Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V jakubovské stáji se narodila klisna Astra. Dostala jméno po babičce

  9:43aktualizováno  9:43
K jarním dnům neodmyslitelně patří očekávání narození mláďat všeho druhu. Tohle hektické období pokaždé náležitě prožívají i chovatelé koní v Jakubově. Zrovna začátkem března tam slavili jednu šťastnou událost.

Českomoravský belgik je klidné plemeno, ale po narození hříběte je opatrnost na místě. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Chovatel koní František Přinosil má v malém kumbálku u stáje dvě televize. Na jedné sleduje program, ke druhé má připojenou kameru. Její objektiv sleduje, jak se ve své kóji chová březí klisna.

Je to technický výdobytek posledních let a chovatelé si jej velmi pochvalují. V­ posledních dnech před porodem totiž zodpovědnému chovateli nezbývalo než ve stáji i nocovat. Jenže klisnu jeho přítomnost v době před porodem stresuje a narození hříběte se tím oddaluje a ­komplikuje.

Fotogalerie

A kamera pomohla i tentokrát. Mnohdy se totiž stávalo, že klisna jako by přímo čekala na okamžik, kdy chovatel na chvíli ze stáje odešel a pak rychle porodila. Klisnička Astra se narodila své matce Urance o půl desáté večer.

„Byl jsem u toho, z odborného hlediska to byl normální jednoduchý porod. Když je hříbě v pořádku a je hezké, je to pro chovatele ten nejkrásnější pocit,“ říká čtyřiačtyřicetiletý Přinosil.

Matka Astru přenášela o dvacet dní, což je prý u klisen jejího věku časté. Měsíc po porodu začne chovatel hříbě přikrmovat a za další čtyři měsíce ho odstaví od klisny.

Přinosil chovatelství zdědil po otci, dodnes na farmě v Jakubově odchovali patnáct hříbat. Klisnička Astra dostala jméno po své babičce, lze-li u koní takové označení použít. Babička Astra u Přinosilů chov založila. „Můj otec ji zachránil z jatek, tehdejší majitel - bohužel takový zlatokop, jak se říká - ji schvátil,“ vzpomíná Přinosil.

Klisna je z plemene českomoravský belgik, kterému se na Vysočině věnují asi necelé čtyři desítky chovatelů. Průkopníkem obnovy jejich chovu byl v padesátých letech moravskobudějovický agronom Ladislav Svoboda. Také díky němu je plemeno rozšířeno mezi chovateli právě na jihovýchodě Moravy.

„Je to klidný, pracovitý, dobře ovladatelný kůň, hodí se k tahu i k ježdění, pro mírný temperament je vhodný i pro začátečníky,“ popisuje Přinosil.

Téměř rok čekání se vyplatí

Pokud se hříbě dostane do dobrého chovu, plní parametry pro své plemeno a je navíc třeba i úspěšné v soutěžích, je to pro chovatele zadostiučinění.

„Jinak je ale chov koní svým způsobem generační nemoc. Protože se na něm musí podílet celá rodina, stoprocentně vás to vytíží, odjet od koní na několikadenní dovolenou skoro nejde - jste tam jako na trní, i když se vám tady o koně někdo spolehlivý postará,“ líčí Přinosil.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Už očekávání hříběte je celoroční kolotoč - březost klisny totiž trvá ideálně 336 dní.

„Měsíc před porodem dáváme kobylám lněné semínko, aby měl porod hladší průběh, dostávají pít vlažnou vodu s cukrem, aby měly energii. A pak to jsou pro chovatele bezesné noci, u hlídání se musíte s někým střídat, abyste se aspoň občas vyspal,“ popisuje Přinosil.

Někdy chovatel po několikadenním očekávání porodu přijde do maštale, a ­tam už hříbě stojí vedle klisny a pije. Někdy dojde na nejhorší, to když se porod nepodaří, hříbě z kobyly nemůže ven. Pak musí veterinář klisnu i hříbě utratit.

„To se nám naštěstí nikdy nestalo,“ podotýká Přinosil. „Ale stalo se, že nám řekli: máte ještě do porodu dva dny čas. Tak jsem vyšel na chvíli ze stáje. Za dvacet minut už volám: hříbě je na světě!“ směje se jakubovský chovatel.

Dřív belgici pracovali s lidmi jako tažní koně v lese. Dnes si koňáci postesknou: pracujeme už jen ve stráních a v ­močálech, kde by se stroje utopily.

Uznání, byť prý jen „morálního“, se však Přinosil dočkal. Jeho belgiky si před třemi roky vybral na své předvolební jízdy bryčkou tehdejší prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg.



Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...



Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz