Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Tomáš Hájek, MAFRA

Vědci zjistí, jak by Vysočinu a Jižní Moravu ovlivnil zánik Dukovan

  • 3
Nervozita z liknavosti vlády i z období nejistoty roste v okolí Dukovan. Starostové i krajští politici by rádi měli dlouhodobou jistotu, co bude dál s Jadernou elektrárnou Dukovany. A třeba hejtman Jiří Běhounek říká, že by měly dostat přednost před Temelínem.

Zaměstnavatel, který dává práci tisícům lidí přímo i nepřímo přes dodavatelské firmy. Zaměstnavatel tak specifický, že díky němu vyrostla nová část Třebíče, zanikly tři vesnice, kvůli Dalešické přehradě zmizelo malebné údolí řeky Jihlavy, nastavily se obory na středních školách.

To a mnohem víc je pro Třebíčsko a Moravskokrumlovsko Jaderná elektrárna Dukovany.

Před třiceti lety přitáhla do regionu nové obyvatele, které poměrně slušně živí. Není tajemstvím, že na Dukovanech se dá vydělat.

Co ale bude třeba za dvacet let? To je aktuální už teď.

Naplánovat a postavit novou část elektrárny zabere nejméně deset let. Politické rozhodnutí se stále odkládá a řada zdejších osobností čím dál hlasitěji upozorňuje, že kolem roku 2035 může dojít v blízkém okolí v nejhorším případě k sociálnímu kolapsu.

Pátý blok, prodloužení živnostnosti, nebo zánik elektrárny

Ve hře jsou podle odborníků tři scénáře: odstavení elektrárny z provozu, na omezenou dobu její další provoz při nezměněném výkonu, anebo vybudování pátého výrobního bloku.

A právě tyto scénáře budou předmětem studie, jaká se dosud v Česku nedělala.  "Elektrárna je obrovský hráč na trhu práce v této periferii republiky. Má tu stěžejní roli. Desítky kilometrů daleko firma podobné velikosti a důležitosti není," říká Martin Ouředníček z pražské Univerzity Karlovy.

"Vytvoříme novou metodiku, která bude v budoucnu použitelná i jinde. V minulosti jsme se ale zabývali především opačnou situací - tedy, že úplně nový významný zaměstnavatel do nějakého regionu vstupoval," vysvětlil Ouředníček.

Jako vědec zaměřený na sociální geografii bude se svým týmem do roku 2015 shánět reálná čísla, o která pak opře výsledný text studie. Objednalo si ji místní sdružení Energetické Třebíčsko.

"Nebudeme lidem v obcích v okolí jaderného zařízení vhazovat dotazníky do schránek. Myslím, že už jsou z různých šetření unavení. Vezmeme to přes firmy. Uskutečníme rozhovory s jejich šéfy. Bude nás zajímat, jak moc jsou firmy existenčně závislé na provozu elektrárny. Kolik lidí díky tomu zaměstnávají," řekl Ouředníček.

Podle hejtmana mají mít Dukovany přednost před Temelínem

Nyní je s provozem energetického komplexu spojená vyšší vzdělanost jeho zaměstnanců.

"Můžeme předpokládat, že pokud by došlo na variantu zániku elektrárny a její postupnou likvidaci, i to by byl významný zdroj práce. Ovšem především pro dělnické profese," uvedl pražský vědec.

Měnila by se skladba obyvatel i klima v mezilidských vztazích v širším okolí. Firmy by měly zakázky jiného charakteru než teď. Určitě by to některé položilo, jiné by na tom naopak mohly profitovat.

Na výzkumu se bude podílet také Západomoravská vysoká škola Třebíč.

Kraj Vysočina deklaruje podporu diskuse o vybudování pátého bloku elektrárny. Rada kraje tento bod předloží ke schválení zastupitelům na červnové schůzi. "Dukovanský blok by měl být případně i upřednostněn před dostavbou Jaderné elektrárny Temelín," uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.