Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ZŠ Duhovka

Nová alternativní základní škola ve Žďáru bude stát 2300 korun měsíčně

  • 10
Vznikající alternativní škola ve Žďáru nad Sázavou už získala potřebnou akreditaci. A také vhodné místo. Škola Na Radosti bude sídlit v prostorách střední obchodní školy v Komenského ulici. Nabídne výuku šestnácti dětem od první do páté třídy. Rodiče za ni zaplatí 2300 korun měsíčně.

„S vedením školy je výborná spolupráce, získali jsme ideální prostor. Máme jednu třídu s tím, že můžeme využívat také například počítačovou učebnu a mohli bychom se do budoucna prostorově rozrůstat,“ říká spoluzakladatelka soukromé školy Iveta Procházková.

Zřizovatelem je spolek PlyneTo, který chce od září letošního roku otevřít jednu věkově smíšenou třídu pro děti od první do páté třídy s kapacitou maximálně šestnáct dětí. V ideálním případě o rok později kapacitu rozšíří. „Chtěli bychom otevřít i druhý stupeň, respektive šestou třídu, aby měly nejstarší děti kde pokračovat,“ doplňuje Procházková.

Po poslední informační schůzce eviduje škola osmnáct vážných zájemců, další se však stále ještě ozývají, protože se o nové škole nedozvěděli včas. „Třídu bychom chtěli co nejrovnoměrněji namíchat z dětí od první do páté třídy,“ vysvětluje další ze zakladatelek Iva Kratochvílová.

Jasněji bude už tento týden. „Kromě zápisového dne 4. února plánujeme o den dříve takzvaný přestupový den určený pro děti, které k nám budou chtít přijít z jiné školy,“ informuje Procházková.

Výuku zajistí takzvaní učitelé-průvodci

Zakladatelky školy se nehlásí k jedinému směru jako třeba montessori nebo waldorf. „Využíváme to, co nám přijde opravdu dobré, efektivní a co máme vyzkoušené. Máme rádi montessori, ale zároveň je podle nás skvělá matematika profesora Hejného, takže proč ji nepoužít,“ vysvětluje Procházková.

Výuku zajistí dohromady tři učitelé-průvodci, využít chtějí i externisty. „Náš přístup je postavený na respektu k dítěti, jeho osobnímu nastavení, talentu a tempu,“ dodává.

Iveta Procházková dříve učila na prvním stupni základní školy, Iva Kratochvílová je psycholožka a arteterapeutka. Obě mají zkušenosti s domácím vzděláváním svých dětí.

Zájemci už mají jasno o výši školného, za dítě zaplatí 2 300 korun měsíčně. „První rok je opravdu zátěžový, dostaneme maximálně 60 procent celkové možné dotace. Hledáme ještě sponzory, abychom mohli školu dofinancovat. Na začátku potřebujeme vybavit třídu a nakoupit pomůcky,“ zmiňuje Kratochvílová.

Vznik nové školy dopad na ty městské mít nebude

Podle vedení města vznik alternativní školy ovlivní naplněnost žďárských základních škol jen minimálně. „Dělal jsem si předběžný rozbor po setkání s paní ředitelkou školy Na Radosti. Zájemci o školu jsou nejen z celého obvodu obce s rozšířenou působností. Dopad na naše první třídy je v počtu tří čtyř dětí. Stejně by jejich rodiče vyhledávali domácí vzdělávání nebo jinou alternativu. Nemyslím si, že by otevření alternativní školy zapříčinilo podstav na našich základních školách,“ reagoval žďárský místostarosta Josef Klement.

Všechny čtyři základní školy ve městě už mají zápisy do prvních tříd za sebou, počítá se s otevřením jedenácti tříd. „Když zohledníme odklady, je předpokládaný počet žáků pro příští školní rok 215. Je to o 40 až 50 dětí méně než loni,“ bilancuje Klement.

Podle údajů z krajského úřadu fungují na Vysočině zatím pouze dvě alternativní základní školy - v Jihlavě a Okrouhlici na Havlíčkobrodsku. Další vzniká vedle Žďáru také v Pelhřimově, kde naváže na fungující montessori školku.