Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V jakubovské stáji se narodila klisna Astra. Dostala jméno po babičce

  9:43aktualizováno  9:43
K jarním dnům neodmyslitelně patří očekávání narození mláďat všeho druhu. Tohle hektické období pokaždé náležitě prožívají i chovatelé koní v Jakubově. Zrovna začátkem března tam slavili jednu šťastnou událost.

Českomoravský belgik je klidné plemeno, ale po narození hříběte je opatrnost na místě. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Chovatel koní František Přinosil má v malém kumbálku u stáje dvě televize. Na jedné sleduje program, ke druhé má připojenou kameru. Její objektiv sleduje, jak se ve své kóji chová březí klisna.

Je to technický výdobytek posledních let a chovatelé si jej velmi pochvalují. V­ posledních dnech před porodem totiž zodpovědnému chovateli nezbývalo než ve stáji i nocovat. Jenže klisnu jeho přítomnost v době před porodem stresuje a narození hříběte se tím oddaluje a ­komplikuje.

Fotogalerie

A kamera pomohla i tentokrát. Mnohdy se totiž stávalo, že klisna jako by přímo čekala na okamžik, kdy chovatel na chvíli ze stáje odešel a pak rychle porodila. Klisnička Astra se narodila své matce Urance o půl desáté večer.

„Byl jsem u toho, z odborného hlediska to byl normální jednoduchý porod. Když je hříbě v pořádku a je hezké, je to pro chovatele ten nejkrásnější pocit,“ říká čtyřiačtyřicetiletý Přinosil.

Matka Astru přenášela o dvacet dní, což je prý u klisen jejího věku časté. Měsíc po porodu začne chovatel hříbě přikrmovat a za další čtyři měsíce ho odstaví od klisny.

Přinosil chovatelství zdědil po otci, dodnes na farmě v Jakubově odchovali patnáct hříbat. Klisnička Astra dostala jméno po své babičce, lze-li u koní takové označení použít. Babička Astra u Přinosilů chov založila. „Můj otec ji zachránil z jatek, tehdejší majitel - bohužel takový zlatokop, jak se říká - ji schvátil,“ vzpomíná Přinosil.

Klisna je z plemene českomoravský belgik, kterému se na Vysočině věnují asi necelé čtyři desítky chovatelů. Průkopníkem obnovy jejich chovu byl v padesátých letech moravskobudějovický agronom Ladislav Svoboda. Také díky němu je plemeno rozšířeno mezi chovateli právě na jihovýchodě Moravy.

„Je to klidný, pracovitý, dobře ovladatelný kůň, hodí se k tahu i k ježdění, pro mírný temperament je vhodný i pro začátečníky,“ popisuje Přinosil.

Téměř rok čekání se vyplatí

Pokud se hříbě dostane do dobrého chovu, plní parametry pro své plemeno a je navíc třeba i úspěšné v soutěžích, je to pro chovatele zadostiučinění.

„Jinak je ale chov koní svým způsobem generační nemoc. Protože se na něm musí podílet celá rodina, stoprocentně vás to vytíží, odjet od koní na několikadenní dovolenou skoro nejde - jste tam jako na trní, i když se vám tady o koně někdo spolehlivý postará,“ líčí Přinosil.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Už očekávání hříběte je celoroční kolotoč - březost klisny totiž trvá ideálně 336 dní.

„Měsíc před porodem dáváme kobylám lněné semínko, aby měl porod hladší průběh, dostávají pít vlažnou vodu s cukrem, aby měly energii. A pak to jsou pro chovatele bezesné noci, u hlídání se musíte s někým střídat, abyste se aspoň občas vyspal,“ popisuje Přinosil.

Někdy chovatel po několikadenním očekávání porodu přijde do maštale, a ­tam už hříbě stojí vedle klisny a pije. Někdy dojde na nejhorší, to když se porod nepodaří, hříbě z kobyly nemůže ven. Pak musí veterinář klisnu i hříbě utratit.

„To se nám naštěstí nikdy nestalo,“ podotýká Přinosil. „Ale stalo se, že nám řekli: máte ještě do porodu dva dny čas. Tak jsem vyšel na chvíli ze stáje. Za dvacet minut už volám: hříbě je na světě!“ směje se jakubovský chovatel.

Dřív belgici pracovali s lidmi jako tažní koně v lese. Dnes si koňáci postesknou: pracujeme už jen ve stráních a v ­močálech, kde by se stroje utopily.

Uznání, byť prý jen „morálního“, se však Přinosil dočkal. Jeho belgiky si před třemi roky vybral na své předvolební jízdy bryčkou tehdejší prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz