Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Třebíči odstartovala vodácká sezona Lorenzovou stuhou

  19:37aktualizováno  19:37
Sobota byla v Třebíči ve znamení úklidu břehu řeky Jihlavy a otevírání vodácké sezony s názvem Lorenzova stuha. Vodácký svátek přišla v sobotním odpoledni oslavit zhruba stovka lidí. Někteří se účastnili už ranního úklidu řeky Jihlavy u Podklášterského mostu na Svojsíkově nábřeží.

Odemykání řeky Jihlavy | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

"Nepořádek chodí vybírat nejen současní, ale i bývalí skauti. Dříve jsme uklízeli i centrum města, tam jsou ale teď protipovodňové zábrany, takže už tam lidé tolik neházejí tolik odpadků. Nejčastěji uklízíme PET lahve, sáčky a plasty. Ale stane se, že najdeme jízdní kolo či pneumatiku, řeka to přinese po proudu," nastínila vedoucí šestého oddílu třebíčských vodních skautů Eva Dvořáková, která se kromě úklidu zúčastnila také slavnostního otevření sezony, jež se konalo od čtrnácti hodin u loděnice na Svojsíkově nábřeží.

Tady po krátkém oficiálním vodáckém nástupu a slavnostní řeči k zahájení vodácké sezony začali soutěžit nejmenší účastníci. Právě dětí, kterých je v oddílech dohromady kolem sto dvaceti, soutěžilo nejvíce. Tvořily se vždy posádky po pěti lidech. Čtyři děti ze skautu byly „pádlaři“. Velel jim jeden dospělý - kormidelník.  Všichni jeli v pramicích.

Fotogalerie

"Děti si samy vymyslí jméno posádky a pak startují kategorie od nejmladších po nejstarší," vysvětlila princip soutěžení Dvořáková. A na vodě byly k vidění posádky pod jménem Turbokosatky, Vážky, Utopenci a další.

Účastníci Lorenzovy stuhy, která vodáckou sezonu pravidelně odstartovává, začínali svou jízdu u loděnice u jezu u Svojsíkova nábřeží. Odsud vyrazili k mostu s bojkami. U bojky se každá posádka otočila a vrátila se zpět do loděnice u skautské klubovny. Cestu dlouhou zhruba půl kilometru měli soutěžící ztíženou, jelo se totiž proti proudu řeky Jihlavy ke koupališti Polanka. Ale zdálo se, že to nikomu nevadilo. Soutěžení doprovázely výkřiky a pobízení.

V "akci" se předvedli jak předškoláci, mladší děti ze Světlušek a Vlčáků, skauti a skautky do patnácti let a zkušenější vodáci Roveři, Rangers a Oldskauti.
Letos pořadatelé poprvé za téměř třicet let tradice vodáckého svátku uvedli novou závodní kategorii Rodiče a přátelé.

"Rodiče říkali, že je škoda, že děti závodí a oni nemohou, tak jsme jim chtěli zpříjemnit to čekání na ně," vysvětluje Dvořáková. "Název Loreznova stuha vznikl z recese. Kdysi se vymyslela postava starého Lorenze jako zakladatele vodáctví na Moravě. Šlo o fór, který se udržel do dneška," popsal s úsměvem vodní skaut Milan Zeibert.

Pořadatelé si pochvalovali účast. "Běžně soutěží tak deset posádek letos jich jede dvacet, takže to je super," pravila Dvořáková. Kromě vodních skautů tu soutěžili také pozemní.

"Já mám malé děti, takže jsme domluveni, že až závod ve čtyři hodiny skončí, tak si s kamarády, co mají také malé děti, pramice půjčíme a ještě si na řece uděláme vyjížďku," pravil před odstartováním soutěžení Zeibert. 
Podle něj vysočinští vodáci sjíždí tyto řeky: Sázavu, Vltavu, Berounku Ohři i Hron na Slovensku.

"Já na to čtyři roky, co jsem na úřadě, bohužel už nemám tolik čas," posteskl si Zeibert, který do dneška vzpomíná, jak jako učitel vyrážel se žáky před hlavní vodáckou sezonou na Berounku nebo Sázavu., "Vždycky to bylo hrozně hezké."

Přístav třebíčských vodních skautů Žlutá ponorka oficiálně vznikl v roce 1990.  "Ale jinak sdružení existovalo pod různými hlavičkami už předtím. Úplný začátek byl v roce 1964.  Tehdy založil vodácký kroužek mladý doktor Alois Pučalík, který prošel skautem ve válce. A od roku 1990 už to byl tenhle přístav a my jsme všichni takové jeho děti," dodal Zeibert.

Vodáci si už brzy budou moci užít více vody v řece Jihlavě. Nejbližší termíny vypouštění vodní nádrže Mohelno, která je součástí vodního díla Dalešice na Třebíčsku, jsou 26. dubna, 8. a 21. června.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Grafton Recruitment Praha
MISTR NÁSTROJÁRNY, 40 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz