Zámek Telč

Zámek Telč | foto: archiv MAFRA

Zámek v Telči čeká velká oprava. Vznikne muzeum i amfiteátr v parku

  • 0
Zámek v Telči zapsaný na seznam památek UNESCO čeká v nejbližších letech zásadní obnova. Po rekonstrukci, během níž vznikne například nové muzeum, amfiteátr v parku a po letech bude restaurováno mauzoleum Zachariáše, bude přístupný celoročně. Jak rychle oprava půjde, bude záležet na dotacích.

Práce na opravě zámku budou rozvrženy do etap, pracovat se bude za provozu. Za optimálních podmínek by podle ředitele územní památkové správy Národního památkového ústavu Petra Pavelce mohlo být všechno dokončeno kolem roku 2020.

„Lidé přijdou do prostorné nové pokladny, najdou také místo pro odpočinek a odložení zavazadel v komfortu a pohodlí, jaké je běžné u dalších památek zapsaných na seznam UNESCO,“ popsal záměr Pavelec.

Kromě současných dvou prohlídkových tras, které také projdou revitalizací, by mělo v nové podobě fungovat muzeum v zámeckém areálu. Nynější pobočka Muzea Vysočiny by se měla změnit v zámecké muzeum.

„Depozitáře ukrývají řadu atraktivních předmětů, které se mohou využít,“ řekl Pavelec.

Kompletní obnovou projde celý areál zámku. Projekt počítá s odkrytím a restaurováním nástěnných maleb, stropů i fasád hlavních palácových budov.

Poslední restaurování mauzolea Zachariáše si ani nepamatují

Restaurování čeká také zámeckou kapli, která je vlastně mauzoleem Zachariáše z Hradce a jeho ženy Kateřiny z Valdštejna, za jejichž působení zažila Telč významný rozmach. „To je fenomén v renesančním umění, který je ve špatném stavu, a nikdo si nepamatuje, kdy byl naposled restaurovaný,“ poznamenal Pavelec.

Zámecký poklad

Zvláštní péče byla v roce 1945 věnována zámeckým klenotům. Jednalo se o spoustu šperků ze zlata, platiny, brilianty, perly a jiné drahokamy. Zámecký poklad byl zapečetěn ve zvláštním kufru a uschován v městské spořitelně. Následně putoval do státní pokladny ministerstva financí.

Projekt počítá také se zprovozněním zámeckého skleníku a vybudováním přírodního amfiteátru, který v zámeckém areálu údajně byl v době renesance jako herní prostor šlechty. Opravené zámecké prostory bude možné využívat pro jednorázové i pravidelné kulturní, společenské, prezentační a vzdělávací akce pro veřejnost.

Konkurence v žádostech o dotace bude podle Pavelce obrovská. Jen územní památková správa v Českých Budějovicích usiluje o čtyři podobné projekty. Společně s Telčí připravuje projekt revitalizace klášterů v Kladrubech a Plasích na Plzeňsku a zámku Vimperk v jižních Čechách.

„Výhodou Telče je, že je památkou UNESCO. I když nezískáme peníze z grantu, pak v pomalejším tempu k proměně stejně musíme dojít. Akorát nás to bude stát víc úsilí a potrvá to déle,“ uvedl Pavelec.

Do konce války v roce 1945 patřil zámek v Telči rodině Podstatzkých-Lichtensteinů, jež se přihlásila k Němcům. V létě téhož roku byla rodina odsunuta a přišla o zámek.

,