neumím si představit, že by na úseku 400 metrů nebyl žádný přechod," uvedl starosta.

Stejně tak by o žádný přechod neměly přijít například Čechovy sady, kde jsou dvě základní školy. "Speciálně pro tuto lokalitu jsme zadali další projekt, který má řešit dopravní situaci celého sídliště. Teď nás čeká vybrat si ze dvou navržených variant," dodal Necid s tím, že i na tuto akci doufá město v získání dotace.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Pavlovská stanice se stará o stále víc zvířat, mnohá nosí lidé zbytečně

Mláďata norka evropského v pavlovské stanici. Narodila se 20. května a byla...

Záchranná stanice zvířat v Pavlově u Ledče nad Sázavou loni přijala více než trojnásobně větší počet zraněných jedinců...

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

Starých okresních značek jsou na autech stále tisíce. A vznikají i nové

Škoda Felicia

Už to bude 17 let, co si motoristé z Třebíčska, Žďárska, Havlíčkobrodska i Pelhřimovska museli zvyknout, že místo svých...

Najdete na iDNES.cz