Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve školkách je málo míst, nedostane se do nich až polovina dětí

  9:00aktualizováno  9:00
Rodiče malých předškoláků mají problém dostat své děti do školky. V Jihlavě přijaly mateřské školy jen 330 dětí ze 761 přihlášených. Podobná situace panuje například i v Havlíčkově Brodě. Alternativou pro rodiče, jejichž dítka se do školek nedostanou, by se tak mohla stát soukromá zařízení.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Téměř polovina rodičů, kteří chtěli dát své dítko do některé z havlíčkobrodských mateřských škol, bude mít smůlu. Kvůli obrovskému převisu zájmu nad kapacitou školek musí školky odmítnout 165 dětí z 393.

"Mateřská škola Korálky, jež sdružuje osm havlíčkobrodských školek, přijme 215 dětí z 358 žádajících. Perknovská školka Na Svahu, patřící pod základní školu Wolkerova, přijme třináct dětí z pětatřiceti příchozích," uvedla mluvčí brodské radnice Alena Doležalová.

Polovině odmítnutých nejsou tři

Polovina z odmítnutých dětí je mladší tří let. "Vzhledem k věku nesplňují kritéria pro přijetí k předškolnímu vzdělávání," poznamenala Doležalová. V Brodě jsou jen dvě menší zařízení, kam lze zapsat děti před třetím rokem.

Obě ale přijdou rodiče na docela velkou sumu peněz. Základní měsíční školné pro takto malé děti činí v anglické školce The Tiny patnáct set korun, miniškolička s celodenním hlídáním každý pracovní den v Aqua clubu Žabičky přijde měsíčně dokonce na 3 500 korun.

"Školky v Brodě zrušili, jesle zrušili. A teď na to rodiče doplácejí, míst je málo. Ve školce mi řekli hned, že kluka nejspíš nevezmou, protože mu jsou teprve dva roky. Abychom dávali tisíce měsíčně za soukromé školky, na to nemáme. Splácíme hypotéku a zvládáme to s odřenýma ušima. Chtěla jsem alespoň na pár hodin nastoupit do práce, ale budu to muset odložit. Babičky, které by malého přes den hlídaly, nemáme," zklamaně konstatovala jedna z maminek.

Vytvořili nové třídy

Městské školky podle kritérií přednostně přijímají děti starší tří let. Do kapacity se jich nevešlo rovných 85. "Tuto situaci se budeme snažit řešit," slíbila Doležalová.

Město už v posledních dvou letech navýšilo kapacitu školek o desítky míst, vytvořilo nové třídy. A ve stejném duchu bude pokračovat i letos.

"Prvním krokem je to, že k zahájení nového školního roku připravujeme zvýšení kapacity mateřských škol přestavbou části budovy Základní školy Nuselská, kde vznikne během letních prázdnin jedna třída pro 24 žáků. Další možnosti navýšení míst vzhledem k výsledkům zápisů budeme hledat," konstatoval místostarosta Ivan Kuželka.

V Jihlavě je to podobné

Podobně "kruté" jsou vůči rodinám s dětmi školky v Jihlavě. Mateřská škola Mozaika, jež jednotlivá pracoviště ve městě sdružuje, přijala jen 330 dětí ze 761, jejichž rodiče podali přihlášku. V Jihlavě se tak místa ve školce dočkala jen necelá polovina zájemců.

"292 dětí bylo přijato na školku, kterou rodiče preferovali, 38 dětí bylo zařazeno na další školky podle kapacity. Na odvolání bude kolem 25 míst," doplnila na webových stránkách ředitelka školky Jarmila Bučková.

Právě v Jihlavě se nejvíce z celého kraje rozšiřuje kapacita míst ve školkách. Od loňského září tam slouží nová montovaná školka se sto místy, ale ani tak radnice nemůže vyhovět všem rodičům. Dalších 150 míst by v městských školkách mělo přibýt během dvou let. V provozování předškolních zařízení se v Jihlavě začínají angažovat i soukromníci.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Sestup? Je to jen sport, hájí jihlavskou Duklu vedení města

Jihlavští Josef Kořenář (vpravoú a Tomáš Čachotský se loučí s extraligou.

Po pouhém roce působení v extralize spadli jihlavští hokejisté zpět do druhé nejvyšší soutěže. Majitel klubu, kterým je...

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz