Vedení ČSSD stejně jako v roce 2006 stoplo kandidaturu starosty Rouchovan Vladimíra Černého do senátu (ilustrační snímek).

Vedení ČSSD stejně jako v roce 2006 stoplo kandidaturu starosty Rouchovan Vladimíra Černého do senátu (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vedení ČSSD už podruhé odstavilo ze senátních voleb starostu Rouchovan

  • 3
Píše se rok 2012 a starosta Rouchovan Vladimír Černý zažívá to samé co v roce 2006. Nejdříve mu jeho spolustraníci na Třebíčsku dali důvěru a vyslali ho do senátních voleb. Pak ale vedení ČSSD Černého kandidaturu stoplo s tím, že může mít volitelnější osobnost.

"Pan Černý nebyl schválen krajským výkonným výborem," oznámil krajský šéf strany Zdeněk Chlád.

"Vůbec se mi to nelíbí, jsem věčný korunní princ," reagoval Černý. A nechápe, proč krajské vedení nerespektovalo stranický názor z Třebíčska. "Nechceme být sběrnou dodávaných kandidátů, chceme někoho z našeho okresu," dodal starosta Rouchovan.

Teď vše směřuje k tomu, že kandidátem ČSSD bude nakonec poslanec František Bublan, který s Černým na Třebíčsku nominační volbu prohrál. "To jsou takové žabomyší války na té nejnižší úrovni," řekl tehdy po volbě Bublan. Podle něj zvítězily lokální zájmy nad politickou taktikou.

První desítka ČSSD

1. Jiří Běhounek, hejtman

2. Vladimír Novotný, náměstek

3. Zdeněk Chlád, podnikatel

4. Jana Fialová, starostka

5. Martin Hyský, radní kraje

6. Petr Krčál, radní kraje

7. Libor Joukl, náměstek

8. Antonín Daněk, důchodce

9. Marie Kružíková, radní kraje

10. Petr Piňos, starosta

ČSSD na Třebíčsku kuriózně vybírala kandidáta i při minulých senátních volbách. Nejdřív všechny stranické orgány zvolily jako kandidáta právě Černého. Ve stejné době se ale začaly v ČSSD ozývat hlasy, že Černý je slabý kandidát a že mnohem vhodnější by bylo nasadit populárního herce Oldřicha Navrátila. Ten to ale odmítl.

Nakonec kandidoval až po zákroku tehdejšího šéfa strany Jiřího Paroubka bývalý starosta Třebíče Miloš Mašek. Ten původně do Senátu vůbec nechtěl, ale nechal se přemluvit. A nepostoupil nakonec ani do druhého kola.

ČSSD si chválí rekordní přebytek. Dá se šetřit víc, tvrdí ODS

Klidnější průběh mělo sestavování kandidátky ČSSD pro krajské volby. Lídrem je stávající hejtman Jiří Běhounek. "Je to ocenění práce a výsledků, které jsme dosáhli," řekl hejtman.

Dvojkou kandidátky je náměstek hejtmana Vladimír Novotný. Podle něj je na tom region pod vedením sociální demokracie velice dobře. "Kraj loni udělal historicky nejvyšší přebytek v hospodaření - 511 milionů korun. Přitom to bylo za daleko nižších příjmových podmínek než v minulém období," uvedl Novotný.

Podle lídra opoziční ODS Oty Bence by ale přesto mohla ČSSD spolu s komunisty více šetřit ve vedení kraje. "Mají dohromady dvanáct uvolněných funkcí, to je naprosto nesmyslné plýtvání penězi. Z toho plyne ten jejich bezkonfliktní soulad. Rozdělili si funkce a panují. Přitom šest až sedm uvolněných funkcí by bohatě stačilo," uvedl Benc.

Běhounka i další členy ČSSD v krajské vládě Benc přesto považuje za seriózní politiky, se kterými by si uměl představit koalici. Mezi ně ale neřadí náměstka hejtmana Libora Joukla. "Styl jeho politiky znám z Přibyslavi. To je něco, co by nemělo být," dodal Benc.

Komunisté si spolupráci se sociálními demokraty pochvalují. "My to hodnotíme jen kladně. Pokud by tomu opět nahrávaly výsledky voleb, tak bychom se další spolupráci nebránili," uvedl lídr KSČM Jan Slámečka.

Většina stran už vybrala své lídry pro krajské volby. Bývalého ředitele havlíčkobrodské nemocnice Víta Kaňkovského si do čela své kandidátky zvolila KDU-ČSL. Lídrem Strany práv občanů - Zemanovců je na Vysočině Bohumil Trávník.

V krajských volbách na Vysočině v roce 2008 zvítězila ČSSD před ODS, KSČM a lidovci. Sociální demokraté získali jednadvacet z celkem 45 mandátů, občanští demokraté jedenáct, komunisté osm a lidovci pět.