Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavskou nemocnici čeká proměna. Vysází se tu stromy i tisíce růží

  9:36aktualizováno  9:36
Pacienti v jihlavském špitálu nemají zatím příliš možností k hezké vycházce nebo posezení. Pohled na některé usychající rostliny v květináčích nebo na posezení pod planou třešní se má však zásadně změnit.

Nový pavilon jihlavské nemocnice od příjezdové silnice.

Prostory za pavilony nemocnice slouží hlavně jako parkoviště nebo jde o neudržovanou "louku", kde by si botanici přišli na své s ohledem na množství rmene, vysoké trávy a někde i třímetrových kopřiv.

Tento stav bude vedení nemocnice řešit. Už našlo firmu, která za 10,5 milionu korun vysází nové stromy, keře i květiny.

Zahradnické práce v nemocnici

Nyní je v areálu zhruba 250 stromů a keřů. Vykácet jich bude potřeba 106. Jde o stromy, které nejsou zdravé, padají jim větve a podobně. Nově bude vysázeno 268 stromů. Jak listnatých, tak jehličnatých.

"Nelze asi říct, která část se dočká největší změny, protože kompletní změnou projde celý areál. Současný neutěšený stav zeleně v okolí nemocnice by se měl zkrátka celý proměnit. Prokácí se stávající ‚nezdravé‘ stromy a vysázejí se nové dřeviny, keře a květiny. Park by měl tak konečně lahodit oku a pro pacienty by měl být příjemným prostředím, kam si vyjdou na procházku," přislíbila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Na zahradnické práce přispěje z 85 procent Evropská unie, zbylý díl peněz doplní nemocnice ze svého rozpočtu.

Jaké stromy budou například nově v nemocniční "zahradě" růst? "Jedná se z listnatých například o habr, buk, lísku, okrasnou jabloň, dub nebo jeřáb. Z jehličnatých to bude především borovice," uvedla Zachrlová.

Dále budou vysazeny stovky keřů. "Celková plocha pro keře je 6 202 metrů čtverečních," upřesnila mluvčí jihlavského špitálu.

"Zeleň tu v nemocnici už je, ale hezká je jen na malém prostoru. Jsou tady hlavně parkoviště. Auta to tu zahlcují z obou stran. Měli zachovat areál staré nemocnice, tam to bylo hezké," řekl redaktorovi MF DNES Jaroslav z Jihlavy, bývalý zaměstnanec nemocnice, který v uplynulých dnech chodil na rehabilitaci.

"Z rehabilitace si pacienti nemají třeba kam vyjít. Není tu ani pěkné místo, kde by se dalo posadit. Doufejme, že se plán zvelebit to tu podaří," dodal starší muž.

Vysází i tři tisíce růží

Areál nemocnice mají podle mluvčí Zachrlové zdobit i růže. "A nebude jich málo. Konkrétně bude vysázeno šest druhů růže a celkově půjde o více než tři tisíce kusů," řekla mluvčí. Tento počet se také rozprostře do velké plochy, celý areál nemocnice má téměř 4,5 hektaru.

Zahradníka jako takového jihlavská nemocnice nezaměstnává. O stávající údržbu se starají zaměstnanci nemocnice. Po investicích do zeleně prací o areál rozhodně přibude.

"Zatím ale není rozhodnuté, jestli se bude o park starat externí firma, nebo náš zaměstnanec," sdělila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Z areálu špitálu se budou poroučet topoly. Ty začínají být nebezpečné, protože stromům odpadávají větve a navíc od nich odlétává chmýří. "Tam byl požadavek alergologů, aby stromy zmizely. S kácením těchto stromů se začne na podzim," doplnila Zachrlová.

"Hlavně aby zachovali ta parkoviště, kterých je nedostatek. Jinak zkulturnit by se to tady ale mělo. Hlavně směrem k Rantířovské ulici. Myslím, že by stačily nové trávníky. To by nestálo 10,5 milionu," uvedla Marie z Třeště.

"Jak zeleň, tak i parkování je důležité. Na procházku to tady zatím není hezké. Člověk sedne na chodbu a tam s marodem je. Ve staré jihlavské nemocnici bylo hezčí prostředí. Tam jste vídali venku sedat lidi. Tady sotva vidíte, že by na lavičkách někdo seděl," uvedla pro změnu Marie z Jihlavy, která šla do nemocnice za manželem.

Jiná starší žena jdoucí za lékařem soudí, že peníze by se měly radši směrovat do vylepšení péče o pacienty.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Hokejisté Jihlavy přejeli Budějovice, Kladno padlo v nájezdech

Momentka z utkání Jihlava - České Budějovice.

První hokejová liga pokračovala druhým kolem, ve šlágru přehrála Jihlava tým Českých Budějovic s přehledem 7:0....

Další z rubriky

Sochaři ve Žďáře tvoří oční bulvy a vzdávají hold starým mistrům

Sochařské sympozium ve Žďáře nad Sázavou.

U Bránského rybníka ve Žďáře nad Sázavou je opět slyšet zvuk kladívek, paliček, dlátek, brusek a dalších nástrojů....

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Najdete na iDNES.cz