Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ahoj Járo, zdraví ve Skleném na Žďársku Cimrmanův kaštan

  9:07aktualizováno  9:07
U zrodu největšího jírovce ve Skleném na Žďársku prý stál český velikán Jára Cimrman. Sousedský spolek nyní usiluje o to, aby pro něj získali titul Strom roku.

Ve Skleném usilují o to, aby pro kaštan získali titul Strom roku. | foto: Jiří Bárta, MAFRA

Když se před lety neznámý pocestný několika místních ve Skleném ptal, kudy jít do Jihlavy, a konečně zjistil, že je na správné cestě, vytáhl z kapsy svého ošuntělého zimního kabátu kapesník, aby osušil slzy dojetí. V ­tu chvíli mu z kapsy vypadl kaštan, jehož neustálým mačkáním v kapse si zahříval ruce. Kaštan zapadl do sněhu, na jaře začal klíčit a vyrostl z něj krásný strom. Až po mnoha letech se místní dozvěděli, že oním pocestným nebyl nikdo jiný než český velikán Jára Cimrman.

Fotogalerie

Právě takhle vyprávějí Sklenští příběh solitérního jírovce maďalu, kterého letos porota soutěže Strom roku vybrala mezi dvanáct finalistů.

Hlasování veřejnosti potrvá už jen do 10. října, vítěz bude znám o deset dní později. Strom s ­obvodem kmene 320 cm, jehož stáří je přibližně 150 let, roste na zeleném plácku mezi kapličkou, hasičskou zbrojnicí a zemědělským družstvem.

Sklenský sousedský spolek šel do soutěže trošku recesisticky, ale každopádně s velkým nadšením. „Odjakživa víme, že tudy šel Jára Cimrman,“ říká s vážnou tváří předsedkyně spolku Zuzana Kolářová. „Vybarvujeme mapu, kde se Jára mohl vyskytnout. Ke stromu se samozřejmě váže i jiná historie, ale ne každému by se možná líbilo vytahovat z kronik některé události. Šli jsme trošku cestou recese, navíc máme Cimrmany rádi.“

Jírovec je pro anketu Strom roku možná trochu netypický strom. Mezi všemi těmi památnými duby a lípami...

Ovšem ve Skleném jsou kaštany mimořádně oblíbené. „Máme tu snad deset takových stromů, na dolním i horním konci obce,“ líčí další členka spolku Libuše Moravcová. Při počtu zhruba 110 stálých obyvatel vychází jeden jírovec na každých jedenáct lidí.

A to je na podzim velká výhoda, protože se děti nemusí o kaštany prát, jako se to stává ve větších městech. I při návštěvě reportéra školáci pobíhali po vsi a do košíků přidávali další a další hnědé plody, kterým výrazné ochlazení doprovázené silným větrem pomohlo z ­rozpukaných tobolek na zem.

„Kaštany se líbí nejen dětem. Chodí sem i spousta dospělých, kteří pak kaštany nosí v zimě v kapse,“ líčí Zuzana Kolářová. Občas prý zastaví i cizí auta.

Možná vznikla nová tradice

Zatímco některé jiné stromy jsou napadené nepříjemným parazitem - klíněnkou jírovcovou - Cimrmanův kaštan je v dobré kondici.

„Strom byl dříve schovaný za statkem. Teď má víc prostoru, protože jedno stavení zmizelo. Lidé si ho teď víc všímají,“ říká předsedkyně spolku. A­ navíc se k němu letos v době „sklizně“ chovají lidé ohleduplněji, což se projevuje menším počtem ulomených větví.

Když v polovině září hostili ve Skleném tematickou putovní výstavu Strom roku, sešli se opět u kaštanu. A možná tím vznikla tradice nové sousedské akce. „Každý jsme pozvali svoje známé a přátele, přijelo hodně lidí zvenku. Máme z toho dobrý pocit, bylo i kulturní vystoupení, oblékli jsme se do stylových kostýmů,“ připomíná Kolářová.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Ke stromu si někteří uchovávají až láskyplný vztah. „Jára byl zespodu nasvícený, svoji korunou všechny tak ochranářsky objal. Tehdy jsme si uvědomili, jak je nádherný. Jsme na něj pyšní a jsme rádi, že ho tady máme,“ usmívá se jeho propagátorka. „Když jedu domů a odbočuji ze silnice, vždycky mu říkám: Ahoj Járo.“

I když se místní nechtějí srovnávat s­ ostatními finalisty, kteří rostou například v Praze nebo Ústí nad Labem, mají ty nejvyšší ambice. Potěšila je proto i­ podpora lidí z Bezděčína u Batelova, tedy z úplně opačného konce Vysočiny.

„Hlasy dostáváme také za staré mobily odevzdané k recyklaci. Za každý je 20 hlasů. Nasbírali jsme 379 mobilů, stovku jich poslali právě z Bezděčína. Sami se zkoušeli už dvakrát dostat do finále, a když neuspěli, tak se rozhodli podpořit jediný strom z Vysočiny,“ vyzdvihuje pomoc Libuše Moravcová.

„Vemte si taky jeden pro štěstí,“ nabádá při loučení reportéra Zuzana Kolářová. „A ať se klidně přijedou lidé podívat a nasbírat si kaštany pro radost,“ pobízí.

U kaštanu by Sklenští jednou rádi přivítali také někoho z pražského divadla, které největšího z Čechů tolik proslavilo. „Už jsme Cimrmanům o soutěži psali. Dostali jsme aspoň krátkou odpověď, že jsou potěšeni a drží palce,“ chlubí se šéfka spolku. „Bylo by to takové završení všeho, do čeho jsme se vrhli.“

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz