Na dnešním Komenského náměstí v Třebíči stál pivovar (s komíny v pozadí) do

Na dnešním Komenského náměstí v Třebíči stál pivovar (s komíny v pozadí) do roku 1977. | foto: Archiv MÚ v Třebíči

V Třebíči se po čtyřiceti letech opět začne vařit pivo

  • 3
Poslední pivo v Třebíči uvařili v září 1972, už letos na jaře se tam začne vařit znovu. Už ale ne v areálu na Komenského náměstí jako kdysi, nýbrž v prostorách bývalého lihovaru nad bazilikou svatého Prokopa, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Na vybudování pivovaru přispěla i Evropská unie.

"V květnu by se mohlo začít točit až pět druhů našeho piva," potvrdil Marek Janík, který se podílí na přípravách nového minipivovaru. Chuť třebíčského piva ovlivní plzeňský sládek Josef Krýsl. Bude u zahájení provozu a doladí s kolegy výrobní postupy.

Lihovar v Třebíči

Někdejší lihovar, v němž se začne letos vařit pivo, byl založen v roce 1890 majiteli třebíčského zámku z rodu Waldsteinů. Býval součástí zámeckého areálu a přilehlého velkostatku. Sloužil k výrobě průmyslového lihu.

V roce 1929 tehdejší majitelé provoz prodali společnosti Družstevní lihovar v Podklášteří.

Přímo v areálu tehdy bydlel i jeho správce. V jeho služebním bytě se nyní nachází restaurace.

Po druhé světové válce byl lihovar znárodněn a začal chátrat.

Současný majitel se pustil do kompletní rekonstrukce všech objektů. Minipivovar bude na místě bývalých hospodářských budov.

S nápadem obnovit v Třebíči pivovarnickou tradici přišel Juraj Urbančík, jednatel společnosti Variant plus, což je velkoobchod specializovaný na elektronické systémy budov.

"Majitel podniká v úplně jiném oboru. Koupil objekt lihovaru vedle jeho firmy a přemýšlel, co s ním," popsal úvodní úvahy Janík. Poté vznikla restaurace. A Juraj Urbančík uspěl se žádostí o dotaci, což pomohlo chystanému minipivovaru. Podle údajů agentury CzechInvest slíbila Evropská unie podpořit adaptaci lihovaru zhruba devíti miliony korun.

Roční výroba v Třebíči by se měla nejprve pohybovat kolem patnácti set hektolitrů nepasterizovaného a nefiltrovaného piva, výhledově se počítá se zvýšením produkce na dvojnásobek.

Pivo se na Třebíčsku vaří jen v Dalešicích

Pivovar v bývalém lihovaru nabídne zájemcům i komentované exkurze a pohled do třebíčské historie s vůní chmele. "Jsme ve spojení s místním klubem přátel piva," doplnil Janík.

Bývalý třebíčský pivovar na dnešním Komenského náměstí vařil po roce 1948 kromě sedmistupňové varianty i jedenáctky a dvanáctky do sudů a lahví. Do provozu se ale v té době přestalo investovat a byla mu věnována jen ta nejnutnější údržba.

Po skončení výroby piva sloužil zdejší areál jako sklad pro Jednotu Moravské Budějovice. Část třebíčského objektu si zabral pivovar Starobrno. I když se v té době uvažovalo o stavbě nového pivovaru, nakonec z plánů sešlo.

Na Třebíčsku se zatím vaří pivo pouze v Dalešicích. Tamní provoz kdysi proslavil film Postřižiny.