Pomocí myšlenky pohybuje kuličkou. V Třebíči je možné trénovat mozek

  10:52aktualizováno  10:52
V Třebíči zahájila před několika dny činnost neurolaboratoř, kde mohou trénovat svůj mozek například manažeři, učitelé nebo sportovci. Provozovatel tvrdí, že je to teprve druhé místo ve střední Evropě, které disponuje nejnovějšími přístroji na trénink mozku.

Kulička přesně poslouchá myšlenkové povely. | foto: Petr Večeřa, MF DNES

Na první pohled to vypadá trochu jako sci-fi. Kulička se pohybuje po dráze a řídí ji pouze myšlenky. A když si troufnete, mohou povely mozku řídit i kvadrokoptéru, tady helikoptéru se čtyřmi rotory. To vše v malé místnosti budovy naproti základní škole v ulici Kapitána Jaroše v Třebíči.

Fotogalerie

Lektorka Eva Fruhwirtová předvádí jeden z přístrojů, takzvaný mindball. Na hlavu si nasadí čelenku se snímači a myšlenkami řídí pohyb kuličky po dráze. Kulička se plynule pohybuje a poslouchá na slovo. Vlastně ne na slovo, poslouchá totiž na myšlenkový povel.

"Díky speciální technice a počítačovým programům pracujeme na tréninku soustředění, prostorové orientaci, logice nebo paměti. U mozku lze rozvíjet jeho kognitivní schopnosti (zpracování a vyhodnocení informací, pozn. red.) a výrazně tak zlepšit například paměť nebo prostorovou orientaci," vysvětluje princip tréninku Eva Fruhwirtová, která se mentálním tréninkem zabývá několik let.

Princip, na kterém vše pracuje, se dá zjednodušeně popsat asi takto: Mozkové buňky vytvářejí elektrickou aktivitu, a ta se dá zaznamenat pomocí elektroencefalografu (EEG). Jednotlivým hladinám vědomí odpovídají různé frekvence, od komatu nebo hlubokého spánku přes pocity, vnímání až po extrémní soustředění a extázi. To vše měří snímače v čelence a přenáší signály k počítači, který jepřevádí na příslušné povely.

Mozkové vlny, frekvence a funkce

Nevědomé:

Delta (0,5 – 4 Hz) – instinkt

Theta (4-8 Hz) – emoce

Vědomé:

Alfa (8-13 Hz) – vědomí

Beta (13-30 Hz) - myšlení

Gama (30-42 Hz) – vůle

zdroj: commmservis.com

Zatímco kulička se pomalu pohybuje po dráze, rušněji je u takzvané mozkostřelby. To je trenažér pro ostřelovače a sportovní střelce, simulující soustředění mozku v době výstřelu. Míříte na terč. Ne zbraní, ale svými myšlenkami určujete, jak se bude pohybovat zaměřovací terčík. A maketa střelné zbraně vydávající zvuky dotváří atmosféru. V neurolaboratoři trénují sportovci, manažeři, členové bezpečnostních služeb, ale také učitelé, zdravotníci a děti.

"Lidský mozek se dá trénovat v jakémkoliv věku. Například po pěti měsících tréninku paměti si lidé i po sedmdesátce dokážou zapamatovat čtyřiačtyřicet věcí z padesáti. Sestavili jsme i tréninkový program pro lidi po mrtvici, který může pomoci v mentální rekonvalescenci," vysvětluje vedoucí týmu Tomáš Zdechovský.

Ten sbírá zkušenosti především v Hradci Králové, kde je podobné zařízení v provozu od roku 2009. "Zájem o dlouhodobý trénink mozku projevili jako první sportovci, kteří se snaží zvládnout náročné stresové situace v lize, na olympiádě nebo mistrovstvích světa. V současné době spolupracujeme například s týmem prvoligových basketbalistů Pardubic a také s českými reprezentanty v moderním pětiboji," přibližuje své klienty Tomáš Zdechovský.

Podobné je to i u "mladšího brášky", tedy laboratoře v Třebíči, kterou využívá například zdejší fotbalová škola. "Když se ptám mladých hráčů, jaký je podíl myšlení a fyzičky na vstřelení gólu, odpovídají, že je to 50:50. Fyzickou kondici pilně trénují, ale když se jich ptám, jak trénují mozek, pokrčí rameny nebo zavrtí hlavou," říká kouč fotbalistů Martin Daněk.

Zájem projevili i fotbaloví rozhodčí. "Když během víkendu absolvují tři, čtyři zápasy, projevuje se u nich před zápasem často úzkostlivost, v průběhu pak impulsivní jednání a po zápasech často i psychická deprese. A právě trénink v neurolaboratoři jim může zlepšit sebevědomí," říká Jiří Voborný z Rouchovan, učitel tělesné výchovy na střední škole, který si s současné době rozšiřuje vzdělání v oboru sportovní psychologie.

Do třebíčské neurolaboratoře chodí i maminky a jejich hyperaktivní děti, u kterých se může zlepšit například jejich soustředění. Existují i projekty pro seniory.

"Žádná zdravotní pojišťovna jim ale návštěvu nehradí, a přispívají na činnost podobně jako třeba u zájmových kroužků," odpovídá Eva Fruhwirtová na otázku, týkající se úhrady pobytu v laboratoři. V ní jsou nejen zahraniční přístroje a pomůcky, ale také programy a trenažery vyvíjené u nás. A výzkum pokračuje. A možná se podaří právě v Třebíči přispět k vývoji zařízení, které umožní třeba nepohyblivým lidem pomocí myšlenky otevřít si okno, dveře, nebo ovládat různé spotřebiče.

Autor:

Nejčtenější

Silničáři zprůjezdnili dálnici D1. Počasí komplikuje dopravu i jinde

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na Vysočině. (11. prosince 2018)

Dopravu na Vysočině a v Libereckém kraji v úterý večer komplikuje vydatné sněžení. Kvůli náledí byla uzavřená dálnice...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

V jihlavské školce se objevila žloutenka, děti musely na testy a očkování

Ilustrační fotografie

Nepříjemné starosti řeší rodiče dětí v jihlavské mateřské škole U Burbínka. U jedné z učitelek se objevila infekční...

Světlá chce vrátit historickému domu na náměstí jeho původní podobu

V minulosti několikrát přestavovaný historický dům na náměstí ve Světlé čeká...

Až začne velká přeměna náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou, budou se stavební práce týkat i jednoho ze zde...

Zimní stadion v Jihlavě půjde k zemi, hokej do azylu, rozhodli zastupitelé

Jihlavští zastupitelé rozhodli, že stará budova Horáckého zimního stadionu...

Dva až tři roky v exilu a v roce 2023 nová hala na místě té stávající. Tak vypadá ideální scénář řešení Horáckého...

Najdete na iDNES.cz