Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Třebíči postaví nový azylový dům, v tom starém byly i štěnice

  5:58aktualizováno  5:58
Třebíčský azylový dům pro matky s dětmi je v špatném stavu a proto se postaví nový. Příprava stavby je však ve skluzu. Maminky tak musí bydlet dál v bytovce spolu s rodinami, které jsou sociálně slabé. Je tu nepořádek a obtížný hmyz.

Tak by měl vypadat nový domov pro matky s dětmi v Třebíči. Jeho stavba by měla stát až 40 milionů. Pro charitu, jež domov provozuje, tak bude nutné získat dotaci. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Štěnice a sousedství s byty pro sociálně slabé, kteří moc dobrý model, jak se dostat z životních problémů, nenabízejí. To jsou dvě hlavní překážky, s nimiž se potýká třebíčský Domov pro matky v tísni.

Sídlí v přízemí osmipatrového paneláku v ulici manželů Curieových, zařízení patří Oblastní charitě Třebíč. Ta od loňska hledá řešení, jak z celé šlamastyky ven.

Nynější sídlo v osmipatrovém paneláku má do ideálu daleko. Kvůli méně

Nynější sídlo v osmipatrovém paneláku má do ideálu daleko.

Volba padla na výstavbu úplně nového objektu na pozemku u polikliniky v ulici Vltavínské. Ale ani tady nejde všechno hladce.

Stavba se opožďuje kvůli nevyřešeným sporům se sousedním Lékařským domem, jehož vedení se nelíbí, jak chtějí charita a projektant řešit přístup na pozemek a napojení na inženýrské sítě. Věc nyní posuzuje krajský úřad.

"Budoucí investor nechal zpracovat projektovou dokumentaci, kde navrhl napojení na už plně vytížené inženýrské sítě. Zároveň naplánoval přístupovou cestu ke stavbě přes pozemek, který nemá ve vlastnictví, a to bez projednání s majitelem. Ten nechal na rozhodnutí odboru dopravy, zda je uvedený postup v souladu s právem," konstatoval manažer společnosti Lékařský dům Luboš Partl.

Dotaci už letos vyřídit nestihnou

Zástupci charity nechtějí vířit spory, důležité je pro ně najít cestu, jak konečně vybudovat důstojné podmínky pro rodiče v nouzi. Vyčkají na rozhodnutí správních orgánů, krajský úřad by měl vydat stanovisko na počátku srpna.

Každopádně letos už se nestihne vyřídit vše potřebné pro žádost o dotaci, bez které se novostavba s rozpočtem přibližně čtyřicet milionů korun neobejde.

"Naše existence ve stávajících prostorách není ideální, už aby se začalo stavět. Tady v osmipatráku je nad námi sedm pater bytů, v nichž žijí mnozí nájemníci podobným způsobem života, ze kterého uživatelé služeb domova přišli. To našich patnáct maminek ke změně životních návyků nemotivuje. Z nějakého prostředí vybředly a tady je mají znovu na očích," popsala vedoucí Domova pro matky Magdalena Nováková.

Byty jsou podle jejích slov teď deratizované, nájemníky, kteří nespolupracovali, město vystěhovalo. "Máme oddělený vchod a přísný režim vstupu. Štěnice jsou na chvíli pryč. Ale stoupačkami se opět můžou rozšířit, je to nekonečný boj. A v tom musí přebývat pětadvacet dětí," posteskla si Nováková. V minulosti v ubytovně dokonce v jednom z pater hořelo.

Nový domov bude mít patnáct bytů pro matky či otce, v projektu je i pokoj krizové pomoci, který dosud na Vysočině chybí. Bude sloužit samotným ženám či matkám s dětmi, které se nečekaně bez vyřízených formalit octnou přede dveřmi svého bytu. Vysočina nemá žádný azylový dům pro ženy.

Třebíčská charita uspořila část nákladů už loni tím, když od města dostala pozemek. Objekt bude moderní, na ideálním místě poblíž lesa a kultivované části města.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz