Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většina přechodů ve Velkém Meziříčí nesplňuje předpisy

  8:37aktualizováno  8:37
Většina z více než čtyř desítek přechodů ve Velkém Meziříčí nevyhovuje současným bezpečnostním normám. Je potřeba je zrušit nebo upravit. To je výsledek kontroly žďárského dopravního inspektorátu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zmizet z vozovky by měla zebra u Jednoty na ulici Třebíčská, ale také například sedm přechodů pro chodce v Čechových sadech, v oblasti, kde je rychlost vozidel omezena na 30 kilometrů v hodině.

Kompletně zkontrolovaných je v Meziříčí zatím třináct přechodů. Mezi nimi například ty v Čechových sadech, na ulici Oslavická, na Čermákově, Hornoměstské nebo u pošty na Sokolovské. Spokojeni ale nebyli inspektoři ani s jedním z nich.

"Neodpovídají dnešním předpisům. U některých chybí osvětlení, některé zase nemají správnou šířku přecházejícího prostoru, u mnohých chybí vodicí pásy pro nevidomé a slabozraké, někde je příliš krátká rozhledová vzdálenost," uvedl několik často kritizovaných nedostatků vedoucí žďárského oddělení dopravní inspekce Jan Kostečka.

Dalších 31 přechodů ještě na inspekci čeká. Vzhledem k tomu, že se od těch zkontrolovaných nijak výrazně neliší, je ale jasné, že u mnoha z nich přijde od policie stejné doporučení. Tedy zrušit nebo co nejrychleji rekonstruovat.

Mezi těmito přechody budou určitě ty na ulicích Karlova, Komenského nebo Třebíčská, kde musí lidé překonávat frekventovanou silnici II/602. Nutné opravy se ale budou týkat i přechodů přes silnici II/360 na ulicích Pod Strání, K Novému nádraží, Nábřeží, Příčí nebo mezi obchodními domy Peny.

Město si nechá zpracovat dopravní studii

Zpráva dopravního inspektorátu pro město znamená, že do nápravy nedostatků musí investovat peníze. "Chceme si nechat zpracovat dopravní studii všech přechodů přes silnici II/602. Těch, které ještě neprošly rekonstrukcí, je celkem jedenáct. Chceme také vědět, na kolik peněz by nás nutné opravy mohly přijít, proto teď vybíráme firmu na dodávku projektové dokumentace," uvedl starosta Radovan Necid.

Zatím mají radní na stole tři nabídky, každou přibližně za 130 tisíc korun. Vítěz, který bude znám do konce ledna, by pak kromě projektu oprav měl předložit také jejich cenovou kalkulaci.

"Je nám jasné, že ta částka nebude zanedbatelná a bez dotací ji těžko sami zvládneme. Dotaci ale máme šanci získat, pokud bude v projektové dokumentaci zahrnuto všechno, co současná legislativa vyžaduje," řekl starosta.

Ze studie stavu přechodů může podle něj vyplynout i to, že bude třeba některé přechody zrušit, jinde zase vybudovat úplně nové. "Tyto změny nepředpokládáme na šestsetdvojce. Neumím si představit, že by na úseku 400 metrů nebyl žádný přechod," uvedl starosta.

Stejně tak by o žádný přechod neměly přijít například Čechovy sady, kde jsou dvě základní školy. "Speciálně pro tuto lokalitu jsme zadali další projekt, který má řešit dopravní situaci celého sídliště. Teď nás čeká vybrat si ze dvou navržených variant," dodal Necid s tím, že i na tuto akci doufá město v získání dotace.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Nový areál Na Losích probudil v Havlíčkově Brodě skomírající atletiku

Atletický areál Na Losích oficiálně otevřely závody štafet brodských základních...

Konečně. Zbrusu nový atletický areál Na Losích v Havlíčkově Brodě už je oficiálně otevřen. V pondělí ráno se o to...

ČSSD nebo ODS? Politické osobnosti značky svých stran raději schovaly

Radovan Necid, bývalý starosta Velkého Meziříčí

Michal Šmarda a Radovan Necid. Tyto dvě politické osobnosti v desetitisícových městech nekandidují v letošních...

Musí přijít někdo, kdo město umí rozvíjet, říká lídr hnutí Žijeme Jihlavou

Vít Zeman, lídr koaličního uskupení TOP09, Zelených a Pirátů, které jde do...

Na jihlavském magistrátu už před lety pracoval. Tehdy jako vedoucí útvaru hlavního architekta. Po letošních komunálních...

Najdete na iDNES.cz