Pavilon pro matku a dítě v areálu třebíčské nemocnice.

Pavilon pro matku a dítě v areálu třebíčské nemocnice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V třebíčské nemocnici je dusno. Propouštět se začne v červenci

  • 2
Mezi řadovými zaměstnanci třebíčské nemocnice panuje napjatá atmosféra. Zdravotnické zařízení, kde pracuje 930 lidí, brzy pocítí úsporná opatření, která připravuje nový management. Ten však s podřízenými moc nekomunikuje.

Mluví se hlavně o propouštění. Minulý týden tento krok naznačil po svém nástupu do funkce krizového ředitele Jan Ferenc. Kolik zaměstnanců půjde z kola ven, to neupřesnil s tím, že personální audit teprve bude.

"Velmi předběžně mohu říct, že jde o číslo sedmdesát, ale nelze je brát doslovně, protože si s personalisty a vrchními sestrami teprve musím sednout a důkladně celou situaci zhodnotit," řekl MF DNES Ferenc.

Připustil, že zřejmě půjde v převážné většině o zdravotní sestry, které mají sjednanou pracovní smlouvu na dobu určitou. Ve stavu technicko-hospodářských pracovníků mnoho rezerv nevidí, možná se to bude týkat jednotlivce.

Stav lékařů je podle něj "v pohodě". To naznačil minulou středu. Po středeční poradě vedení nemocnice pak ve stručném sdělení v bodech vytyčil, kudy se bude špitál ubírat. Propouštění nadbytečných lidí začne od července, kolik jich odejde, vyplyne do konce června z auditu.

Odboráři nemají informace

K poslednímu květnu například odchází mluvčí Simona Kafoňková. Odborářka Alexandra Vlčanová, která zastupuje zdravotní sestry, nemá vůbec žádné povědomí o tom, kolik by jich mělo odejít.

"Lítají čísla, každý něco říká, ale přesného nevíme vůbec nic. Nikdo s námi nemluví. Poslední dva tři roky se sestry přijímaly už jen na dobu určitou. Takže bychom se neměli na čem právně točit, pokud bychom se jich chtěli jako odboráři zastat," řekla Vlčanová.

Ferenc do konce června s primáři projedná budoucí úbytek přesčasových hodin. Od července se bude na odděleních víc dohlížet na spotřebu léků a speciálního zdravotnického materiálu.

Vedení nemocnice přezkoumá výhodnost dosavadních dodavatelských smluv. A vytipuje, jak zvýšit výnosy za poskytování placených služeb mimo zdravotní pojišťovny.

Uvažuje se taky o přestěhování LDN a očního oddělení z objektu v Družstevní ulici do areálu špitálu.

Na dotaz MF DNES, zda se úspory nedotknou nasmlouvaných termínů operací či pacientů obecně, Ferenc prostřednictvím krajské mluvčí Jitky Svatošové vzkázal: "Vedení nemocnice garantuje, že nedojde k žádnému omezení jak lékařské, tak ošetřovatelské péče."

Ferenc dřív působil v nemocnicích Havířov či Karlovy Vary. Má pověst navenek nepříliš komunikujícího manažera, jenž dokáže podnikat účinné kroky k úsporám. Ve Varech si proti sobě poštval zaměstnance.