Neznámý vandal ulámal v Telči ruce hned třem sochám. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V historické Telči řádil vandal. Urazil ruce třem barokním sochám

  • 6
Terčem zatím neznámého vandala se v Telči staly vzácné barokní sochy z druhé poloviny 18. století. Třem dílům sochaře Kašpara Obera někdo ulomil ruce. Policie po pachateli pátrá.

Podle prvních odhadů způsobil neznámý ničitel Telči škodu v hodnotě 50 tisíc korun. „To byl ovšem jenom první nástřel, v konečném součtu to ale bude podstatně horší,“ má jasno starosta města Roman Fabeš.

Hovoří se dokonce o škodě možná i za stovky tisíc korun. Policie má za to, že k činu došlo někdy v období mezi 29. červencem a 5. srpnem.

„Případ jsme zadokumentovali a věc šetříme jako podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková.

„Nové informace o případu nemám. Vím jenom, že ty ulomené části soch se našly někde v okolí, takže se s nimi bude moci pracovat,“ prozrazuje Fabeš.

Každopádně vandalovi, který škodu způsobil, nemůže hlavní představitel Telče přijít na jméno.

„Nemám rád silná slova, ale když jsem teď psal článek do našich telčských novin, tak jsem použil výraz blbec s tím, že je to ještě slušné pojmenování,“ zlobí se.

U sochy svatého Vendelína ulomil pachatel zápěstí levé ruky, Archandělu Rafaelovi levou ruku v lokti a u sochy svatého Jana Křtitele urazil pravou ruku s křížem.

„Pokud by něco takového někdo udělal v době, kdy sochy vznikaly, asi by ho postihl stejný osud, jaký on připravil jim. To znamená, že by přišel o ruku,“ zamýšlí se starosta města zapsaného na seznamu UNESCO.

Zmiňované sochy přitom prošly opravami teprve nedávno. „Před pár lety tady vichřice vyvrátila dvě lípy, které s sebou vzaly i jednu z těch soch,“ připomíná Fabeš zhruba pět let starou událost. „Tehdy se socha rozebrala a nově postavila,“ dodává.

Památky ničí i graffiti

S podobným vandalstvím, ke kterému došlo nyní v Telči, se na Vysočině v poslední době památkáři moc často nesetkávají. Spíš s útoky sprejerů, ovšem i jich je pomálu.

„Pár příkladů ale přeci jen evidujeme. Třeba výtvory graffiti v památkové zóně ve Velké Bíteši či Velkém Meziříčí. Případně také v Jihlavě,“ prozrazuje Ilona Ampapová z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu.

Větší poškození, které by se dalo srovnat s útokem na sochy v Telči, podle ní zažila před dvěma lety hrobka rodu Pallavicini nedaleko Jemnice. „V srpnu 2014 tam skupina zlodějů ukradla za bílého dne část historického plotu. Celkem se ztratila jeho čtyři pole,“ vybavuje si Ampapová. „A na začátku 90. let někdo ve stejné hrobce poničil tamní sarkofágy a rakve,“ dodává.

V poslední době si letos v dubnu vzal vandal na mušku historický kamenný most mezi Brzkovem a Polnou na Jihlavsku. „Jde o stavbu ze 17. století, která je zapsána na seznamu památek. Někdo popsal most černými nápisy a značkami,“ připomíná památkářka.

Nad činy podobných jedinců zůstává podle starosty Telče rozum stát.

„Úcta k památkám je dnes bohužel hodně upozaděná,“ myslí si. „Vždycky jsem si říkal, že tady u nás v Telči mají lidi k historii přeci jen větší úctu, ale to aktuální poškození soch pro mě bylo dost nepříjemným vystřízlivěním,“ přiznává Fabeš.