Majitel třebíčského minipivovaru Juraj Urbančík (vlevo) si při otevření připíjí

Majitel třebíčského minipivovaru Juraj Urbančík (vlevo) si při otevření připíjí se sládkem Vojtěchem Koukalem. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Po 40 letech se v Třebíči zase vaří pivo. Pod dohledem sládka z Plzně

  • 4
Hosté si mohou po dlouhých 40 letech ochutnat první litry zlatavého moku z obnoveného Podklášterního pivovaru v Třebíči. Ten vybudoval Juraj Urbančík, původem Slovák z Košic. Sládka tady dělá mladík po vyučení, ale dohlíží na něj známý plzeňský sládek Josef Krýsl.

"Pamatuju starý pivovar. Jako malí kluci jsme chodili krást lahváče k takovému okýnku, které tam bylo, a tajně jsme je popíjeli," zavzpomínal třebíčský bluesman Pavel Hlaváč, který se při pátečním otevření pivovaru se svou kapelou staral o zábavu hostů.

Podle Hlaváče pivo z původního třebíčského pivovaru sice "nebyl žádný Budvar", ale pít se dalo.

Starý pivovar býval vedle Karlova náměstí a v sedmdesátých letech ho komunisté nechali zbourat. Nový minipivovar je počin místního podnikatele Juraje Urbančíka, který má firmu na komplexní zabezpečení budov.
 
Sehnal peníze na rekonstrukci prastarého městského lihovaru nad zámkem, kde v části několik let úspěšně provozuje restauraci s kuchyní Centrum lihovar.

Začíná vařit vícero druhů nepasterizovaných nefiltrovaných piv, sládka pro něj dělá mladík po vyučení, na kterého dohlíží plzeňský sládek Josef Krýsl. Letos by se mělo uvařit do osmi set hektolitrů moku, v budoucnu je možné vařit až tři tisíce hektolitrů ročně. Piva nesou název Urban a Kaplan.

"Pivo je k mání čepované u nás v restauraci, bude možné si odnést i lahve či speciální soudky. Jsem zvědavý, jak bude lidem chutnat. Časem bych chtěl dodávat i do jiných hospod," říká Urbančík.

Atrakcí pro návštěvníky je malé muzeum vozů značky Jaguar, stojí tu auťáky za deset milionů korun. Urbančík totiž podlehl jejich kouzlu a začal je před lety sbírat.