Ve Žďáru nad Sázavou začínají ve čtvrtek měsíční Slavnosti jeřabin. Ilustrační foto

Ve Žďáru nad Sázavou začínají ve čtvrtek měsíční Slavnosti jeřabin. Ilustrační foto | foto: Martin Křižovič

Ve Žďáru začínají měsíční Slavnosti jeřabin

  • 0
Na přelomu letního a podzimního období, kdy na Vysočině dozrávají červené jeřabiny, již tradičně "dozrává" čas na měsíc trvající festival, který je díky Žďáru nad Sázavou známý široko daleko. Návštěvníci festivalu uvidí biskupa či rockové a swingové kapely. Jedním z vrcholů slavností bude i Klášterní noc.

"Letos se od 26. srpna do 18. září uskuteční 16. ročník festivalu Slavnosti jeřabin. Jedná se o společné dílo všech kulturních organizací. V roce 2010 se do projektu výrazně zapojila Základní umělecká škola Františka Drdly ve Žďáru nad Sázavou. Ta zajistí tři programy - GEN Jeřabinám, Olivera a Legendu o poutníkovi," upřesňuje za pořadatele z městského úřadu Dana Hrstková.

Slavnosti jeřabin 2010

Žďár nad Sázavou

čtvrtek 26. srpna
náměstí Republiky - 15.00 Žďárský swingový orchestr
Stará radnice, galerie - 16.00 vernisáž výstavy spolku Nová věc

pátek 27. srpna
prostranství za kulturním domem - 17.00 Hra o Gilgamešovi
klub Batyskaf - 20.00 festival Břouska ještě jednou

sobota 28. srpna
zámek - 9.00 až 16.00 Diecézní pouť rodin

sobota 11. září
zámek - 18.00 až 24.00 Klášterní noc

úterý 14. září
náměstí Republiky - 9.00 až 17.00 Studenti pomáhají: akce plná her

středa 15. září
městské divadlo - 19.00 J. Bohdalová & J. Vojtek: talk show

čtvrtek a pátek 16. a 17. září
městské divadlo - 17.00 pořady ZUŠ Fr. Drdly

sobota 18. září
náměstí Republiky - 21.00 Legenda o poutníkovi

Podle ní je navíc naprosto ojedinělý přesun festivalu Polička 555 v rámci projektu sdružení České dědictví UNESCO. Proto se diváci mohou těšit také na představení o Gilgamešovi v podání herců divadelního souboru Popraskd.

"V pátek 27. srpna v 17.00 hodin za kulturním domem proběhne akce Ozvěny. Název spočívá v tom, že tradiční pořady, které se konají ve městech, jež na svém území mají památku UNESCO nebo jsou ve sdružení historických měst Česká inspirace, se částečně stěhují i do jiného spřáteleného města. Třeba žďárský folkový Horácký džbánek bude 1. září v Kroměříži díky jednomu koncertu kapely Barel Rock," líčí Hrstková kočování účinkujících napříč republikou.

Gymnazisté pod křídly spolku Tyl Polička přivezou titul o muži, který teprve když ztratil to, co našel, našel to, co ztratil.

Před vernisáží zahraje swingový orchestr

Než však na nezapomenutelný "poprask" dojde, je už čtvrteční odpoledne na náměstí připraveno zahájení Slavností jeřabin.

Ve čtvrtek v 15 hodin vystoupí před Starou radnicí Žďárský swingový orchestr. Hodinu poté se zájemci podívají na vernisáž výstavy, kterou v letošním roce připravili členové spolku Nová věc.

"Co je Nová věc? Výtvarná skupina umělců. Živoucí organismus, který se objevil uprostřed města Ostravy v jedné z jeho částí - Nové Vsi. Komorní seskupení kumštýřů, z nichž každý ve svém opusu komponuje příběh," odpovídá Hrstková.

Návštěvníci Staré radnice nebo též kaple sv. Barbory spatří olejomalby, grafiky, plastiky a architektonicky řešený prostor, jenž - pokud bývá tvořen premiérou - stává se znovu a znovu "novou věcí". Svá díla představí Jan Gajda, Jiří Neuwirt, Martin Pawera, Ivo Sýkora, Pavel Vácha.

Motto "Vezmi a čti" bude v sobotu provázet Diecézní pouť rodin, která má i po dopolední mši, kterou odslouží biskup Vojtěch Cikrle, pestrý program na nádvořích, zahradách nebo v sálech zámku. Kromě přednášky Vojtěcha Kodeta, generálního delegáta karmelitánů, či adorací, poslechu křesťanské rockové hudby a workshopu efektivního rodičovství je postaráno i o zábavu. Nebudou chybět výtvarné dílny, loutky, ukázky žonglování ani plavby na lodičkách.

Klášterní noc, studenti a hvězdy

Jedním z hlavních vrcholů slavností plodů, jež jsou i ve vysočinských heraldických znacích, bude v sobotu 11. září takzvaná Klášterní noc.

"Brány bývalého žďárského kláštera, dnes zámku rodiny Kinských, se otevřou rovněž při Klášterní noci 2010. Letošní rok je pro milovníky kultury a historie zajímavý především využitím magického čísla 333. Tolik roků totiž uplynulo od narození geniálního architekta Jana Santiniho Aichela, který žil a tvořil v letech 1677 až 1723," vyzdvihuje za pořadatele Stanislav Růžička. (Podrobný program této části slavností najdete na tomto webu)

V polovině září se studenti hrami, soutěžemi či tancem zapojí do podpory dětských domovů a sbírkového projektu Pomozte dětem. Dospělé publikum přijde do divadla na povídání Jiřiny Bohdalové a zpěv Josefa Vojtka. Lístků na jejich talk show za 250 Kč je v předprodeji zatím dost.