V Třešti na Jihlavsku se o víkendu otevřely hned dvě muzea. V čekárně na

V Třešti na Jihlavsku se o víkendu otevřely hned dvě muzea. V čekárně na nádraží jsou k vidění stovky modelů armádní techniky, o kousek dál ve staré sýpce staré televizory a radiopřijímače. | foto: Petr Večeřa, MF DNES

Modely světových armád i staré televizory. Třešť má dvě nová muzea

  • 0
Třešť má od víkendu dva nové magnety pro turisty. Na vlakovém nádraží otevřeli muzeum se stovkami plastových modelů. A v bývalé sýpce u nádraží zároveň přibyla expozice starých radiopřijímačů a televizorů.

Od soboty se v Třešti můžou pochlubit Muzeem modelů vojenské techniky. Zájemci ho najdou v bývalé čekárně na vlakovém nádraží. Ve stejný den byly otevřeny i nové expozice Historického radioklubu československého v budově bývalého sila v těsném sousedství nádraží.

Vystavené modely bojové techniky pocházejí z pozůstalosti po Vladimíru Balíkovi, předním ornitologovi, který se ve volném čase věnoval modelařině po většinu svého života. Jeho rodina darovala rozsáhlou sbírku městu.

"V expozici na nádraží je necelá polovina z více než sedmi set padesáti modelů," uvedla Michaela Marešová, vedoucí odboru kultury a propagace města. K vidění jsou modely letadel, tanků, motorek, lodí a další výzbroje.

Sbírka je rozdělena podle jednotlivých armád, sekce jsou věnované české, americké, sovětské a německé armádě. Přístup do expozice bude podle Marešové možný po dohodě s personálem železniční stanice po celý rok.

Muzeum modelů vojenské techniky vzniklo v rámci projektu, do kterého se zapojily vedle Třeště ještě Telč, Dačice, Slavonice a Svazek obcí na železniční trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice.

V rámci projektu se chystá například stálá expozice historických vlaků v Telči či zázemí pro cyklisty v Dačicích a Slavonicích. Tříletý projekt příhraniční spolupráce zahrnuje dvě desítky jízd parním vlakem, který vyjel na trať Kostelec u Jihlavy -Slavonice i po oba víkendové dny.

V sobotu se v budově Historického radioklubu československého v Třešti oficiálně otevřela o další patro rozšířená expozice historické radiotechniky z produkce národního podniku Tesla. Na stávající vysílací techniku v přízemí navazují nové expozice v prvním patře, kde jsou umístěné rozhlasové a televizní přijímače, ale i dobová telefonní technika.

Několik set návštěvníků si prohlédlo i první československý televizor z roku 1953, dobové televizní kamery, videozáznamová zařízení i další exponáty. Zejména starší návštěvníci tady uvidí radiopřijímače, tranzistoráky nebo magnetofony, které jsou spojeny s dobou jejich mládí. Současná mladá generace se možná podiví tomu, jak vypadaly staré gramofony, magnetofony nebo počítače.

Nevýhodou pro návštěvníky je, že objekt je přístupný veřejnosti jen několikrát do roka. Kromě druhého srpnového víkendu by to měl být letos už jen jeden ze zářijových víkendů. "S radioklubem ale vedeme jednání o tom, jak návštěvní možnosti rozšířit," říká Michaela Marešová z třešťské radnice.