Dobrovolní hasiči z Výčap si už museli založit novou klubovnu. Ta původní je plná pohárů.

Dobrovolní hasiči z Výčap si už museli založit novou klubovnu. Ta původní je plná pohárů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Hasit nemusí, tak trénují na soutěže. Výčapy už nasbíraly přes 800 trofejí

  • 0
Přestože je veškerý drahý kov na pohárech pouhá imitace, nepřipraveného návštěvníka hasičské klubovny ve Výčapech na Třebíčsku dokonale oslní. Kolik trofejí tu hasiči přesně mají, ani neví. Naposledy jich před dvěma lety napočítali kolem osmi stovek. Sbírají je od roku 1980.

Klubovna hasičů více než společenskou místnost připomíná skladiště pohárů. Kolik jich tam mají? Zhruba tisíc. Přesně to nikdo neví.

„Když jsme je před dvěma roky naposledy počítali, bylo jich kolem osmi set, od té doby každoročně padesát šedesát pohárů přibude,“ směje se vedoucí mladých dobrovolných hasičů ve Výčapech Vít Svoboda.

Loni to bylo 35 let, co zdejší dobrovolní hasiči jezdí po soutěžích. A nejstarší poháry pochází hned z roku 1980. Od té doby soutěží vytrvale. Navíc nemusí vyjíždět k ­požárům, tak se mohou v klidu soustředit na hasičský sport.

„Jednak – a naštěstí – v obci už dávno nehořelo. Naposledy v padesátých letech sokolovna a pak tady byl kdysi požár auta. Jenže protože jsme na půl cesty mezi Jaroměřicemi a Třebíčí, tak sem v případě potřeby profesionální hasiči z města těch osm kilometrů ujedou za deset minut. Tedy dřív, než se my coby dobrovolní hasiči dáme dohromady. Díky tomu se můžeme víc věnovat sportu,“ říká velitel výčapských hasičů Mojmír Malena.

Nejen vlastivědou získávají hrdost

Ve sboru je plus minus 150 hasičů a hasiček. Z toho jsou tři družstva mladých hasičů dětí, jedno družstvo dorostenek a dále jedno soutěžní družstvo mužů. „Prakticky se všemi družstvy na každé soutěži končíme na stupních vítězů. Pořád nás to baví, ale pořád se taky díváme dál,“ vysvětluje Svoboda.

Jeho kolega Malena přitakává. „Je dobré děti vychovávat nejen vlastivědou. I díky hasičským soutěžím získávají a prožívají hrdost na svůj domov,“ tvrdí Malena. Kromě toho se domnívá, že díky hasičům děti na vsi sportují. A fakt, že se jim na soutěžích daří, je motivuje dál.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Další motivací pak může být i to, že loni se Dominik Dokulil, člen výčapských mladých hasičů, dostal do české dorostové reprezentace.

Sezona začíná v polovině března, kdy odjíždí dětská družstva soutěžit do Jablonce. Loni soutěže končily 12. prosince měřením sil s mladými hasiči na závodech v Ostravě.

„V polovině devadesátých let bývaly ještě sezony od května do září. Dnes se ale účastníme podstatně většího počtu soutěží než tehdy, takže ten čas klidu je nyní už relativně krátký,“ hodnotí Svoboda.

Výčapští se účastní soutěží na okresní, krajské i republikové úrovni a kromě klání v požárním útoku se věnují i překážkovým disciplínám.

Mají ukázkový tréninkový areál a letos nebo napřesrok by ho rádi ještě rozšířili o tartanovou tréninkovou dráhu. „Nebýt podpory od vedení obce, nemohli bychom hasičský sport na takové úrovni zvládat. Je to náročné: z pětadvaceti mladých hasičů jezdí na soutěže většinou všichni, s nimi jako doprovod deset dospělých, a protože jezdíme po celé republice, jsou to výjezdy na celý víkend,“ vysvětluje Svoboda.

V roce 1975 zdejší hasiči založili pamětní knihu, do které se zapisují i ti, kteří se přijeli podívat na tu hromadu soutěžních pohárů. „Krajského hejtmana tady máme hned několikrát,“ těší velitele mladých hasičů.