Většina přechodů ve Velkém Meziříčí nesplňuje předpisy

  8:37aktualizováno  8:37
Většina z více než čtyř desítek přechodů ve Velkém Meziříčí nevyhovuje současným bezpečnostním normám. Je potřeba je zrušit nebo upravit. To je výsledek kontroly žďárského dopravního inspektorátu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zmizet z vozovky by měla zebra u Jednoty na ulici Třebíčská, ale také například sedm přechodů pro chodce v Čechových sadech, v oblasti, kde je rychlost vozidel omezena na 30 kilometrů v hodině.

Kompletně zkontrolovaných je v Meziříčí zatím třináct přechodů. Mezi nimi například ty v Čechových sadech, na ulici Oslavická, na Čermákově, Hornoměstské nebo u pošty na Sokolovské. Spokojeni ale nebyli inspektoři ani s jedním z nich.

"Neodpovídají dnešním předpisům. U některých chybí osvětlení, některé zase nemají správnou šířku přecházejícího prostoru, u mnohých chybí vodicí pásy pro nevidomé a slabozraké, někde je příliš krátká rozhledová vzdálenost," uvedl několik často kritizovaných nedostatků vedoucí žďárského oddělení dopravní inspekce Jan Kostečka.

Dalších 31 přechodů ještě na inspekci čeká. Vzhledem k tomu, že se od těch zkontrolovaných nijak výrazně neliší, je ale jasné, že u mnoha z nich přijde od policie stejné doporučení. Tedy zrušit nebo co nejrychleji rekonstruovat.

Mezi těmito přechody budou určitě ty na ulicích Karlova, Komenského nebo Třebíčská, kde musí lidé překonávat frekventovanou silnici II/602. Nutné opravy se ale budou týkat i přechodů přes silnici II/360 na ulicích Pod Strání, K Novému nádraží, Nábřeží, Příčí nebo mezi obchodními domy Peny.

Město si nechá zpracovat dopravní studii

Zpráva dopravního inspektorátu pro město znamená, že do nápravy nedostatků musí investovat peníze. "Chceme si nechat zpracovat dopravní studii všech přechodů přes silnici II/602. Těch, které ještě neprošly rekonstrukcí, je celkem jedenáct. Chceme také vědět, na kolik peněz by nás nutné opravy mohly přijít, proto teď vybíráme firmu na dodávku projektové dokumentace," uvedl starosta Radovan Necid.

Zatím mají radní na stole tři nabídky, každou přibližně za 130 tisíc korun. Vítěz, který bude znám do konce ledna, by pak kromě projektu oprav měl předložit také jejich cenovou kalkulaci.

"Je nám jasné, že ta částka nebude zanedbatelná a bez dotací ji těžko sami zvládneme. Dotaci ale máme šanci získat, pokud bude v projektové dokumentaci zahrnuto všechno, co současná legislativa vyžaduje," řekl starosta.

Ze studie stavu přechodů může podle něj vyplynout i to, že bude třeba některé přechody zrušit, jinde zase vybudovat úplně nové. "Tyto změny nepředpokládáme na šestsetdvojce. Neumím si představit, že by na úseku 400 metrů nebyl žádný přechod," uvedl starosta.

Stejně tak by o žádný přechod neměly přijít například Čechovy sady, kde jsou dvě základní školy. "Speciálně pro tuto lokalitu jsme zadali další projekt, který má řešit dopravní situaci celého sídliště. Teď nás čeká vybrat si ze dvou navržených variant," dodal Necid s tím, že i na tuto akci doufá město v získání dotace.

Nejčtenější

Za tragický pád mostu dostal vězení stavbyvedoucí, devět lidí zproštěno

Obžalovaní v případu tragického pádu mostu ve Vilémově přicházejí k...

Jeden trest v podobě čtyřletého vězení s následným pětiletým zákazem činnosti, devětkrát zproštění obžaloby. Tak zní...

VIDEO: Chodník se míjí o dva metry. Přibude cyklostezka, brání se Jihlava

Dvě části jednoho chodníku v okrajové části Jihlavy na sebe zdánlivě nesmyslně...

V Jihlavě mají novou raritu. V průmyslové zóně v městské části Hruškovy Dvory byl položen nový chodník, jenže náhle z...

Na jaře začne nejtěžší část přestavby D1, rozšíří se most nad Meziříčím

Most Vysočina je nejvyšší mostem na D1, překlenuje Velké Meziříčí.

Bude to jedna z nejnáročnějších akcí modernizace dálnice D1. Během ní se do roku 2020 rozšíří i most nad Velkým...

Osobní auto narazilo na D1 zezadu do nákladního, spolujezdkyně zemřela

Na D1 u Jihlavy narazil osobní vůz zezadu do nákladního. Spolujezdkyně z...

Na dálnici D1 u Jihlavy ráno zemřela žena. O život přišla při dopravní nehodě na 115. kilometru ve směru na Brno....

Pilot „čmeláka“ letěl před pádem na svatbě moc nízko, potvrdilo vyšetřování

Při svatbě se na Havlíčkobrodsku zřítilo malé letadlo na dům a stodolu. (29....

Za pád práškovacího letadla, které se zřítilo na konci června u Klokočovské Lhotky na Havlíčkobrodsku při svatbě, může...

Další z rubriky

Primátorka Jihlavy odmítla čínské pozvání. Mám důležitější věci, řekla

Karolína Koubová se stala historicky vůbec první primátorkou Jihlavy. Před ní...

Nová primátorka Jihlavy Karolína Koubová odmítla pozvání do partnerského čínského Wuhanu, které na magistrátu leží už...

Teplo a krátké dny zmátly přírodu. Na Vysočině rozkvetly fialky i rmen

Dušejov leží na Vysočině nedaleko Jihlavy v nadmořské výšce 610 metrů. Přesto...

Na jinak studené Vysočině i v první polovině listopadu vykvetly na zahrádkách jahody nebo fialky. Stalo se to například...

Řidič vyjel u Jihlavy ze silnice a narazil do stromu, nehodu nepřežil

Po nárazu osobního vozu do stromu zemřel u Větrného Jeníkova řidič.

Při dopravní nehodě na Vysočině zemřel odpoledne řidič osobního auta. Mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem sjel ze silnice...

Najdete na iDNES.cz