Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavskou nemocnici čeká proměna. Vysází se tu stromy i tisíce růží

  9:36aktualizováno  9:36
Pacienti v jihlavském špitálu nemají zatím příliš možností k hezké vycházce nebo posezení. Pohled na některé usychající rostliny v květináčích nebo na posezení pod planou třešní se má však zásadně změnit.

Nový pavilon jihlavské nemocnice od příjezdové silnice.

Prostory za pavilony nemocnice slouží hlavně jako parkoviště nebo jde o neudržovanou "louku", kde by si botanici přišli na své s ohledem na množství rmene, vysoké trávy a někde i třímetrových kopřiv.

Tento stav bude vedení nemocnice řešit. Už našlo firmu, která za 10,5 milionu korun vysází nové stromy, keře i květiny.

Zahradnické práce v nemocnici

Nyní je v areálu zhruba 250 stromů a keřů. Vykácet jich bude potřeba 106. Jde o stromy, které nejsou zdravé, padají jim větve a podobně. Nově bude vysázeno 268 stromů. Jak listnatých, tak jehličnatých.

"Nelze asi říct, která část se dočká největší změny, protože kompletní změnou projde celý areál. Současný neutěšený stav zeleně v okolí nemocnice by se měl zkrátka celý proměnit. Prokácí se stávající ‚nezdravé‘ stromy a vysázejí se nové dřeviny, keře a květiny. Park by měl tak konečně lahodit oku a pro pacienty by měl být příjemným prostředím, kam si vyjdou na procházku," přislíbila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Na zahradnické práce přispěje z 85 procent Evropská unie, zbylý díl peněz doplní nemocnice ze svého rozpočtu.

Jaké stromy budou například nově v nemocniční "zahradě" růst? "Jedná se z listnatých například o habr, buk, lísku, okrasnou jabloň, dub nebo jeřáb. Z jehličnatých to bude především borovice," uvedla Zachrlová.

Dále budou vysazeny stovky keřů. "Celková plocha pro keře je 6 202 metrů čtverečních," upřesnila mluvčí jihlavského špitálu.

"Zeleň tu v nemocnici už je, ale hezká je jen na malém prostoru. Jsou tady hlavně parkoviště. Auta to tu zahlcují z obou stran. Měli zachovat areál staré nemocnice, tam to bylo hezké," řekl redaktorovi MF DNES Jaroslav z Jihlavy, bývalý zaměstnanec nemocnice, který v uplynulých dnech chodil na rehabilitaci.

"Z rehabilitace si pacienti nemají třeba kam vyjít. Není tu ani pěkné místo, kde by se dalo posadit. Doufejme, že se plán zvelebit to tu podaří," dodal starší muž.

Vysází i tři tisíce růží

Areál nemocnice mají podle mluvčí Zachrlové zdobit i růže. "A nebude jich málo. Konkrétně bude vysázeno šest druhů růže a celkově půjde o více než tři tisíce kusů," řekla mluvčí. Tento počet se také rozprostře do velké plochy, celý areál nemocnice má téměř 4,5 hektaru.

Zahradníka jako takového jihlavská nemocnice nezaměstnává. O stávající údržbu se starají zaměstnanci nemocnice. Po investicích do zeleně prací o areál rozhodně přibude.

"Zatím ale není rozhodnuté, jestli se bude o park starat externí firma, nebo náš zaměstnanec," sdělila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Z areálu špitálu se budou poroučet topoly. Ty začínají být nebezpečné, protože stromům odpadávají větve a navíc od nich odlétává chmýří. "Tam byl požadavek alergologů, aby stromy zmizely. S kácením těchto stromů se začne na podzim," doplnila Zachrlová.

"Hlavně aby zachovali ta parkoviště, kterých je nedostatek. Jinak zkulturnit by se to tady ale mělo. Hlavně směrem k Rantířovské ulici. Myslím, že by stačily nové trávníky. To by nestálo 10,5 milionu," uvedla Marie z Třeště.

"Jak zeleň, tak i parkování je důležité. Na procházku to tady zatím není hezké. Člověk sedne na chodbu a tam s marodem je. Ve staré jihlavské nemocnici bylo hezčí prostředí. Tam jste vídali venku sedat lidi. Tady sotva vidíte, že by na lavičkách někdo seděl," uvedla pro změnu Marie z Jihlavy, která šla do nemocnice za manželem.

Jiná starší žena jdoucí za lékařem soudí, že peníze by se měly radši směrovat do vylepšení péče o pacienty.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Se sekerou na uzené. Kadeřnice popsala svérázný život bohéma Kuděje

Zdeněk Matěj Kuděj na snímku z roku 1941. Zlom v jeho životě nastal, když v...

Jak štípal ve světnici dříví a noha mu projela stropem. Nebo jak koupil dětem na pouti celý stánek s cukrovinkami. I...

Údajné dluhy vymáhal opilý recidivista s palicí v ruce, skončil ve vazbě

Palice, se kterou opilý recidivista zaútočil na ženu.

S mohutnou palicí v ruce a téměř dvěma promile se v sobotu vydal vymáhat údajné dluhy jednatřicetiletý recidivista. Po...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz