Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loni oprava způsobila kolaps, po roce jsou v silnici opět díry a koleje

  15:39aktualizováno  15:39
Mnohakilometrové kolony, obrovské dopravní problémy, nervozita a naštvanost řidičů. To vše loni v létě způsobila rekonstrukce Lidické ulice v Havlíčkově Brodě. Po roce se zdá, že se oprava bude muset opakovat. Stačilo necelých dvanáct měsíců a v nové ulici se objevily výtluky a vyjeté koleje.

Oprava Lidické ulice způsobila loni v Havlíčkově Brodě dopravní kalamitu. Bez vady však nová vozovka nevydržela ani rok, dělníci se do ulice budou muset vrátit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidická ulice je součástí silnice první třídy. V Havlíčkově Brodě vede od Hotelu Slunce směrem k jižnímu okraji města, slouží jako výpadovka na Jihlavu. Místy čtyřproudová tepna je jednou z nejvíce frekventovaných silnic na Vysočině.

V loňském roce ji po četných žádostech samosprávy i obyvatel a řidičů nechalo Ředitelství silnic a dálnic za desítky milionů opravit. Dodavatelské firmy prakticky nově vybudovaly mostek přes potok Žabinec a od světelné křižovatky až na kraj města položily nový asfaltový koberec.

Loňská oprava Lidické ulice

Veškeré práce se děly za provozu. Ten byl ze čtyř pruhů sveden do dvou, po jednom v každém směru. Chvíli se jezdilo i kyvadlově. Omezení způsobilo obrovské problémy, kolony aut se táhly přes celé město, stojící vozy zablokovaly i další křižovatky a doprava ve městě kolabovala.

Všichni si velice oddechli, když byla na podzim oprava dokončena. Jenže teď to vypadá, že by Brod podobná kalamita mohla postihnout znovu. V jen několik měsíců staré vozovce se objevily vady, které ŘSD nechává reklamovat.

„Bohužel, je to tak. Ve vozovce se znovu objevují vyjeté koleje, a co já považuji za nejhorší, jsou tam i výtluky,“ přiznala ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová. „S dodavatelskými firmami už jsme zahájili reklamační řízení,“ dodala.

Nekvalitní směs či velké horko? Odpoví rozbory vozovky

Už v tomto nebo příštím týdnu by se do Lidické ulice mohli dělníci vrátit. Prozatím ale jen odeberou vzorky a zajistí provizorní opravu před zimou. Ta bude spočívat v odfrézování nejvíce poničených míst a jejich záplatování.

„Musíme nejprve zjistit, proč k takovým poruchám ve vozovce došlo,“ pravila Tesařová. „Možností je víc. Mohlo jít o nekvalitní směs, ale také mohlo sehrát roli abnormálně horké léto,“ přemýšlí. Důvody objasní až rozbor vozovky. Ten také určí rozsah nové opravy. K ní dojde nejspíš až příští rok na jaře.

„Rozhodně z toho žádnou radost nemám. Pokud by se musela znovu podstatně omezovat doprava, bylo by to opravdu zlé,“ poznamenal havlíčkobrodský rezortní místostarosta Libor Honzárek.

Právě na jeho hlavu se při každé uzavírce snáší salva kritiky. I když v tomto případě neoprávněně. „Oprava Lidické ulice není investicí města. I já to vnímám negativně z pozice řadového občana,“ brání se.

Opakovaná oprava není ve městě ničím novým

Že se zejména komunikace opravují na vícekrát, je však v Havlíčkově Brodě v posledních letech takřka pravidlem. Letos v létě se znovu pokládal asfaltový koberec v Masarykově ulici, kde ten původní vydržel jen pár let.

Od přestavby náměstí se pravidelně každý rok uzavírají Horní i Dolní ulice, aby stavební firma zpevnila podloží pod ne zrovna šťastně projektovanými vyvýšenými přechody pro chodce. A příběhem na knihu může být i nekonečná rekonstrukce kamenného mostu přes Sázavu, který se nakonec již hotový musel přebrousit a znovu vyasfaltovat kvůli obrubníkům nižším o centimetry.

„Nepovažuji to jen za specialitu Brodu, ale za takový drobný šlendrián v celé České republice. K takovým chybám dochází i v jiných městech,“ tvrdí Libor Honzárek.

Konkrétně pak vady v Lidické ulici přičítá zejména stále se zvyšující intenzitě dopravy a obrovskému množství kamionů na silnicích. „Mnoho z nich jezdí přetížených. Pak nová silnice vydrží jen pár měsíců,“ domnívá se.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz