Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Most nápor dopravy nevydržel. Opravou musí projít o čtrnáct let dříve

  13:16aktualizováno  13:16
Měl vydržet sto let. Ale kvůli intenzivní dopravě se mu podařilo ustát „jen“ 86 let provozu. Řeč je o Podklášterském mostě, který překlenuje řeku Jihlavu v centru Třebíče a slouží autům a pěším od roku 1930.

Přes most, který v Třebíči stojí od roku 1930, denně pojede téměř 10 tisíc aut. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Most je v tak dezolátním stavu, že je nutno ho postavit de facto znovu. Potíž je v tom, že je součástí ulice 9. května, jedné z nejfrekventovanějších ve městě. Stavební práce začnou v květnu, ale už předtím musejí řidiči počítat s komplikacemi.

„Od středy 9. března dojde ke snížení povolené tonáže projíždějících aut z původních 14 na 10 tun pro jedno vozidlo. O snížení požádala Krajská správa a údržba silnic v Jihlavě,“ uvedla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Šoféři větších aut tak budou muset hledat jiné trasy přes město a počítat s možnou pokutou, pokud se budou snažit místo projet.

„Od prvního do posledního dubna bude docházet k dalším omezením v ulici 9. května kvůli pokládce kabelu vysokého napětí. Bude sice zajištěna průjezdnost, ale na semafory jedním jízdním pruhem,“ informoval vedoucí třebíčského odboru dopravy a komunálních služeb Aleš Kratina.

Na začátku května se začne s demolicí mostu. A odstartuje úplná uzavírka, kdy kraj jakožto investor avizuje, že pokud nenastanou rozsáhlé problémy, most bude hotový do konce listopadu.

„Stavební povolení na Podklášterský most s ohledem na termíny stavebního řízení bude vydáno nejdříve kolem 10. května,“ přiblížil zhruba termín začátku samotných stavebních prací Kratina.

Chodci budou využívat lávku přes řeku, která vede od průchodu z Karlova náměstí do židovské čtvrti.

Že most je velmi frekventovaným místem, dokládá i poslední sčítání dopravy z roku 2010, jehož výsledky má na svých stránkách Ředitelství silnic a dálnic ČR. Ulicí 9. května denně projede 9 140 vozidel, z toho těžkých více než 800.

Přibude jeden jízdní pruh

A ta teď budou muset jezdit jinudy. Oficiální objízdné trasy pro osobní vozy povedou po ulicích U Kuchyňky, Táborská, Míčova, Rafaelova. Nákladní auta budou mít objížďku přes Okříšky, Přibyslavice a Číhalín.

Řidiči se musí připravit na fakt, že v Poušově nejsou opravené mosty. Takže si tudy nezkrátí cestu nikdo s vozidlem těžším než dvě tuny. Poušovská silnička se do seznamu oficiálních objízdných tras nezařadí.

„Očekáváme problémy v první dny, kdy se budou řidiči učit nové trasy. Budeme se snažit na každé klíčové křižovatce dopravní značení upravit tak, aby byla co nejvíc propustná,“ upozornil Kratina.

Na kompletní opravu mostu má kraj vyčleněno 35 milionů korun. Most bude nově širší o zhruba 4 metry a bude mít tři jízdní pruhy místo současných dvou. Přibude pruh pro odbočení doleva ve směru na Karlovo náměstí. Po stranách zůstanou chodníky a schůdky do Židů, zmizí středový nosný pilíř.

Rovněž se počítá s úpravou návazné křižovatky v Jihlavské bráně, což je vjezd na Karlovo náměstí. Bude kolmější, čímž se zkrátí vzdálenost mezi jednotlivými větvemi, což křižovatku zpřehlední.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz