Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová alternativní základní škola ve Žďáru bude stát 2300 korun měsíčně

  8:24aktualizováno  8:24
Vznikající alternativní škola ve Žďáru nad Sázavou už získala potřebnou akreditaci. A také vhodné místo. Škola Na Radosti bude sídlit v prostorách střední obchodní školy v Komenského ulici. Nabídne výuku šestnácti dětem od první do páté třídy. Rodiče za ni zaplatí 2300 korun měsíčně.

Ilustrační snímek | foto: ZŠ Duhovka

„S vedením školy je výborná spolupráce, získali jsme ideální prostor. Máme jednu třídu s tím, že můžeme využívat také například počítačovou učebnu a mohli bychom se do budoucna prostorově rozrůstat,“ říká spoluzakladatelka soukromé školy Iveta Procházková.

Zřizovatelem je spolek PlyneTo, který chce od září letošního roku otevřít jednu věkově smíšenou třídu pro děti od první do páté třídy s kapacitou maximálně šestnáct dětí. V ideálním případě o rok později kapacitu rozšíří. „Chtěli bychom otevřít i druhý stupeň, respektive šestou třídu, aby měly nejstarší děti kde pokračovat,“ doplňuje Procházková.

Po poslední informační schůzce eviduje škola osmnáct vážných zájemců, další se však stále ještě ozývají, protože se o nové škole nedozvěděli včas. „Třídu bychom chtěli co nejrovnoměrněji namíchat z dětí od první do páté třídy,“ vysvětluje další ze zakladatelek Iva Kratochvílová.

Jasněji bude už tento týden. „Kromě zápisového dne 4. února plánujeme o den dříve takzvaný přestupový den určený pro děti, které k nám budou chtít přijít z jiné školy,“ informuje Procházková.

Výuku zajistí takzvaní učitelé-průvodci

Zakladatelky školy se nehlásí k jedinému směru jako třeba montessori nebo waldorf. „Využíváme to, co nám přijde opravdu dobré, efektivní a co máme vyzkoušené. Máme rádi montessori, ale zároveň je podle nás skvělá matematika profesora Hejného, takže proč ji nepoužít,“ vysvětluje Procházková.

Výuku zajistí dohromady tři učitelé-průvodci, využít chtějí i externisty. „Náš přístup je postavený na respektu k dítěti, jeho osobnímu nastavení, talentu a tempu,“ dodává.

Iveta Procházková dříve učila na prvním stupni základní školy, Iva Kratochvílová je psycholožka a arteterapeutka. Obě mají zkušenosti s domácím vzděláváním svých dětí.

Zájemci už mají jasno o výši školného, za dítě zaplatí 2 300 korun měsíčně. „První rok je opravdu zátěžový, dostaneme maximálně 60 procent celkové možné dotace. Hledáme ještě sponzory, abychom mohli školu dofinancovat. Na začátku potřebujeme vybavit třídu a nakoupit pomůcky,“ zmiňuje Kratochvílová.

Vznik nové školy dopad na ty městské mít nebude

Podle vedení města vznik alternativní školy ovlivní naplněnost žďárských základních škol jen minimálně. „Dělal jsem si předběžný rozbor po setkání s paní ředitelkou školy Na Radosti. Zájemci o školu jsou nejen z celého obvodu obce s rozšířenou působností. Dopad na naše první třídy je v počtu tří čtyř dětí. Stejně by jejich rodiče vyhledávali domácí vzdělávání nebo jinou alternativu. Nemyslím si, že by otevření alternativní školy zapříčinilo podstav na našich základních školách,“ reagoval žďárský místostarosta Josef Klement.

Všechny čtyři základní školy ve městě už mají zápisy do prvních tříd za sebou, počítá se s otevřením jedenácti tříd. „Když zohledníme odklady, je předpokládaný počet žáků pro příští školní rok 215. Je to o 40 až 50 dětí méně než loni,“ bilancuje Klement.

Podle údajů z krajského úřadu fungují na Vysočině zatím pouze dvě alternativní základní školy - v Jihlavě a Okrouhlici na Havlíčkobrodsku. Další vzniká vedle Žďáru také v Pelhřimově, kde naváže na fungující montessori školku.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Najdete na iDNES.cz