Policejní vyšetřovatel Karel Tvrdík z Havlíčkova Brodu má unikátní sbírku předmětů ze dvou set států světa.

Policejní vyšetřovatel Karel Tvrdík z Havlíčkova Brodu má unikátní sbírku předmětů ze dvou set států světa. | foto: Časopis Policista

Vášnivý sběratel shromáždil 201 tisíc unikátních předmětů

  • 0
Karel Tvrdík z Havlíčkova Brodu je vášnivý sběratel. Když byl malý, chtěl být cestovatelem a začal sbírat známky a zajímavé věci z celého světa. Za půl století vytvořil pestrou sbírku čítající 201 tisíc předmětů pocházejících z více než 200 bývalých i současných států.

Ve svém soukromém muzeu rád provádí přátele a známé. Každý rok jich přichází přes sto. "Mojí prioritou jsou především obory o letecké a námořní civilní dopravě, o sportu, o světových výstavách, pohlednice a vše o policejních sborech," nastínil Tvrdík.

Ve sbírkách je zastoupeno 57 sběratelských oborů. Převažují exponáty ze zahraničí. "Naše věci sbírám jenom výjimečné, kuriózní, něčím neobvyklé, protože bohužel kvůli místu jsem si musel dát alespoň nějaké omezení," doplnil sběratel.

Sbírka zabírá v chalupě pět místností

Sbírky už zaplnily v Tvrdíkově chalupě do posledního místa pět místností o celkové rozloze 120 metrů čtverečních. I tak je vystavena jen malá část. "Každá zásuvka, skříň, krabice je něčím plná," prozradil. Jen pohlednic má 85 tisíc.

Spousta jich přišla ze světa na jeho adresu. S potěšením ukazuje i sto let staré pohlednice a novoročenku, na níž je napsáno: Mnoho zdaru v novém roce 1913. František Havel, hrobař. "No nepotěšilo to, když tohle člověk dostal?" zasmál se sběratel.

V muzeu si přijde na své snad každý. Stará hokynářství připomene místnost se stovkami plechových obalů, v nichž se prodávalo kakao, čaj a cukrovinky.

V jeho unikátní sbírce jsou k vidění antické mince, kožený opasek francouzského mušketýra, dělová koule z napoleonské bitvy a pomalu tři sta let stará japonská lékařská kniha.

Sportovní fanoušci určitě ocení finskou vlaječku, kterou přivezl z olympiády v Helsinkách legendární Emil Zátopek.

Má i kuklu stíhače luftwaffe z války

Mezi dalšími exponáty je speciálně tvarovaná lžíce, kterou používali Němci za druhé světové války v bombardérech, kukla stíhače luftwaffe či úlomek britského bombardéru sestřeleného ve třiačtyřicátém roce nad Berlínem.

Řada předmětů mapuje místní historii. Mezi ně patří třeba ručně kreslená četnická mapa Herálce z roku 1904.

Mezi unikáty patří i dlužní úpis z německého kasina ve Štokách. "Ten dotyčný pán tam prohrál podle tohohle úpisu z 1. srpna 1920 peníze, musel tedy podepsat takovouto kvitanci," ukazuje sběratel.

Jedním z úskalí rozšiřování sbírek je nedostatek místa. Málo prostoru zbývá také pro návštěvníky; letos se přišlo najednou podívat i 43 turistů. "Kdybych byl mladší tak o dvacet let, kdyby mi lépe sloužilo zdraví a kdybych měl ten prostor, tak z toho udělám okamžitě muzeum pro veřejnost," uzavřel Tvrdík.