Podle Václava Pačese je po zrušení tendru na budování Temelína výstavba nového vedení velmi vysokého napětí na Vysočinu zbytečné. Ilustrační snímek

Podle Václava Pačese je po zrušení tendru na budování Temelína výstavba nového vedení velmi vysokého napětí na Vysočinu zbytečné. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

S plánem na dostavbu Temelína mohou padnout i obávané dráty na Vysočinu

  • 9
Z Temelína měly do rozvodny v Mírovce u Havlíčkova Brodu vést nové dráty pro přenos velmi vysokého napětí. Měla tudy proudit elektřina z nově vybudovaných bloků jaderné elektrárny. Jenže ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína. A tím může padnout i projekt nového vedení. Obce na trase by to uvítaly.

Stavba vedení velmi vysokého napětí, které má protnout mimo jiné i Vysočinu, je po zrušení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín zbytečná. To si myslí jeden ze spoluautorů české energetické koncepce Václav Pačes.

"Doporučoval bych, aby se Kraj Vysočina o tohle opravdu zajímal. A měl by začít s forčekinkem včas, aby vše způsobilo co nejmíň problémů," citoval Pačese Český rozhlas Region.

Vedením dotčené obce z Kraje Vysočina

Pelhřimovsko: Dubovice, Eš, Humpolec, Kámen, Křeč, Leskovice, Moraveč, Mysletín, Nová Cerekev, Obrataň, Olešná, Pelhřimov, Střítež pod Křemešníkem, Věžná, Vyskytná, Vysoká Lhota, Zachotín, Zlaténka

Jihlavsko: Dudín, Opatov, Ústí

Havlíčkobrodsko: Havlíčkův Brod, Herálec, Kochánov, Lípa, Okrouhlička, Skorkov, Úhořilka, Úsobí

Dráty, které mají spojit jihočeský Kočín nedaleko Temelína s rozvodnou v Mírovce u Havlíčkova Brodu, by tekl elektrický proud o napětí 400 tisíc voltů. Jeho stavba se začala plánovat v roce 2010 a hned po zveřejnění záměru se proti ní řada obyvatel dotčených obcí začala bouřit. A jejich odpor trvá dodnes.

"Lidé u nás stožáry vysokého napětí nechtějí. Ani já bych si je tady nepřála," potvrzuje Renata Mandátová, prodavačka ze vsi Ústí na Jihlavsku.

To, že situace s jihočeskou jadernou elektrárnou zatím celý projekt nijak nezbrzdila, však potvrzuje mluvčí společnosti Česká energetická přenosová soustava (ČEPS) Tereza Soukupová.

"ČEPS ze zákona musí připojit všechny žadatele o připojení do přenosové soustavy, které splňují podmínky podle Energetického zákona. S ČEZ je stále uzavřena smlouva o budoucí smlouvě o připojení nových bloků," tvrdí.

Tři obce už projekt zbrzdily, napadly územní plán kraje

Práce na přípravě stavby tak nadále pokračují. Stožáry by se měly vztyčit v rozmezí let 2020 až 2023. Termín výstavby se ovšem ještě může posunout.

Obcím Dudín, Opatov a Ústí už se například povedlo celou věc pozdržet. Jejich představitelé společně podali žalobu proti rozhodnutí krajského zastupitelstva ze září 2012. To tehdy odhlasovalo aktualizaci Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina, v němž odmítlo připomínky vesnic k připravovanému koridoru velmi vysokého napětí.

"Zakreslili nám vedení do územního plánu, jen kousek za posledními domy. Ale s tím jsme samozřejmě nemohli souhlasit," potvrzuje místostarostka Dudína Dana Štěpánová.

Krajský soud v Brně pak rozhodnutí zastupitelů zrušil. "Odpůrce (Kraj Vysočina - pozn. red.) při vydávání opatření obecné povahy nedodržel zákonem stanovené podmínky pro procesní postup při jeho vydávání," píše se mimo jiné v rozsudku.

S průtahy však ČEPS počítá. "Nejsložitější částí investičního plánu je získání všech potřebných povolení a smluv pro realizaci liniových staveb. Od prvotní myšlenky uběhne průměrně osm až dvanáct let," potvrzuje mluvčí ČEPS Soukupová.

,