Hlavním tahákem bude představení Contigo portugalského akrobata Joao Santose....

Hlavním tahákem bude představení Contigo portugalského akrobata Joao Santose. Diváci budou tajit dech, show se totiž odehrává na vysoké čínské tyči. | foto: Archiv

Na festivalu tance se bude tajit dech. Artista zatančí na čínské tyči

  • 0
Nejen divadlo, tanec a nový cirkus. Festival KoresponDance na žďárském zámku nabídne i interaktivní programy, koncerty a prohlídky. Tanec a zpěv spojí světové umělce se žďárskými talenty. Vrcholné číslo předvede portugalský artista na vysoké čínské tyči.

Současný tanec a pohybové umění nemá hranice. Naplno to poznají návštěvníci festivalu KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou. Nejen kvůli tomu, že se na zámku Kinských setkají desítky umělců z minimálně patnácti zemí.

Festival KoresponDance potrvá od pátku 8. do neděle 10. července.

Kdo zažil některý z minulých ročníků, mohl už vidět něžný duet tanečníka s bagrem, tvůrci roztančili také bicykly a loni skupina Beau Geste rozpohybovala vysokozdvižnou plošinu.

Letos bude podle umělecké šéfky festivalu a ředitelky pořádajícího Centra choreografického rozvoje SE.S.TA Marie Kinsky z většiny představení sálat mužská energie a také se objeví prvky nového cirkusu.

Hlavním tahákem bude v pátek ve 22 hodin představení Contigo portugalského akrobata Joao Santose. Diváci budou tajit dech, show se totiž odehrává na vysoké čínské tyči. „Je to jako žít normální život, ale ve vertikální poloze. Není to jen na efekt, je to hodně promyšlené a citlivé,“ láká Marie Kinsky na představení ve volně přístupném amfiteátru u Pilské nádrže.

Děti se stanou profesionály, výsledek bude veselý i vážný

Některá představení jsou udělaná na míru přímo festivalu. Například Francouzi Jean Gaudin a Sébastien Fournier znovu zapojili dětský pěvecký sbor Žďáráček, tentokrát vzniklo představení s názvem Flor de les Flors. „Je radost vidět, jak se děti stávají profesionály. Výsledek bude veselý i vážný,“ naznačuje Marie Kinsky. „A je to i způsob, jak ukázat lidem, že si tanec může užít opravdu a každý,“ dodává.

Premiéra bude v pátek v 18 hodin na třetím nádvoří, tentokrát musí Žďáráček nastudovat středověkou hudbu podle partitur ze slavného španělského kláštera Montserrat.

„Spolupracujeme už několikátý rok, letos za sebou máme dvě víkendová soustředění a budeme pilně nacvičovat i v týdnu před festivalem,“ říká sbormistryně Dana Foralová. Také z toho je vidět, že se talentované děti od špičkových světových umělců hodně naučí.

A zlepšují se také v angličtině. „Je to náročné i po jazykové stránce. Zpívat budeme v latině, komunikujeme anglicky nebo s pomocí překladatelky. Přínos je vidět i v tom, že když jim něco řekne renomovaný profesionál, tak pokyny lépe vstřebávají,“ usmívá se sbormistryně.

Malí zpěváci mají o motivaci postaráno. I když festival koliduje s prázdninami, zapojilo se třicet členů Žďáráčku. „Na podzim bychom měli s tímto představením vyjet do Francie, vystoupíme v Lyonu, Paříži a Remeši,“ prozradila Dana Foralová.

Freskový sál rozzáří svíčky, Belgičanka zatančí v krabici

Stejní tvůrci - Gaudin s Fournierem - připravili také taneční představení Stabat Mater Pergolesis. Začne v sobotu v půl jedenácté večer v oválném sále prelatury. Ozvláštňující atmosféru dodá freskovému sálu ještě osvětlení svíčkami.

„Pro mě je to umělecká výzva, jsem vděčná za takovou inspirativní příležitost. Poznávám, jak je těžké kombinovat zpěv s pohybem,“ říká žďárská sopranistka Petra Kynclová, která bude zpívat duet s francouzským kontratenoristou.

Ale nabídka festivalu je mnohem pestřejší. Například belgická tanečnice Marie Goeminne uvede představení Lostbox, v němž si musí poradit s omezeným prostorem krabice. Mexičan Francisco Córdova Azuela chystá duet Postskriptum o rozloučeních a setkáních.

Venezuela, Mexiko, USA... Společným jazykem bude tanec

Během festivalu budou aktéři prezentovat výsledky příměstského tábora a také projektu pro žáky základních škol Škola tančí, zájemci se mohou zapojit i do workshopů.

Poprvé dojde na místě proslaveném architekturou Jana Blažeje Santiniho-Aichla k setkání mladých choreografů z celého světa s názvem Fillimit. „Je to pro tvůrce, kteří jsou v určité fázi svého rozvoje, ne úplně na začátku. Setkají se, aby se pobavili o svých zkušenostech a navrhli nějaké nové práce. Sejdou se umělci z Venezuely, Litvy, USA, Mexika a dalších zemí,“ uvedla ředitelka festivalu pro zahraniční vztahy Lenka Flory.

Ke zmatení jazyků nedojde. „Jazykem festivalu je angličtina,“ poznamenala Flory. „A taky pohyb,“ dodává s úsměvem Kinsky.

První nádvoří letos zůstane přístupné zdarma. „Bude to takové srdce festivalu, kde se budou setkávat umělci. Kdo nechce platit za představení, může přijít a nasát atmosféru, odpoledne a večer budou každý den vystupovat hudebníci,“ říká Kinsky. V pátek zahraje česko-brazilské duo Kristýna Kuhnová a Felipe Machado, v sobotu jazzové trio a na závěr dixielandová kapela Tata Band.