Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loni oprava způsobila kolaps, po roce jsou v silnici opět díry a koleje

  15:39aktualizováno  15:39
Mnohakilometrové kolony, obrovské dopravní problémy, nervozita a naštvanost řidičů. To vše loni v létě způsobila rekonstrukce Lidické ulice v Havlíčkově Brodě. Po roce se zdá, že se oprava bude muset opakovat. Stačilo necelých dvanáct měsíců a v nové ulici se objevily výtluky a vyjeté koleje.

Oprava Lidické ulice způsobila loni v Havlíčkově Brodě dopravní kalamitu. Bez vady však nová vozovka nevydržela ani rok, dělníci se do ulice budou muset vrátit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidická ulice je součástí silnice první třídy. V Havlíčkově Brodě vede od Hotelu Slunce směrem k jižnímu okraji města, slouží jako výpadovka na Jihlavu. Místy čtyřproudová tepna je jednou z nejvíce frekventovaných silnic na Vysočině.

V loňském roce ji po četných žádostech samosprávy i obyvatel a řidičů nechalo Ředitelství silnic a dálnic za desítky milionů opravit. Dodavatelské firmy prakticky nově vybudovaly mostek přes potok Žabinec a od světelné křižovatky až na kraj města položily nový asfaltový koberec.

Loňská oprava Lidické ulice

Veškeré práce se děly za provozu. Ten byl ze čtyř pruhů sveden do dvou, po jednom v každém směru. Chvíli se jezdilo i kyvadlově. Omezení způsobilo obrovské problémy, kolony aut se táhly přes celé město, stojící vozy zablokovaly i další křižovatky a doprava ve městě kolabovala.

Všichni si velice oddechli, když byla na podzim oprava dokončena. Jenže teď to vypadá, že by Brod podobná kalamita mohla postihnout znovu. V jen několik měsíců staré vozovce se objevily vady, které ŘSD nechává reklamovat.

„Bohužel, je to tak. Ve vozovce se znovu objevují vyjeté koleje, a co já považuji za nejhorší, jsou tam i výtluky,“ přiznala ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová. „S dodavatelskými firmami už jsme zahájili reklamační řízení,“ dodala.

Nekvalitní směs či velké horko? Odpoví rozbory vozovky

Už v tomto nebo příštím týdnu by se do Lidické ulice mohli dělníci vrátit. Prozatím ale jen odeberou vzorky a zajistí provizorní opravu před zimou. Ta bude spočívat v odfrézování nejvíce poničených míst a jejich záplatování.

„Musíme nejprve zjistit, proč k takovým poruchám ve vozovce došlo,“ pravila Tesařová. „Možností je víc. Mohlo jít o nekvalitní směs, ale také mohlo sehrát roli abnormálně horké léto,“ přemýšlí. Důvody objasní až rozbor vozovky. Ten také určí rozsah nové opravy. K ní dojde nejspíš až příští rok na jaře.

„Rozhodně z toho žádnou radost nemám. Pokud by se musela znovu podstatně omezovat doprava, bylo by to opravdu zlé,“ poznamenal havlíčkobrodský rezortní místostarosta Libor Honzárek.

Právě na jeho hlavu se při každé uzavírce snáší salva kritiky. I když v tomto případě neoprávněně. „Oprava Lidické ulice není investicí města. I já to vnímám negativně z pozice řadového občana,“ brání se.

Opakovaná oprava není ve městě ničím novým

Že se zejména komunikace opravují na vícekrát, je však v Havlíčkově Brodě v posledních letech takřka pravidlem. Letos v létě se znovu pokládal asfaltový koberec v Masarykově ulici, kde ten původní vydržel jen pár let.

Od přestavby náměstí se pravidelně každý rok uzavírají Horní i Dolní ulice, aby stavební firma zpevnila podloží pod ne zrovna šťastně projektovanými vyvýšenými přechody pro chodce. A příběhem na knihu může být i nekonečná rekonstrukce kamenného mostu přes Sázavu, který se nakonec již hotový musel přebrousit a znovu vyasfaltovat kvůli obrubníkům nižším o centimetry.

„Nepovažuji to jen za specialitu Brodu, ale za takový drobný šlendrián v celé České republice. K takovým chybám dochází i v jiných městech,“ tvrdí Libor Honzárek.

Konkrétně pak vady v Lidické ulici přičítá zejména stále se zvyšující intenzitě dopravy a obrovskému množství kamionů na silnicích. „Mnoho z nich jezdí přetížených. Pak nová silnice vydrží jen pár měsíců,“ domnívá se.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Najdete na iDNES.cz