Vánoční výstava ve Svratce vrací návštěvníky do 40. a 50. let

Vánoční výstava ve Svratce vrací návštěvníky do 40. a 50. let | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve Svratce se peklo podle válečné kuchařky, cukroví je z máku i hrachu

  • 0
Dobové dárky, pohlednice, vzpomínky pamětníků pohnutých časů, ale také ochutnávka cukroví upečeného podle válečných receptů. V Městském muzeu ve Svratce na Žďársku na Štěpána otevřeli výstavu, která připomíná Vánoce v čase strachu i naděje.

V roce sedmdesátého výročí od konce druhé světové války si Svratečtí připomínají, že Vánoce ve čtyřicátých a padesátých letech měli daleko k současnému blahobytu. „Má to být kontrast Vánoc ve čtyřicátých a padesátých letech, tedy těžkých časů pro náš národ,“ řekl autor výstavy a vedoucí muzea Martin Mudroch. „Původně jsme chtěli udělat jen Vánoce v protektorátu. Nakonec jsme výstavu zaměřili i na druhý totalitní režim,“ dodal Mudroch.

„Velký zájem mají návštěvníci výstavy o cukroví, zaujaly také ozdoby s hákovým křížem nebo řetěz s Hitlerem nebo sovětská garmoška,“ uvedl průvodce Vlastimil Černý.

Pět druhů cukroví připravilo sedm žen ze sboru pro občanské záležitosti. „Napekly podle receptů z brožury Vaříme z přídělu. Tedy z toho, co měli lidé na přídělových lístcích, cukroví je šizené. I když leccos ošizeného se dá koupit pořád,“ glosuje autor výstavy.

K ochutnání je dort z mrkve či hrachu, vanilkové keksy, makovec bez tuku a mrkvový koláč. Není divu, sehnat ideální ingredience nebylo snadné. Mouka se za války prodávala na černém trhu za šedesát korun kilo, na konci války až za trojnásobek. A kilogram sádla stál dvě stě korun, později dokonce astronomických osmnáct set korun. Jaký rozdíl oproti úřední ceně devatenáct korun.

„Zaujal mě makovec a hrachový dort. Říkal jsem si, jak to může chutnat, a bylo to výborné,“ řekl návštěvník výstavy Miroslav Řádek. „Mně jednoznačně nejvíc chutnal makovec,“ přidala se Jitka Klímová.

Za protektorátu i po únorovém převratu měli lidé těžký úkol, jak obdarovat své blízké. „Buď neměli peníze, nebo za ně nebylo co koupit,“ podotkl Mudroch.

Ve Svratce si na retro výstavy potrpí. Velký ohlas sklidila před třemi roky výstava Vánoce v socialismu, z ní pak vznikla stálá expozice prodejny Jednota ze sedmdesátých let. Už sedm let připravují Svratecké Valkýry vždy v srpnu Retroden spojený s módní přehlídkou. Tradiční je také International Meeting Svratka pro vyznavače historických italských automobilů. Letos v listopadu přibyla v místní základní škole Muzejní třída, která je průřezem celým 20. stoletím.

Zatím nejúspěšnější vánoční výstavou byl Svět čokolády. „Fronty lidí se táhly až ven před muzeum, během pěti dní přišlo patnáct set lidí,“ vzpomíná Mudroch.

Aktuální výstava Vánoce v době strachu i naděje začala na Štěpána, pokračuje pouze do 30. prosince. Otevřeno je od 10.00, 12.00, 13.00 a 16.00.

Podobnou vánoční výstavu připravilo také Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou. Výstava Když Ježíšek zestárnul odkazuje na slavný projev tehdejšího předsedy vlády Antonína Zápotockého v roce 1952 (více čtěte zde). O „invazi“ dědy Mráze se dozví i návštěvníci svratecké výstavy.