Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Třebíči postaví nový azylový dům, v tom starém byly i štěnice

  5:58aktualizováno  5:58
Třebíčský azylový dům pro matky s dětmi je v špatném stavu a proto se postaví nový. Příprava stavby je však ve skluzu. Maminky tak musí bydlet dál v bytovce spolu s rodinami, které jsou sociálně slabé. Je tu nepořádek a obtížný hmyz.

Tak by měl vypadat nový domov pro matky s dětmi v Třebíči. Jeho stavba by měla stát až 40 milionů. Pro charitu, jež domov provozuje, tak bude nutné získat dotaci. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Štěnice a sousedství s byty pro sociálně slabé, kteří moc dobrý model, jak se dostat z životních problémů, nenabízejí. To jsou dvě hlavní překážky, s nimiž se potýká třebíčský Domov pro matky v tísni.

Sídlí v přízemí osmipatrového paneláku v ulici manželů Curieových, zařízení patří Oblastní charitě Třebíč. Ta od loňska hledá řešení, jak z celé šlamastyky ven.

Nynější sídlo v osmipatrovém paneláku má do ideálu daleko. Kvůli méně

Nynější sídlo v osmipatrovém paneláku má do ideálu daleko.

Volba padla na výstavbu úplně nového objektu na pozemku u polikliniky v ulici Vltavínské. Ale ani tady nejde všechno hladce.

Stavba se opožďuje kvůli nevyřešeným sporům se sousedním Lékařským domem, jehož vedení se nelíbí, jak chtějí charita a projektant řešit přístup na pozemek a napojení na inženýrské sítě. Věc nyní posuzuje krajský úřad.

"Budoucí investor nechal zpracovat projektovou dokumentaci, kde navrhl napojení na už plně vytížené inženýrské sítě. Zároveň naplánoval přístupovou cestu ke stavbě přes pozemek, který nemá ve vlastnictví, a to bez projednání s majitelem. Ten nechal na rozhodnutí odboru dopravy, zda je uvedený postup v souladu s právem," konstatoval manažer společnosti Lékařský dům Luboš Partl.

Dotaci už letos vyřídit nestihnou

Zástupci charity nechtějí vířit spory, důležité je pro ně najít cestu, jak konečně vybudovat důstojné podmínky pro rodiče v nouzi. Vyčkají na rozhodnutí správních orgánů, krajský úřad by měl vydat stanovisko na počátku srpna.

Každopádně letos už se nestihne vyřídit vše potřebné pro žádost o dotaci, bez které se novostavba s rozpočtem přibližně čtyřicet milionů korun neobejde.

"Naše existence ve stávajících prostorách není ideální, už aby se začalo stavět. Tady v osmipatráku je nad námi sedm pater bytů, v nichž žijí mnozí nájemníci podobným způsobem života, ze kterého uživatelé služeb domova přišli. To našich patnáct maminek ke změně životních návyků nemotivuje. Z nějakého prostředí vybředly a tady je mají znovu na očích," popsala vedoucí Domova pro matky Magdalena Nováková.

Byty jsou podle jejích slov teď deratizované, nájemníky, kteří nespolupracovali, město vystěhovalo. "Máme oddělený vchod a přísný režim vstupu. Štěnice jsou na chvíli pryč. Ale stoupačkami se opět můžou rozšířit, je to nekonečný boj. A v tom musí přebývat pětadvacet dětí," posteskla si Nováková. V minulosti v ubytovně dokonce v jednom z pater hořelo.

Nový domov bude mít patnáct bytů pro matky či otce, v projektu je i pokoj krizové pomoci, který dosud na Vysočině chybí. Bude sloužit samotným ženám či matkám s dětmi, které se nečekaně bez vyřízených formalit octnou přede dveřmi svého bytu. Vysočina nemá žádný azylový dům pro ženy.

Třebíčská charita uspořila část nákladů už loni tím, když od města dostala pozemek. Objekt bude moderní, na ideálním místě poblíž lesa a kultivované části města.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Najdete na iDNES.cz