Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč znovu rozjela aukce parcel. Zájemci vyšroubovali cenu vzhůru

  17:59aktualizováno  17:59
V Třebíči se po dlouhých letech půstu začínají objevovat městské stavební pozemky k prodeji. Ten úplně první se v aukci prodal za ne zrovna malou částku - 1 900 korun za metr čtvereční.

Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Postavit si vlastní rodinný dům, to není v Třebíči jen tak. Pozemky dosud nebyly k mání, a když už, tak byly drahé - s cenou vysoko nad 1 500 korun za metr čtvereční a navíc v místech, která nebyla atraktivní.

Teď se situace obrací. Třebíč v několika fázích během následujících tří let vrhne na trh desítky různých stavebních parcel, které prodá v aukci. Ve větším počtu budou v lokalitě Na Kopcích a za poliklinikou Vltavínská.

První osamocený pozemek se v aukci prodával tento týden v úterý. Má velikost 910 metrů čtverečních a nachází se v Alšově ulici v Borovině. Ovšem cena opět šplhala vysoko.

„Aukce se zdařila, o pozemek se utkali tři zájemci. Vydražitel bude doporučen radě města a zastupitelstvu, které o tom 17. března rozhodne,“ doplnil místostarosta Pavel Pacal.

Vyvolávací cena pozemku byla stanovená na 1 400 korun za metr čtvereční. Výsledná nabídka, která vzešla z aukce, je 1 900 korun za metr čtvereční.

Proč je vyvolávací cena tak vysoko? Nemůžou ji politici stlačit níž? Takové otázky na vedení města přicházejí. „Měli jsme i několik dotazů, zda to nemůže být pětistovka za metr čtvereční. Nemůže. Nelze o ceně politicky rozhodnout, protože vždy musí ze zákona vycházet ze znaleckého posudku pro danou lokalitu,“ prohlásil Pacal.

Třebíčští politici by podle něj šli rádi s cenou dolů, aby byla přijatelná pro všechny, ale nejde to.

„Jsme vázáni tím, že musíme k věci přistupovat s péčí řádného hospodáře. A nabídnout nejnižší akceptovatelnou cenu ze znaleckého posudku. Pouze v případě, že by při opakovaném prodeji nikdo neprojevil zájem, má rada města právo snížit cenu do další aukce,“ vysvětlil místostarosta.

Někteří se přišli jen podívat

Posudek v ceně zohledňuje lokalitu, dostupnost do centra, občanskou vybavenost a podobně. „V momentě, kdy se do toho promítne velká poptávka, o prodeji stejně rozhodne nejvyšší nabídka,“ říká Pacal.

„Kdybychom nabídli cenu 500 korun za metr čtvereční, budeme mít čtyři pozemky a přihlásí se deset zájemců. Nejsme schopni tuto cenu garantovat, protože musí rozhodnout aukce - to, kdo nabídne nejvíc,“ podotkl místostarosta.

Radní Marie Černá upozornila, že počáteční malý zájem je jen zdánlivý. „Zdá se malý v porovnání s tím, o jaké poptávce po stavění se v Třebíči ví. Ale zaznamenala jsem reakce několika lidí, kteří říkali, ‚my do toho nejdeme, protože tam bude strašný nával, cena se vyšplhá nahoru a na to my nemáme‘. Až bude na trhu pozemků víc, může dojít k efektu jinému,“ upozorňuje Černá.

Nemyslí si, že by šla cena za parcely dolů. Ale připouští, že možná budou nastávat případy, kdy se parcela prodá jednomu zájemci za vyvolávací cenu, protože bude sám.

Dalších jedenáct zájemců se přihlásilo do aukce čtyř pozemků ve Švabinského ulici v místech, kde dřív býval dům dětí a mládeže. Tam posudek určil vyvolávací cenu okolo 1 600 korun za metr.

„Na úterní aukci se bylo podívat několik lidí, aby věděli, jak to probíhá, a mohli se připravit na další aukce,“ řekl Pacal. Z dotazů lidí ví, že spousta z nich se chystá na pozemky Na Kopcích. Velkým pozitivem je podle jeho slov fakt, že mezi přihlášenými jsou v drtivé většině mladé rodiny s dětmi, které chtějí ve městě zůstat.

Největší zájem radnice očekává v lokalitě Na Kopcích- východ, kde jsou plánované „sólo“ domky.

V poslední fázi se budou prodávat parcely za poliklinikou Vltavínská ve čtvrti Horka-Domky. Zatím není jasné, jaké typy domků by právě tam měly stát.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Najdete na iDNES.cz